Född 1943-03-08 i Oskarshamn.
Gymn.lärare / Fritidspedagog

1943 föds uä som första barnbarnet i två familjer.
1970 gift Frösön med dottern i hushållet

birgitta_a_f1943.jpg
Ulla Birgitta Elisabet Andersson 1943-
Ulla Birgitta Elisabet Andersson.
Född 1943-03-08 i Oskarshamn. Gymn.lärare / Fritidspedagog
Karl Otto Yngve  Andersson Drevin 1923-2010
F Karl Otto Yngve Andersson Drevin.
Född 1923-03-21 i Västrum Björn (H). Död 2010-08-29 i Nyköping, Rönnliden (D). Rörmontör, verkmästare, VVS-inköpschef
Otto Fritz Harald  Andersson 1900-1976
FF Otto Fritz Harald Andersson.
Född 1900-01-18 i Gladhammar, Tjursbo, Bråten (H). Död 1976-08-20 i Linköping Hjälmsäter (E). jordbruksarbetare, diversearbetare, snickeriarbetare

FFF Johan Peter Anton Andersson.
Född 1859-07-02 i Hjorted Rumhult (H). Död 1901-02-21 i Gladhammar, Tjursbo (H). Rättare
FFFF Anders Peter Jaensson Jansson.
Född 1829-11-03 i Locknevi, Ytterbo (H). Död 1916-12-10 i Hjorted, Rumhult (H). Statdräng
FFFM Anna Lovisa Månsdotter.
Född 1829-09-13 i Hjorted Bolhult Liden (H). Död 1905-03-02 i Hjorted, Rumhult (H).
FFM Anna Sofia Johansdotter.
Född 1863-03-29 i Hjorted, Nyängen (H). Död 1934-01-26 i Gladhammar Hvalstad (H). hushållerska
FFMF Johan Petter Persson.
Född 1828-10-18 i Hallingeberg N, Hummelstad (H). Död 1873-07-07 i Hjorted, Bresfall (H). Hemmansbrukare, torpare
FFMM Anna Lovisa Nilsdotter.
Född 1832-03-06 i Hjorted, Nyängen (H). Död 1917-02-17 i Gladhammar, Ulriksdal (H).
 Karin Linnéa Ottilia Andersson 1902-1999
FM Karin Linnéa Ottilia Andersson.
Född 1902-06-10 i Gamleby, Rumma (H). Död 1999-03-12 i Linköping Gasverksgränd (E). husmor
 Otto Reinhold Andersson 1874-1971
FMF Otto Reinhold Andersson.
Född 1874-05-02 i Gamleby, Löckerum (H). Död 1971-02-07 i Gamleby, Lärkv 5 (H). Hemmansägare, arrendator
FMFF Anders Johan Reinhold Andersson.
Född 1831-09-29 i Gamleby, Löckerum (H). Död 1887-03-26 i Gamleby, Löckerum (H). Hemmansägare
FMFM Anna Christina Jansdotter.
Född 1835-05-18 i Värna, Wärmantorp (E). Död 1898-12-31 i Gamleby, Löckerum (H).
 Elin Augusta Alfrida Samuelsdotter 1880-1910
FMM Elin Augusta Alfrida Samuelsdotter.
Född 1880-03-03 i Gamleby, Rumma (H). Död 1910-02-04 i Gamleby, Rumma (H).
FMMF Johan Jacob Alfred Samuelsson.
Född 1833-10-31 i Blackstad, Skutterstad (H). Död 1892-01-29 i Gamleby, Rumma (H). Hemmansägare Rumma
FMMM Christina Augusta Jonasdotter Jonsdotter.
Född 1844-01-22 i Gamleby, Klev (H). Död 1914-02-22 i Gamleby (H). Hemmansägare
Anna Ulla Margareta Karlsson 1923-2000
M Anna Ulla Margareta Karlsson.
Född 1923-05-28 i Oskarshamn Nr 193 (H). Död 2000-02-15 i Frösön Önevägen 130 (Z). TVT-assistent
 Erik Gottfrid Karlsson 1889-1950
MF Erik Gottfrid Karlsson.
Född 1889-09-07 i Döderhult, Dövestad (H). Död 1950-05-31 i Oskarshamn (H). Köpman, järnhandlare
Karl-Johan   Karlsson 1854-1941
MFF Karl-Johan Karlsson.
Född 1854-02-05 i Döderhult, Rosmåla (H). Död 1941-12-24 i Oskarshamn (H). Hemmansägare, länsman, åkare, gårdskarl
MFFF Carl Nilsson Nyström.
Född 1820-10-29 i Fliseryd, Idehult (H). Död 1872-08-06 i Döderhult, Rostorp (H). Arbetare, orgeltrampare
torpare
MFFM Anna Brita Hendricksdotter Nyström.
Född 1821-02-19 i Döderhult, Fagereke, Svartlockstorpet (H). Död 1900-07-21 i Döderhult, Rostorp (H). piga
Mathilda Elisabet Betty  Jaensson 1864-1918
MFM Mathilda Elisabet Betty Jaensson.
Född 1864-06-16 i Döderhult, Djupeträsk (H). Död 1918-02-08 i Oskarshamn (H).
MFMF Nils Johan Johan Jaensson Manketorp.
Född 1833-07-15 i Döderhult, Manketorp (H). Död 1903-09-14 i Döderhult, Döfvestad (H). Hemmansägare, undantagsman

MFMM Emma Mathilda Carlsdotter.
Född 1834-08-21 i Döderhult, Djupeträsk (H). Död 1905-04-11 i Döderhult, Döfvestad (H).
Lisa   Wretling 1895-1946
MM Lisa Wretling.
Född 1895-11-28 i Oskarshamn Nr. 49 (H). Död 1946-02-25 i Oskarshamn Nr. 193 (H).
Per Gabriel  Wretling 1867-1955
MMF Per Gabriel Wretling.
Född 1867-03-24 i Hed (U). Död 1955-09-13 i Oskarshamn, Frey 4 (H). sjöman, järnsvarvare, järnfilare omkring 1890.
järnsvarvare omkring 1900.
maskinuppsättare
MMFF Bror Erik Wretling.
Född 1814-12-14 i Köping stad (U). Död 1885-04-18 i Köping stad (U). Färgare
MMFM Anna Fredrika Söderberg.
Född 1836-02-17 i Hed, Bernshammaren (U). Död 1881-08-02 i Köping stad (U). piga
 Anna Carolina Hildur Jakobsson 1870-1943
MMM Anna Carolina Hildur Jakobsson.
Född 1870-06-16 i Mörlunda (H). Död 1943-05-10 i Oskarshamn, Frej 4 (H). Telegrafist
MMMF Jakob August Jakobsson.
Född 1830-09-03 i Kisa, Stubbstugan (E). Död 1901-06-04 i Oskarshamn (H). Färgare-fabrikör, lokomotivputsare
MMMM Hulda Carolina Ulrika Stockeström.
Född 1842-10-20 i Borgholm (H). Död 1899-02-19 i Oskarshamn (H).

Levnadsbeskrivning


1943 föds uä som första barnbarnet i två familjer.
1970 gift Frösön med dottern i hushållet

Huset på Klappgränd är idag K märkt.
Birgitta med far, farmor och farmors far
Hembygdsdag Bodsjö kyrka 2009. Eivor V Lek 1933- Inger V Andersson 1947- Karin Wikman Brunflo som berättade om folkdräktens historia. U Birgitta E Persson 1943-

Relationer och barn

Gift 1970. 1

Bernt Persson.
Född 1936-08-12 i Bodsjö, Hunge (Z).

Elisabet Lisa Persson.
Född 1970-03-02 i Frösö (Z).

Björn Persson.
Född 1973-04-21 i Frösö (Z).

2013 Hunge Folkets Hus Förening u.p.a. (792600-0683) , Styrelseledamot

Fotnot

  1. --Lantext "MH:F39"--

Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister