Född 1923-03-21 i Västrum Björn (H).
Död 2010-08-29 i Nyköping, Rönnliden (D).
Rörmontör, verkmästare, VVS-inköpschef

1950 montör Steng 16 A
1960 verkmästare Långängsv 23 Oskarshamn
1970 gift Nyköping med 3 söner på samma adress
1975 inköpschef Jupiterv 23 Nyköping
1980 eget hushåll Nyköping
1985 Fågelbov 24 Nyköping
1990 eget hushåll Nyköpings Alla Helgona

karl_otto_yngve_andersson_f1923.jpg
Karl Otto Yngve  Andersson Drevin 1923-2010
Karl Otto Yngve Andersson Drevin.
Född 1923-03-21 i Västrum Björn (H). Död 2010-08-29 i Nyköping, Rönnliden (D). Rörmontör, verkmästare, VVS-inköpschef
Otto Fritz Harald  Andersson 1900-1976
F Otto Fritz Harald Andersson.
Född 1900-01-18 i Gladhammar, Tjursbo, Bråten (H). Död 1976-08-20 i Linköping Hjälmsäter (E). jordbruksarbetare, diversearbetare, snickeriarbetare

FF Johan Peter Anton Andersson.
Född 1859-07-02 i Hjorted Rumhult (H). Död 1901-02-21 i Gladhammar, Tjursbo (H). Rättare
FFF Anders Peter Jaensson Jansson.
Född 1829-11-03 i Locknevi, Ytterbo (H). Död 1916-12-10 i Hjorted, Rumhult (H). Statdräng
FFFF Johan Jaen Jaensson Johansson.
Född 1793-08-16 i Frödinge, Lårtorpet (H). Död 1871-03-11 i Locknevi. Ytterbo, Ängalund (H). Brukare, arbetare
backstugusittare
FFFM Stina Carlsdotter.
Född 1802-09-05 i Frödinge, Svartgölen (H). Död 1835-07-17 i Locknevi, Ytterbo (H).
FFM Anna Lovisa Månsdotter.
Född 1829-09-13 i Hjorted Bolhult Liden (H). Död 1905-03-02 i Hjorted, Rumhult (H).
FFMF Magnus Måns Nilsson.
Född 1803-10-22 i Hjorted, Wittingsnäs (H). Död 1883-05-05 i Hjorted, Djupekälla (H). Torpare Liden
FFMM Catharina Hindricsdotter.
Född 1808-04-17 i Hjorted, Högsjöhorva (H). Död 1841-05-12 i Hjorted, Kalmar län.
FM Anna Sofia Johansdotter.
Född 1863-03-29 i Hjorted, Nyängen (H). Död 1934-01-26 i Gladhammar Hvalstad (H). hushållerska
FMF Johan Petter Persson.
Född 1828-10-18 i Hallingeberg N, Hummelstad (H). Död 1873-07-07 i Hjorted, Bresfall (H). Hemmansbrukare, torpare
FMFF Petter Andersson.
Född 1784-06-12 i Västrum, Gunnarsmåla (H). Död 1854-03-24 i Hallingeberg N, Hummelstad (H). Bonde Hummelstad
dräng
FMFM Stina Kajsa Johansdotter.
Född 1792-05-27 i Hallingeberg, Kalmar län. Död 1850-05-07 i Hummelstad, Hallingeberg, Kalmar län. piga
FMM Anna Lovisa Nilsdotter.
Född 1832-03-06 i Hjorted, Nyängen (H). Död 1917-02-17 i Gladhammar, Ulriksdal (H).
FMMF Nils Persson.
Född 1794-04-25 i Hjorted, Nyängen (H). Död 1862-10-11 i Hjorted, Nyängen (H). Torpare
dräng
FMMM Anna Larsdotter.
Född 1800-06-27 i Hjorted Liden (H). Död 1888-10-12 i Hjorted Nyängen (H). piga
 Karin Linnéa Ottilia Andersson 1902-1999
M Karin Linnéa Ottilia Andersson.
Född 1902-06-10 i Gamleby, Rumma (H). Död 1999-03-12 i Linköping Gasverksgränd (E). husmor
 Otto Reinhold Andersson 1874-1971
MF Otto Reinhold Andersson.
Född 1874-05-02 i Gamleby, Löckerum (H). Död 1971-02-07 i Gamleby, Lärkv 5 (H). Hemmansägare, arrendator
MFF Anders Johan Reinhold Andersson.
Född 1831-09-29 i Gamleby, Löckerum (H). Död 1887-03-26 i Gamleby, Löckerum (H). Hemmansägare
MFFF Anders Petter Jacobsson.
Född 1793-10-26 i Gamleby, Löckerum (H). Död 1858-09-05 i Gamleby, Löckerum (H). Hemmansägare Löckerum
MFFM Stina Cajsa Jaensdotter.
Född 1798-11-14 i Gamleby, Löckerum (H). Död 1864-05-18 i Gamleby, Löckerum (H). piga
MFM Anna Christina Jansdotter.
Född 1835-05-18 i Värna, Wärmantorp (E). Död 1898-12-31 i Gamleby, Löckerum (H).
MFMF Johan Andersson.
Född 1802-08-12 i Bankekind, Märlebro (E). Död 1889-05-02 i Nartomta Storgård, Askeby, Östergötlands län. hemmansägare

MFMM Anna Catharina Larsdotter.
Född 1807-03-07 i Värna Norrgården (E). Död 1889-01-23 i Askeby, Nartomta Storgård (E).
 Elin Augusta Alfrida Samuelsdotter 1880-1910
MM Elin Augusta Alfrida Samuelsdotter.
Född 1880-03-03 i Gamleby, Rumma (H). Död 1910-02-04 i Gamleby, Rumma (H).
MMF Johan Jacob Alfred Samuelsson.
Född 1833-10-31 i Blackstad, Skutterstad (H). Död 1892-01-29 i Gamleby, Rumma (H). Hemmansägare Rumma
MMFF Samuel Jacobsson.
Född 1803-04-07 i Locknevi, Hallingshult (H). Död 1884-04-03 i Blackstad (H). Bonde Skutterstad
MMFM Maja Stina Jonsdotter.
Född 1812-07-28 i Blackstad, Skutterstad (H). Död 1869-04-20 i Blackstad, Skutterstad (H).
MMM Christina Augusta Jonasdotter Jonsdotter.
Född 1844-01-22 i Gamleby, Klev (H). Död 1914-02-22 i Gamleby (H). Hemmansägare
MMMF Jonas Peter Andersson.
Född 1808-02-07 i Gamleby, Rumma (H). Död 1888-04-26 i Gamleby, Rumma (H). Brukare Rumma
MMMM Stina Maja Samuelsdotter.
Född 1802-05-29 i Lofta, Glasbruket (H). Död 1867-06-11 i Gamleby, Rumma (H).

Levnadsbeskrivning


1950 montör Steng 16 A
1960 verkmästare Långängsv 23 Oskarshamn
1970 gift Nyköping med 3 söner på samma adress
1975 inköpschef Jupiterv 23 Nyköping
1980 eget hushåll Nyköping
1985 Fågelbov 24 Nyköping
1990 eget hushåll Nyköpings Alla Helgona

Relationer och barn

Gift 1944-04-01 i Oskarshamn (H). 1

Anna Ulla Margareta Karlsson.
Född 1923-05-28 i Oskarshamn Nr 193 (H).
Död 2000-02-15 i Frösön Önevägen 130 (Z).

1950 telefonist
1960 rikstelefonist
1970 Nyköping med man och tre söner i hushållet
1975 telegrafexpetitör
1980 Frösön med yngste sonen i hushållet
1885 Önev 130 Frösön
1990 Frösön

Ulla Birgitta Elisabet Andersson.
Född 1943-03-08 i Oskarshamn.

1943 föds uä som första barnbarnet i två familjer.
1970 gift Frösön med dottern i hushållet

Håkan Nils Yngve Andersson Drevin.
Född 1948-01-17 i Oskarshamn Ugglan 2 (H).
1980 gift Uppsala, Funbo-Lövsta med 4 barn i hushållet



fm 2016 DNA-match Jeanne Swanstrom f1936 86 shared centimorgans, longest block 59, 3½-männingar efter Anders J R Andersson f1831

ff 2017 DNA träff Gun-Marie Lillefors f1949, 82 centimorgans, 20 longest block, vi är 5- männingar (4:e kusin) efter Petter Andersson 1784-1854 född i Västrum¥

ff 2018 DNA-träff R E Kristina Axelsson g. Honeth f1943, 110 centimorgans, longest block 56, 5½-männingar efter Anders Nilsson 1760-1836

ff 2018 DNA match Kevin Smith, 2-3 cousin, 173 centimorgans, longest block 39 släkt genom Johan Andersson f1859

fm 2017 DNA-träff Lars Starnberg f1944, 4-remote cousin, 75/12 , släkt genom Johan Andersson 1802-1889
fm 2016 DNA-träff 2-4 kusin, 75 centimorgan, 23 longest block m Ulf Edmark f1944, släkt genom Anders J R Andersson 1831-1887 och Augusta Gabriella Nilsdotter 1893-1948

ff 2018 DNA-träff med Gull-Britt Helmersson f1947. Bryllingar efter makarna Anna Lovisa Nilsdotter 1832-1917 och efter Johan Petter Persson 1828-1873 som var sysslingar
fm 2014 DNA-träff med Lisa Bäckmark f1945 3rd Cousin - 5th Cousin, generation 5 efter Jonas Johansson 1779-1843, Håkan generation 8

Christer Karl Erik Drevin.
Född 1949-12-22 i Oskarshamn (H).

1980 Katrineholm, Olstorp i eget hushåll

Thomas Karl Lennart Drevin.
Född 1963-04-20 i Oskarshamn.

1980 Frösön i moderns hushåll

Fotnot

  1. --Lantext "MH:F25"--

Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister