Född 1880-03-03 i Gamleby, Rumma (H).
Död 1910-02-04 i Gamleby, Rumma (H).

1901 hemmansägaredotter från Rumma

elin_augusta_samuelsdotter_f1880.jpg
 Elin Augusta Alfrida Samuelsdotter 1880-1910
Elin Augusta Alfrida Samuelsdotter.
Född 1880-03-03 i Gamleby, Rumma (H). Död 1910-02-04 i Gamleby, Rumma (H).
F Johan Jacob Alfred Samuelsson.
Född 1833-10-31 i Blackstad, Skutterstad (H). Död 1892-01-29 i Gamleby, Rumma (H). Hemmansägare Rumma
FF Samuel Jacobsson.
Född 1803-04-07 i Locknevi, Hallingshult (H). Död 1884-04-03 i Blackstad (H). Bonde Skutterstad
FFF Jacob Hieronymisson.
Född 1770-06-10 i Hallingeberg, Säby (H). Död 1824 i Locknevi, Hallingshult (H).
FFFF Hieronymus Johansson.
Född 1734-04-05 i Hallingeberg, Säby (H). Död 1800 i Hallingeberg, Säby (H). Bonde
FFFM Anna Olofsdotter.
Född 1745-08-17 i Odensvi, Brånfall (H). Död 1812-02-20 i Hallingeberg (H).
FFM Anna Catharina (Cajsa) Wistedt.
Född 1776-12-08 i Blackstad, Kleva (H). Död 1842-12-04 i Locknevi, Hallingshult (H).
FFMF Samuel Wistedt.
Född 1753-03-23 i Odensvi, Marieholm (H). Död 1835 i Blackstad, Kleva (H).
FFMM Anna Persdotter.
Född 1756 i Blackstad, Rössberg (H). Död 1837 i Blackstad, Kleva (H).
FM Maja Stina Jonsdotter.
Född 1812-07-28 i Blackstad, Skutterstad (H). Död 1869-04-20 i Blackstad, Skutterstad (H).
FMF Jonas Johansson Jaensson.
Född 1779-05-27 i Blackstad Skutterstad (H). Död 1843-11-08 i Västervik (H). Bonde Skutterstad
FMFF Johan Jonsson.
Född 1743 i Djursdala Norrgården (H). Död 1812 i Västervik.
FMFM Ingegerd Persdotter.
Född 1746 i Frödinge Skråphem (H). Död 1833 i Blackstad Skutterstad (H).
FMM Sara Katarina Abrahamsdotter.
Född 1788-02-03 i Hycklinge Vårdslunda (E). Död 1883-05-19 i Blackstad Skutterstad (H).
FMMF Abraham Olofsson.
Född 1742 i Åtvid Österby (?) (E). Död 1812 i Hycklinge Vårdslunda (E).
FMMM Agnes Israelsdotter.
Född 1753-10-10 i Kättilstad Håshult (E). Död 1828 i Hycklinge Vårdslunda (E).
M Christina Augusta Jonasdotter Jonsdotter.
Född 1844-01-22 i Gamleby, Klev (H). Död 1914-02-22 i Gamleby (H). Hemmansägare
MF Jonas Peter Andersson.
Född 1808-02-07 i Gamleby, Rumma (H). Död 1888-04-26 i Gamleby, Rumma (H). Brukare Rumma
MFF Anders Petter Jonasson.
Född 1777-08-13 i Gamleby, Stämmerum (H). Död 1839-10-18 i Gamleby, Rumma (H). Bonde Rumma
MFFF Jonas Andersson.
Född 1751 i Gamleby (H). Bonde Stämmerum
MFFM Brita Andersdotter.
Född 1756 i Gamleby (H).
MFM Anna Stina Persdotter.
Född 1786-08-18 i Hallingeberg (H). Död 1830-01-07 i Gamleby, Rumma (H).
 
 
MM Stina Maja Samuelsdotter.
Född 1802-05-29 i Lofta, Glasbruket (H). Död 1867-06-11 i Gamleby, Rumma (H).
MMF Samuel Nilsson.
Född 1777-03-11 i Törnsfall, Boldtorpet (H). Brukskarl Kasimirsborgs GlasBruk
MMFF Nils Bold.
Kronobåtsman
MMFM Maria Persdotter.
Född beräknat 1738.
MMM Brita Persdotter.
Född 1778-07-28 i Gamleby (H).
 
 

Levnadsbeskrivning


1901 hemmansägaredotter från Rumma

Relationer och barn

Gift 1901-04-06 i Gamleby (H). 1

Otto Reinhold Andersson.
Född 1874-05-02 i Gamleby, Löckerum (H).
Död 1971-02-07 i Gamleby, Lärkv 5 (H).

1890 25/10 flyttar från Löckerum till Göpperstad i Kuddby, Vikbolandet
1890 ogift dräng Göpperstad, Kuddby
1891 27/11 flyttar inom Kuddby till Åkerby
1893 24/10 flyttar vidare till Ystad i Ö Stenby 1894 3/11 flyttar från Östra Stenby till Löckerum
1895 Gjorde värnplikten
1900 ogift jordarbetare i brodern Karl Johans hushåll
1901 hemmansägareson från Löckerum
1902 o 1905 hemmansägare Rumma
1908 hemmansägare Rumma (Stånglund?) 1910 hem. äg. Rumma, Stånglund
1910 änkling, hemmansägare Andersborg i Rumma
1912 flyttar med döttrarna från Stångeland Rumma till Västrum
1912 28/3 skrivs i Bjulebo Västrum med hushållerska Maria Bernhardina Anderssson från Gamleby och jordbruksarbetaren August Verner Johansson från Gamleby. Bjulebo ägs av Blankaholms Sågverks AB

1922 o 1924 arrendator Västrum, Bjulebo
1925 17/4 flyttar från Bjulebo till Odensvi
1934 o 1936 änkl. hemm. äg Nybygget Odensvi
1937 hem. äg. Nybygget
1940 gift hemmansägare Nybygget under Möckelbo med hushåll¥:
Otto Reinhold Andersson 1874-05-02 Hanna Laurina Andersson 1910-01-11 Anna Margareta Andersson 1924-08-17 Hanna Gunhild Svensson 1931-07-23 Eva Kristina Andersson 1934-01-26 Frida Laura Andersson 1936-08-04 Knut Otto Alvar Andersson 1937-12-15 Olga Augusta Andersson 1922-04-23
1946 flyttar till Tuvebo
1950 gift arrendator Dalhem, Tuvebo 1:1 med hushåll:
Otto Reinhold Andersson 1874-05-02 Hanna Laurina Andersson 1910-01-11 Frida Laura Andersson 1936-08-04 Knut Otto Alvar Andersson 1937-12-15
1955 flyttar till REumma 1:45
1960 gift Rumma 1:45
1970 gift Gamleby



Från Odensviboken 2013:

Hemmansägare och änkling Otto Reinhold Andersson f 2/5 1874 i Gamleby gift 30/5 1920 med Ada Elvira Olofsson f 6/9 1882 i Västervik Barn: Karin Linnéa Ottilia f 6/6 1902 i Rumma i Gamleby (hans) Ester Maria f 26/8 1905 i Rumma i Gamleby (hans) Tora Aina f 29/7 1908 i Rumma i Gamleby (hans) Elin Augusta f 23/4 1922 i Bjulebo i Västrum Olga Augusta f 23/4 1922 i Bjulebo i Västrum Anna Margareta f 17/8 1924 i Västrum Kom 1925 från Västrum Hustru Ada Elvira Olofsson död 22/11 1926 av blödning under havandeskap Änkling Otto Reinhold Andersson gift 19/10 1940 med tjänarinna Hanna Laurina Svensson f 11/1 1910 i Ringarum Barn: Hanna Gunhild f 23/7 1931 i Ringarum i Tryserum (hennes) Eva Kristina f 26/1 1934 (oäkta) född innan äktenskapet Frida Laura f 4/8 1936 (oäkta) Knut Otto Alvar f 15/12 1937 (oäkta) Flyttar till Tyllinge 1943 Oskar August Andersson f 23/4 1869 i Gamleby, änkling 27/1 1931 bror till Otto Reinhold Andersson kom från Gamleby Änkling Axel Sigurd (Sigfrid?) Alexandersson f 18/8 1898 i Horn, änkling 29/7 1934 Barn: Margit Hillevi Lovisa f 27/10 1926 i Horn Sven Axel Ivan f 29/4 1928 i Hycklinge Anna Britta Kristina f 30/12 1930 i Hallingeberg Kom från Yxered i Totebo 1943 och flyttar till Åsen i slutet på 1940-talet Axel Sigfrid Alexandersson död 1/4 1961 i Oppeby Odensvi Huset revs 1957

Jag har vandrat en hel del i området där Nybygget låg för att leta efter husgrunder på gårdarna som fanns innan, dvs lilla och stora Marsbo. Lilla har jag hittat men inte stora, strax ovanför sjön trodde sig Elin ha hört att den skulle ligga. Ha det så bra, bästa hälsningar Per-Inge Linderson

Karin Linnéa Ottilia Andersson.
Född 1902-06-10 i Gamleby, Rumma (H).
Död 1999-03-12 i Linköping Gasverksgränd (E).

1922 hemmadotter Bjulebo, flyttar med maken till Lostugan på Bjulebo
1924 19/11 flyttar från Lostugan till Gladhammar
1960 frånskild, husfru, bor hos dottern Margareta på Prästbolsg 21 i Linköping
1970 Hamng 2 A
1975 frånskild husfru Hamng 2 A
1980 Skogsg 95
1985 Skogsg 95

Ester Maria Andersson.
Född 1905-08-26 i Gamleby, Rumma (H).
Död 1977-11-01 i Dalhem, Nykrog (H).

1940 gift Ramshult, Nyberg med hushåll:
Johan Erik Gunnar Karlsson 1900-04-18 Ester Maria Karlsson 1905-08-26 Erik Otto Lennart Karlsson 1932-01-15 Vivi Maria Karlsson 1933-05-11 Karl Johan Persson 1871-11-08
1950 gift Ramshult 1:1 Nykrog
1970 Dalhem, Nykrog
1977 änka 1952

Tora Aina Andersson.
Född 1908-07-29 i Gamleby, Rumma (H).
Död 2002-08-14 i Norrköping St Olai (E).

1940 gift Larum i Hesselåkra i Dalhem
1950 gift Larum 1:4
1960 gift Larum 1:7
1970 gift Norrköping, Sjövik
1975 änka, fastighetsstäderska Slottsg 130 III Norrköping
1980 eget hushåll Norrköping
1985 änka Slottsg 130

Fotnot

  1. --Lantext "MH:F28"--

Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister