Född 1776-12-08 i Blackstad, Kleva (H).
Död 1842-12-04 i Locknevi, Hallingshult (H).
Anna Catharina (Cajsa) Wistedt.
Född 1776-12-08 i Blackstad, Kleva (H). Död 1842-12-04 i Locknevi, Hallingshult (H).
F Samuel Wistedt.
Född 1753-03-23 i Odensvi, Marieholm (H). Död 1835 i Blackstad, Kleva (H).
FF Magnus Wistedt.
Född 1716-11-01 i Odensvi Snärsfall (H). Död 1791-05-05 i Blackstad Kleva (H). Trädgårdsmästare Odensviholm
FFF Måns Persson.
Född 1647-11-14 i Odensvi Ringsfall (H). Död 1716-01-22 i Odensvi Snärsfall (H).
FFFF Peder Okänt.
 
FFM Carin Josephsdotter.
Född 1679. Död 1757-11-06 i Odensvi Marieholm (H).
 
 
FM Agneta Rising.
Född 1723-02-15 i Gamleby Åby (H). Död 1798-09-12 i Blackstad Kleva (H).
FMF Johan Gustaf Rising.
Född 1691-12-04 i Hallingeberg Prästgården (H). Död 1764-09-17 i Hallingeberg Risingsberg (H). Arrendator, korpral, kronolänsman
FMFF Samuel Amundi Rising.
Född 1639 i Risinge (E). Död 1722-10-03 i Hallingeberg Säby (H). Kyrkoherde i Hallingeberg
FMFM Agneta Gyllenbreider.
Född 1669-09-30 i Hallingeberg Rispetorp (H). Begravd 1698-03-30 i Hallingeberg Rispetorp (H).
FMM Christina Nilsdotter Biörch.
Född 1700-04-05 i Gamleby Gamleby (H). Död 1766-10-26 i Hallingeberg Risingsberg (H).
FMMF Nils Andersson Biörch.
Född 1666. Död 1705 i Gamleby Åby (H). Befallningsman, krögare
FMMM Catharina Jonsdotter Åman.
Född 1675. Död 1752 i Blackstad Kleva (H).
M Anna Persdotter.
Född 1756 i Blackstad, Rössberg (H). Död 1837 i Blackstad, Kleva (H).
MF Per Eriksson.
Född 1719 i Hultserum Blackstad (H). Död 1789-11-05 i Skärstad Södra Vi (H).
MFF Erik Larsson.
Född 1689 i Källsberg Blackstad (H). Död 1739 i Rössberg Blackstad (H).
MFFF Lars Nilsson.
Född 1653. Död 1740.
MFFM Elin Eriksdotter.
Död 1722.
MFM Kerstin Nilsdotter.
Född 1686 i Hultserum Blackstad (H). Död 1739 i Rössberg Blackstad (H).
MFMF Nils Jonsson.
Död 1711.
MFMM Elin Månsdotter.
Död 1722.
MM Carin (Cajsa) Svensdotter.
Född 1723 i Kleva Blackstad (H). Död 1783 i Skärstad Södra Vi (H).
MMF Sven Bengtsson.
Död 1744-12-02 i Kleva Blackstad (H).
 
 
MMM Sigrid Jönsdotter.
Född 1696 i Grönhult Blackstad (H).
MMMF Jöns Jonsson.
Född 1666 i Grönhult Blackstad (H). Död 1739 i Östankärr Locknevi (H).
MMMM Anna Zachrisdotter.
Född 1671 i Grönhult Blackstad (H). Död 1739 i Östankärr Locknevi (H).

Relationer och barn

Gift 1793. 1

Jacob Hieronymisson.
Född 1770-06-10 i Hallingeberg, Säby (H).
Död 1824 i Locknevi, Hallingshult (H).

Johan Peter Jacobsson.
Född 1795-04-07 i Locknevi, Hallingshult (H).
Död 1876 i Hallingshult Locknevi (H).

Olof Magnus Jacobsson.
Född 1797-03-01 i Locknevi, Hallingshult (H).
Död 1867 i Greby Hallingeberg (H).

1814 14/3 flyttar från Hallingshult till Odensvi

Anna Lena Jacobsdotter.
Född 1800-02-18 i Locknevi, Hallingshult (H).
Död 1873 i Orrhult Locknevi (H).

1814 14/3 flyttar från Hallingshult till Odensvi

Samuel Jacobsson.
Född 1803-04-07 i Locknevi, Hallingshult (H).
Död 1884-04-03 i Blackstad (H).

1830 dräng och tillträdande hemmansägare i Hallingshult, Locknevi
1830-1831 gift bonde Skutterstad 1/8 mtl, tar över gården efter svärfadern
1832-1837 gift bonde Skutterstad 1/8 mtl
1833 och 1840 gift bonde Skutterstad
1838-1842 gift bonde Skutterstad
Levde på undantag hos sin son Samuel Gustaf Wilhelm Samuelsson./ Husförhörsbok 1868- 1878
1880 Änkling, undantagshjon Blackstad, Skutterstad

Stina Greta Jacobsdotter.
Född 1806-10-03 i Locknevi, Hallingshult (H).
Död 1845 i Wrångfall Locknevi (H).

Lovisa Jacobsdotter.
Född 1809-12-15 i Locknevi, Hallingshult (H).
Död 1878 i Åninge Locknevi.

Gustaf Jacobsson.
Född 1813-05-04 i Locknevi Hallingshult (H).
Död 1888 i Locknevi Höghult (H).

Maja Lisa Jacobsdotter.
Född 1818 i Hallingshult Locknevi (H).

Fotnot

  1. --Lantext "MH:F491"--

Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister