Född 1936-08-12 i Bodsjö, Hunge (Z).
El-ingenjör
berntpersson_f1936_p.jpg
Bernt   Persson 1936-
Bernt Persson.
Född 1936-08-12 i Bodsjö, Hunge (Z). El-ingenjör
 Nils Olof Persson 1909-1993
F Nils Olof Persson.
Född 1909-09-28 i Bodsjö, Hunge (Z). Död 1993-06-24 i Bodsjö, Hunge (Z). Hemmansägare Hunge
Per Olof   Eriksson 1866-1917
FF Per Olof Eriksson.
Född 1866-08-07 i Bodsjö, Hunge (Z). Död 1917-10-06 i Bodsjö, Hunge (Z). Hemmansägare Bodsjö, Hunge
FFF Erik Nilsson.
Född 1831-01-12 i Bodsjö, Hunge (Z). Död 1885-03-10 i Bodsjö, Hunge (Z). Bonde Hunge 1
FFFF Nils Eriksson Brunfelt.
Född 1793-03-01 i Revsund, Förberg (Z). Död 1869-12-11 i Bodsjö, Hunge (Z). bonde
FFFM Barbro Olofsdotter.
Född 1788 i Lockne (Z). Död 1861 i Bodsjö (Z).
FFM Anna Lisa Persdotter.
Född 1833-07-27 i Revsund, Hållborgen (Z). Död 1909-02-07 i Bodsjö, Hunge (Z). Bondedotter
 
FFMM Anna Pärsdotter.
Född 1803-12-16 i Revsund, Hollborgen (Z). Död 1869-10-24 i Bodsjö, Hunge (Z).
Märta Helena Märta-Lena   Pettersdotter 1869-1912
FM Märta Helena Märta-Lena Pettersdotter.
Född 1869-08-16 i Bodsjö, Sidsjö (Z). Död 1912-05-25 i Bodsjö, Hunge (Z).
FMF Petter Peter Persson.
Född 1817-10-01 i Bodsjö, Sidsjö (Z). Död 1911-07-31 i Bodsjö, Sidsjö (Z). Bonde Sidsjö
FMFF Per Andersson.
Född 1781-12-19. Död 1819-09-16. Bonde Sidsjö
FMFM Magdalena Persdotter.
Född 1786-02-28 i Bräcke, Stugusjön (Z).
FMM Sigrid Ersdotter.
Född 1827-07-30 i Bräcke, Bensjö (Z). Död 1924-01-08 i Bodsjö, Sidsjö (Z).
FMMF Eric Jonsson.
Född 1802-03-21 i Bräcke, Grönviken (Z). Torpare i Bensjö
FMMM Marta Jonsdotter.
Född 1799.
 Elna Matilda Johansson 1910-1986
M Elna Matilda Johansson.
Född 1910-12-02 i Bodsjö (Z). Död 1986-06-16 i Bodsjö, Hunge (Z). Skolköksföreståndare Hunge
Johan Bernhard  Johansson 1888-1971
MF Johan Bernhard Johansson.
Född 1888-12-19 i Bodsjö, Strångsund (Z). Död 1971-02-11 i Bodsjö, Hunge (Z). Timmerman
MFF Johan Andersson.
Född 1841-12-16 i Bodsjö, Strångsund (Z). Död 1897-07-29. Bonde Strångsund
MFFF Anders Johansson.
Född 1807-12-12 i Bodsjö, Strångsund (Z). Död 1884-06-04.
MFFM Märtha Nilsdotter.
Född 1803-09-09 i Haverö, Överturingen (Y). Död 1895-10-11 i Strångsund.
Brita Kajsa   Olofsdotter 1851-
MFM Brita Kajsa Olofsdotter.
Född 1851-10-24 i Södra Finnskoga, Letteråsen (S). Piga Örnbergskilen, Bodsjö
MFMF Olof Christoffersson.
Född 1796-07-25 i S Finnskoga, Hjerpeliden (S). Död 1854 i S Finnskoga, Letteråsen (S).
MFMM Anna Larsdotter.
Född 1809 i Dalby, Torgraven (S).
Inga   Jönsson Sidén 1887-1915
MM Inga Jönsson Sidén.
Född 1887-06-27 i Bodsjö, Hunge (Z). Död 1915-04-08 i Bodsjö, Strångsund (Z).
Jöns   Karlsson Sidén 1852-1926
MMF Jöns Karlsson Sidén.
Född 1852-01-13 i Bodsjö, Hunge (Z). Död 1926-01-14 i Bodsjö, Hunge (Z). Bonde Hunge 2, Fältjägare, arrendator Hunge
MMFF Carl Olofsson.
Född 1815-08-14 i Berg, Bingsta (Z). Bonde Hunge 2
MMFM Beata Johansdotter.
Född 1818-06-05 i Bodsjö, Strångsund (Z).
Kajsa Botilda   Nordlund 1849-1938
MMM Kajsa Botilda Nordlund.
Född 1849-12-12 i Tåsjö (Y). Död 1938-12-24 i Bodsjö, Hunge (Z). Piga Hunge, Bodsjö
MMMF Anders Olofsson Nordlund.
Född 1820-02-21 i Fors, Långsjönäset (Z). Död 1879-10-02 i Bodsjö (Z).
MMMM Anna Magdalena Andersdotter.
Född 1819-07-31 i Ådals Liden, Rå (Y).

Levnadsbeskrivning

Familjen Bernt Persson 1985
Kraftverksdammen Hunge 2018 Jimmy M.Karsson och Bernt Persson

Relationer och barn

Gift 1970. 1

Ulla Birgitta Elisabet Andersson.
Född 1943-03-08 i Oskarshamn.

1943 föds uä som första barnbarnet i två familjer.
1970 gift Frösön med dottern i hushållet

Elisabet Lisa Persson.
Född 1970-03-02 i Frösö (Z).

Björn Persson.
Född 1973-04-21 i Frösö (Z).

2013 Hunge Folkets Hus Förening u.p.a. (792600-0683) , Styrelseledamot

Fotnot

  1. --Lantext "MH:F39"--

Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister