Född 1893-04-13 i Gamleby, Åby (H).
Död 1948-04-27 i Västervik (H).

1900 fosterdotter hos mormodern på Krejstad
1907 1/11 flyttar från Krejstad till Löckerum tillsammans med Klara Matilda Vulkan f1856 21/2 i V Ed, 1907 27/11 flyttar Klara Matilda tillbaka till Krejstad. Klara Matilda är mjölkerska på Krejkstad och bor med sin mor Maja Lisa Vulkan f. Leo som är stallkarlsänka och f.d. deja (betrodd arbeterska). 1861 anges Maja Lisa Leo som deja och änka efter rättaren Nils Peter Vulkan på Torp med 3 döttrar och inflyttad från Ed 1857
1909 6/11 flyttar från Löckerum 1 om 5/18 mantal till Läckerum 2 om 1/4 mantal i Gamleby
1910 piga hos nämndeman G J E Johansson i Löckerum Lugnet
1911 24/10 flyttar från Löckerum till modern och mormodern på Krejstad
1914 piga Himmelsrum
1914 9/11 flyttar till Ramshult som piga
1915 4/3 flyttar till Hammarö i Värmland
1948 gift

Augusta Gabriella Nilsdotter.
Född 1893-04-13 i Gamleby, Åby (H). Död 1948-04-27 i Västervik (H).
 Oscar August Andersson 1869-1959
F Oscar August Andersson.
Född 1869-04-23 i Gamleby, Löckerum (H). Död 1959-02-26 i Västervik (H). Hemmansägare Lugnet, Gamleby, kusk, stallförman, arrendator, åkare
FF Anders Johan Reinhold Andersson.
Född 1831-09-29 i Gamleby, Löckerum (H). Död 1887-03-26 i Gamleby, Löckerum (H). Hemmansägare
FFF Anders Petter Jacobsson.
Född 1793-10-26 i Gamleby, Löckerum (H). Död 1858-09-05 i Gamleby, Löckerum (H). Hemmansägare Löckerum
FFFF Jacob Andersson.
Född 1769-09-20 i Gamleby (H). Död 1803-07-26 i Gamleby, Löckerum (H). Bonde Löckerum
FFFM Anna Cajsa Andersdotter.
Född 1769 i Gamleby (H). Död 1827.
FFM Stina Cajsa Jaensdotter.
Född 1798-11-14 i Gamleby, Löckerum (H). Död 1864-05-18 i Gamleby, Löckerum (H). piga
FFMF Jaen Johan Jaensson Johansson.
Född 1755-10-18 i Odensvi (H). Död 1825-07-18 i Gamleby, Löckerum (H). Bonde Löckerum
FFMM Stina Andersdotter.
Född 1771-02-22 i Lofta, Forserum (H). Död 1820-02-14 i Gamleby, Löckerum (H).
FM Anna Christina Jansdotter.
Född 1835-05-18 i Värna, Wärmantorp (E). Död 1898-12-31 i Gamleby, Löckerum (H).
FMF Johan Andersson.
Född 1802-08-12 i Bankekind, Märlebro (E). Död 1889-05-02 i Nartomta Storgård, Askeby, Östergötlands län. hemmansägare

FMFF Anders Andersson.
Född 1753-11-17 i Grebo, Stämmantorp (E). Död 1814-02-28 i Bankekind, Märlebro (E). Rusthållare, bonde
FMFM Catharina Johansdotter.
Född 1770-05-20 i Vist, Tacketorp (E).
FMM Anna Catharina Larsdotter.
Född 1807-03-07 i Värna Norrgården (E). Död 1889-01-23 i Askeby, Nartomta Storgård (E).
FMMF Lars Månsson.
Född 1781-11-13 i Vårdsnäs (E). Bonde Värna Norrgården och Vintergatan
FMMM Stina Kaijsa Strömerstedt.
Född 1781-12-06 i Landeryd, Hackefors (E). Död 1832 i Värna (E).
M Klara Matilda Nilsdotter.
Född 1865-08-12 i Gamleby (H). Död 1953-06-06 i Gamleby, Ärnberg (H).
MF Nils Johan Månsson.
Född 1829-07-07 i Gamleby (H). Död 1896-01-20 i Gamleby, Krejstad (H). Statare
   
 
   
 
MM Anna Sofia Larsdotter.
Född 1831-05-10 i Gamleby (H). Död 1913-02-10 i Gamleby, Krejstad (H).
   
 
   
 

Relationer och barn

.

Karin Viola Nilsson.
Född 1914-07-23 i Gamleby, Himmelsrum (H).
Död 1990-04-06 i Västervik (H).

1914 fader okänd
1914 10/11 blir fosterdotter hos mormodern på Lugnet
1931 24/10 flytter från mormodern på Ekängen Nr 10 till Västervik
1933 hushållerska Västervik, flyttar till maken Grindstugan 8
1950 Västervik
1970 gift Nilsson i Västervik med dottern Gun Anne-Marie f1949 10/5
1975 dagbarnvårdare
1980 gift Västervik
1990 gift 1933

Gift.

Axel Verner Edmark.
Född 1888-05-23 i V Ed (H).
Död 1971-02-04 i Västervik (H).

1940 ladugårdskarl Stadsägan 31 i Västervik
1971 änkling 1948

Erik Ingemar Edmark.
Född 1921-10-06 i Gamleby (H).
Död 1999-03-26 i Vantör (AB).

1940 3 kl sjöman Karlskrona
1950 spårvägsman Brännkyrka
1960 spårvägsman Vantör, Bandhagen
1970 gift Vantör i Bandhagen

Folke Ragnvald Edmark.
Född 1925-05-25 i Gamleby (H).

1940 charkuteribiträde hos föräldrarna
1950 gift slipmaterialarbetare Västervik
1960 dito

Död 2017-03-25.

Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister