Hemmansägare Lugnet, Gamleby, kusk, stallförman, arrendator, åkare Född 1869-04-23 i Gamleby, Löckerum (H). Död 1959-02-26 i Västervik (H).
Frikallad från värnplikt/HFB Gamleby 1886-90 s173
1888 flyttar från Löckerum till Djupedal som dräng, flyttar åter 1889 1893 hemmansägarson Löckerum
1893 22/5 flyttar från Löckerum blir hemmansägare Åby, Lugnet i Gamleby
1894 24/7 flyttar till Bjurvik i Ankarsrum i Hjorted som kusk
1896 12/10 flyttar till Ankarsrums bruk i Hallingeberg som stallförman
1897 25/10 flyttar till Emtöholm i Dalhem som kusk
1900 2/11 flyttar till födelsegården i Löckerum i Gamleby där ogifta syskonen Karl Johan, Otto och Hedvig bor, blir arbetare
1900 gift skogsarbetare Löckerum med 1 dotter
1901 26/10 flyttar från Löckerum till Bjursund i Loftahammar som kusk
1903 28/3 flyttar från Loftahammar till arrende på Forsebo i Västrum
1903 7/7 hemmansbrukare Forsebo
1909 4/10 arrendator Forsebo
1911 28/3 flyttar från Västrum till Böljerum i Gladhammar, arrendator
1911-1915 arrendator Böljerum
1916 flyttar från Böljerum till nytt arrende i Hvalstad
1924 flyttar från Hvalstad till nytt arrende Postgården i Hörtingerum
1929 11/9 flyttar från Postgården till Åby i Gamleby
1931 vägentreprenör Haga, Åby i Gamleby
1933 åkare Åby
1959 änkling 1931, ålderdomshemmet
oscar_a_andersson_18691959.jpg
 Oscar August Andersson 1869-1959
Oscar August Andersson.
Född 1869-04-23 i Gamleby, Löckerum (H). Död 1959-02-26 i Västervik (H). Hemmansägare Lugnet, Gamleby, kusk, stallförman, arrendator, åkare
F Anders Johan Reinhold Andersson.
Född 1831-09-29 i Gamleby, Löckerum (H). Död 1887-03-26 i Gamleby, Löckerum (H). Hemmansägare
FF Anders Petter Jacobsson.
Född 1793-10-26 i Gamleby, Löckerum (H). Död 1858-09-05 i Gamleby, Löckerum (H). Hemmansägare Löckerum
FFF Jacob Andersson.
Född 1769-09-20 i Gamleby (H). Död 1803-07-26 i Gamleby, Löckerum (H). Bonde Löckerum
FFFF Anders Larsson.
Född beräknat 1729. Bonde Löckerum
FFFM Karin Katarina Olofsdotter.
Född 1733.
FFM Anna Cajsa Andersdotter.
Född 1768-08-01 i Gamleby (H). Död 1827 i Gamleby (H).
FFMF Anders Andersson.
Född beräknat 1734. Bonde Himmelsrum
FFMM Agneta Nilsdotter.
Född beräknat 1734.
FM Stina Cajsa Jaensdotter.
Född 1798-11-14 i Gamleby, Löckerum (H). Död 1864-05-18 i Gamleby, Löckerum (H). piga
FMF Jaen Johan Jaensson Johansson.
Född 1755-10-18 i Odensvi (H). Död 1825-07-18 i Gamleby, Löckerum (H). Bonde Löckerum
FMFF Johan Andersson.
Född 1721 i Odensvi, Hysinge (H). Död 1800-06-30 i Odensvi, Stora Skalhem (H).
FMFM Kerstin Andersdotter.
Född 1726-10-06 i Dalhem, Olstorp (H). Död 1796-05-11 i Odensvi (H).
FMM Stina Andersdotter.
Född 1771-02-22 i Lofta, Forserum (H). Död 1820-02-14 i Gamleby, Löckerum (H).
FMMF Anders Svensson.
Född 1731-09-21 i Lofta (H). Död 1773-12-24 i Lofta (H).
FMMM Margareta Jonsdotter.
Född 1742-09-28 i Lofta (H). Död 1809-04-09 i Lofta (H).
M Anna Christina Jansdotter.
Född 1835-05-18 i Värna, Wärmantorp (E). Död 1898-12-31 i Gamleby, Löckerum (H).
MF Johan Andersson.
Född 1802-08-12 i Bankekind, Märlebro (E). Död 1889-05-02 i Nartomta Storgård, Askeby, Östergötlands län. hemmansägare
MFF Anders Andersson.
Född 1753-11-17 i Grebo, Stämmantorp (E). Död 1814-02-28 i Bankekind, Märlebro (E). Rusthållare, bonde
 
 
MFM Catharina Johansdotter.
Född 1770-05-20 i Vist, Tacketorp (E).
 
 
MM Anna Catharina Larsdotter.
Född 1807-03-07 i Värna, Norrgården (E). Död 1889-01-23 i Askeby, Nartomta Storgård (E).
MMF Lars Månsson.
Född 1781-11-13 i Vårdsnäs (E). Bonde Värna Norrgården och Vintergatan
 
MMFM Annika Anna Svensdotter.
Född beräknat 1752.
MMM Stina Kaijsa Strömerstedt.
Född 1781-12-06 i Landeryd, Hackefors (E). Död 1832 i Värna (E).
MMMF Per Strömmerstedt.
Född 1746-08-28 i Landeryd, Hackefors (E). Död 1795-10-10 i Vist, Styvinge (E). Mjölnare
MMMM Maja Stina Jonsdotter.
Född 1753 i Vårdsberg (E). Död 1819 i Landeryd (E).

Levnadsbeskrivning

Relationer och barn

Utom äktenskap.

Klara Matilda Nilsdotter.
Född 1865-08-12 i Gamleby (H). Död 1953-06-06 i Gamleby, Ärnberg (H).

Karl Oskar Nilsson.
Född 1890-02-03 i Gamleby, Krejstad (H). Död 1905-01-16 i Gamleby, Krejstad (H).

Augusta Gabriella Nilsdotter.
Född 1893-04-13 i Gamleby, Åby (H). Död 1948-04-27 i Västervik (H).

Gift 1893-05-22.

Alma Matilda Larsson.
Född 1873-03-04 i Gamleby, Åby, Haga (H). Död 1931-01-27 i Gamleby (H).

Astrid Matilda Oskaria Andersson.
Född 1893-07-13 i Gamleby, Lugnet (H). Död 1944-12-10 i Gladhammar, Granhults Å (H).

Klas August Mattias Andersson.
Född 1903-07-07 i Västrum, Forsebo (H). Död 1970-10-18 i Linköping Domkyrko (E).

Sven Oskar Henrik Andersson.
Född 1909-10-04 i Västrum, Forsebo (H).

Axel Josef Reinhold Andersson.
Född 1912-05-07 i Gladhammar, Böljerum (H). Död 1944-08-09 i Enskede (AB).

Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister