Arrendator, hemmansägare Född 1916-08-18 i Gärdserum, Bastorp (H). Död 1989-12-19 i Ukna, Kulla (H).
1939 gift jordbruksarbetare
1940 gift arrendator 1,6 ha Åkroken Ukna
1941 gift arrendator
1945 gift arrendator
1950 gift hemmansägare Kasinge 5:3 i Ukna
1960 dito
1967 pensionär
1970 gift Ukna Kulla Storsjö
1975 gift hemmansägare Kulla
1985 dito
1989 gift 1938
Nils Birger Emanuel Lindström.
Född 1916-08-18 i Gärdserum, Bastorp (H). Död 1989-12-19 i Ukna, Kulla (H). Arrendator, hemmansägare
F Karl Verner Emanuel Lindström.
Född 1893-09-20 i Västra Ed (H). Död 1981-08-17 i Gamleby, Erneborg (H). Statdräng, skogsarbetare, arrendator, skogsförman
FF Karl Johan Lindström.
Född 1865-09-15 i Gärdserum (H). Död 1948-11-23 i Åtvid, Vikingen (E).
FFF Johan Albert Lindström.
Född 1840-12-24 i Gärdserum (H). Död 1923-02-27 i Gärdserum, Falerum, Karlsholm (H). Målare
 
 
FFM Anna Larsdotter.
Född 1843-10-29 i Tjärstad. Död 1906-04-11.
 
 
FM Anna Sofia Karlsdotter.
Född 1859-11-15 i Frödinge, Hollbäckshult, Peterslund (H). Död 1937-08-11 i Gärdserum, Falerum, Lugnet (H).
FMF Carl Johan Nilsson.
Född 1831-12-24 i Frödinge (H). Död 1892-03-09 i Frödinge, Brofall (H). Torpare
FMFF Nils Jonsson.
Död 1867-07-22 i Frödinge, Holbäckshult, Petterslund (H).
FMFM Anna Lisa Persdotter.
Född 1797.
FMM Maja Stina Persdotter.
Född 1833-10-01 i Frödinge (H). Död 1874-12-20 i Frödinge, Slåta, Nybygget (H).
 
 
M Ester Johanna Andersson.
Född 1897-10-01 i Gladhammar, Tjursbo, Bråten (H). Död 1974-09-03 i Gamleby (H).
MF Johan Peter Anton Andersson.
Född 1859-07-02 i Hjorted Rumhult (H). Död 1901-02-21 i Gladhammar, Tjursbo (H). Rättare
MFF Anders Peter Jaensson Jansson.
Född 1829-11-03 i Locknevi, Ytterbo (H). Död 1916-12-10 i Hjorted, Rumhult (H). Statdräng
MFFF Johan Jaen Jaensson Johansson.
Född 1793-08-16 i Frödinge, Lårtorpet (H). Död 1871-03-11 i Locknevi. Ytterbo, Ängalund (H). Brukare, arbetare backstugusittare
MFFM Stina Carlsdotter.
Född 1802-09-05 i Frödinge, Svartgölen (H). Död 1835-07-17 i Locknevi, Ytterbo (H).
MFM Anna Lovisa Månsdotter.
Född 1829-09-13 i Hjorted Bolhult Liden (H). Död 1905-03-02 i Hjorted, Rumhult (H).
MFMF Magnus Måns Nilsson.
Född 1803-10-22 i Hjorted, Wittingsnäs (H). Död 1883-05-05 i Hjorted, Djupekälla (H). Torpare Liden
MFMM Catharina Hindricsdotter.
Född 1808-04-17 i Hjorted, Högsjöhorva (H). Död 1841-05-12 i Hjorted, Kalmar län.
MM Anna Sofia Johansdotter.
Född 1863-03-29 i Hjorted, Nyängen (H). Död 1934-01-26 i Gladhammar, Hvalstad, Karlslyckan (H). hushållerska
MMF Johan Petter Persson.
Född 1828-10-18 i Hallingeberg N, Hummelstad (H). Död 1873-07-07 i Hjorted, Bresfall (H). Hemmansbrukare, torpare
MMFF Petter Andersson.
Född 1784-06-12 i Västrum, Gunnarsmåla (H). Död 1854-03-24 i Hallingeberg N, Hummelstad, Redal (H). Bonde Hummelstad Bonde
MMFM Stina Kajsa Johansdotter.
Född 1792-05-27 i Hallingeberg (H). Död 1850-05-07 i Hallingeberg, Hummelstad (H).
MMM Anna Lovisa Nilsdotter.
Född 1832-03-06 i Hjorted, Nyängen (H). Död 1917-02-17 i Gladhammar, Ulriksdal (H).
MMMF Nils Persson.
Född 1794-04-25 i Hjorted, Nyängen (H). Död 1862-10-11 i Hjorted, Nyängen (H). Torpare dräng
MMMM Anna Larsdotter.
Född 1800-06-27 i Hjorted Liden (H). Död 1888-10-12 i Hjorted Nyängen (H).

Relationer och barn

Gift 1938-11-25.

Sigrid Charlotta Johansson.
Född 1912-03-17 i Ukna (H). Död 2005-02-12 i Ukna, Snötomta, Kulla (H).

Nils Kennerth Tord Lindström.
Född 1939-05-13 i Ukna Botorp (H).

Kerstin Sigrid Ann-Marj Lindström.
Född 1941-01-09 i Ukna (H).

Ana-Stina Mariana Lindström.
Född 1945-05-24 i Ukna, Skattemåla (H).

Inga-Maj Kristina Lindström.
Född 1949-05-31 i Ukna, Kasinge (H).

Nils Ulf Benny Lindström.
Född 1954-08-29 i Ukna, Kasinge (H).

Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister