Född 1833-10-31 i Blackstad, Skutterstad (H).
Död 1892-01-29 i Gamleby, Rumma (H).
Hemmansägare Rumma

1880 gift hemmansägare med 5 barn Gamleby, Rumma
1890 gift hemmansägare med 3 barn Gamleby, Rumma
1876-1880 blir ägare till änklingen svärfaderns hemman 1/16 matl Stångeland i Rumma
1881-1885 ägare 1/16 mtl Stångeland Rumma, brukare svärfadern JP Andersson
1886-1890 ägare Rumma Stångeland 1/16 mtl
1888-1890 dito brukare, tidigare brukaren JP Andersson dör 1888
1891-1892 gift ägare och brukare 1/16 mtl Rumma, Stångeland

Johan Jacob Alfred Samuelsson.
Född 1833-10-31 i Blackstad, Skutterstad (H). Död 1892-01-29 i Gamleby, Rumma (H). Hemmansägare Rumma
F Samuel Jacobsson.
Född 1803-04-07 i Locknevi, Hallingshult (H). Död 1884-04-03 i Blackstad (H). Bonde Skutterstad
FF Jacob Hieronymisson.
Född 1770-06-10 i Hallingeberg, Säby (H). Död 1824 i Locknevi, Hallingshult (H).
FFF Hieronymus Johansson.
Född 1734-04-05 i Hallingeberg, Säby (H). Död 1800 i Hallingeberg, Säby (H). Bonde
FFFF Johan Isaacsson.
Född i Hallingeberg, Hulthorva (H). Död 1781 i Hallingeberg, Kiltebo (H).
FFFM Anna Nilsdotter.
Född 1687 i Hallingeberg, Boda (H). Död 1751 i Hallingeberg, Säby (H).
FFM Anna Olofsdotter.
Född 1745-08-17 i Odensvi, Brånfall (H). Död 1812-02-20 i Hallingeberg (H).
FFMF Chirstin Andersdotter.
Född 172? i Hycklinge (?). Död 1804 i Odensvi, Brånfall (H).
FFMM Olof Olofsson.
Född 1719 i Odensvi, Kvigestad (H). Död 1789-10-02 i Odensvi, Brånfall (H).
FM Anna Catharina (Cajsa) Wistedt.
Född 1776-12-08 i Blackstad, Kleva (H). Död 1842-12-04 i Locknevi, Hallingshult (H).
FMF Samuel Wistedt.
Född 1753-03-23 i Odensvi, Marieholm (H). Död 1835 i Blackstad, Kleva (H).
FMFF Magnus Wistedt.
Född 1716-11-01 i Odensvi Snärsfall (H). Död 1791-05-05 i Blackstad Kleva (H). Trädgårdsmästare Odensviholm
FMFM Agneta Rising.
Född 1723-02-15 i Gamleby Åby (H). Död 1798-09-12 i Blackstad Kleva (H).
FMM Anna Persdotter.
Född 1756 i Blackstad, Rössberg (H). Död 1837 i Blackstad, Kleva (H).
FMMF Per Eriksson.
Född 1719 i Hultserum Blackstad (H). Död 1789-11-05 i Skärstad Södra Vi (H).
FMMM Carin (Cajsa) Svensdotter.
Född 1723 i Kleva Blackstad (H). Död 1783 i Skärstad Södra Vi (H).
M Maja Stina Jonsdotter.
Född 1812-07-28 i Blackstad, Skutterstad (H). Död 1869-04-20 i Blackstad, Skutterstad (H).
MF Jonas Johansson Jaensson.
Född 1779-05-27 i Blackstad Skutterstad (H). Död 1843-11-08 i Västervik (H). Bonde Skutterstad
MFF Johan Jonsson.
Född 1743 i Djursdala Norrgården (H). Död 1812 i Västervik.
MFFF Jon Larsson.
Född 1700. Död 1775 i Vimmerby (H).
MFFM Maria Jonsdotter.
Född 170?. Död 1785 i Djursdala Norrgården (H).
MFM Ingegerd Persdotter.
Född 1746 i Frödinge Skråphem (H). Död 1833 i Blackstad Skutterstad (H).
MFMF Per Sörensson Fröberg.
Född 1715 i Frödinge (Skråphem?) (H). Död 1771 i Frödinge Skråphem (H).
MFMM Elsa Johansdotter.
Född 1724. Död 1794 i Frödinge Skråphem (H).
MM Sara Katarina Abrahamsdotter.
Född 1788-02-03 i Hycklinge Vårdslunda (E). Död 1883-05-19 i Blackstad Skutterstad (H).
MMF Abraham Olofsson.
Född 1742 i Åtvid Österby (?) (E). Död 1812 i Hycklinge Vårdslunda (E).
MMFF Olof Larsson.
Född 170? i Åtvid Dalgatan (?) (E). Död 1745-12-08 i Åtvid Österby (E).
MMFM Sara Jonsdotter.
Född 170?. Död 1782 i Dalhem Ögelsbo (H).
MMM Agnes Israelsdotter.
Född 1753-10-10 i Kättilstad Håshult (E). Död 1828 i Hycklinge Vårdslunda (E).
MMMF Israel Persson.
Född 1712 i Kättilstad Fjärsbo (E). Död 1763 i Kättilstad Håshult (E).
MMMM Kristina Johansdotter.
Född 171? i Kättilstad Tranebo (E). Död 1804 i Hycklinge Vårdslunda (E).

Relationer och barn

Gift 1861-09-27. 1

Christina Augusta Jonasdotter Jonsdotter.
Född 1844-01-22 i Gamleby, Klev (H).
Död 1914-02-22 i Gamleby (H).

1892-1895 bor kvar Rumma, Stångeland
1900 änka, hemmansägare Gamleby, Rumma med dottern Elin
1910 hemmansägareänka Andersborg i Rumma
1914 änka Rumma (Stångeland)

Carl Gustaf Oscar Johansson.
Född 1862-09-04 i Gamleby, Rumma (H).
Död 1933-11-21 i Linköping, Stadsägan 2076 (E).

1882 8 spet flyttar till Linköping St Lars
1890 gift statdräng Linköping, Sankt Lars, Smestad
1892 2/11 flyttar till Skarpstugan i Tannefors
1895 10/4 flyttar till Svinstad (Bankekind) som statdräng
1896 20/4 flyttar till St Lars Smestad som statdräng
1900 gift statardräng Linköping, Sankt Lars, Smestad med 2 döttrar
1903 18/3 flyttar till Torfvinge som statdräng
1907 24/10 flyttar till Linköping domkyrko som arbetare
1910 gift grovarbetare Sörstalund i Linköping
1924 flyttar till Karlberg 8
1933 gift 1886

Anna Olivia Johansdotter.
Född 1866-10-06 i Gamleby, Rumma (H).
Död 1866-10-13.

Johan Sigfrid Johansson.
Född 1868-02-23 i Gamleby, Rumma (H).

1879 24 oktober flyttar till Blackstad
1885 17 mars emigrerar till Nordamerika

August Werner Johansson.
Född 1872-08-13 i Gamleby, Rumma (H).
Död 1946-06-15 i Vimmerby Stad (H).

1893 frånvarande värnplikts mönstring, frikallad
1895 24 okt flyttar från Stångeland till Löckerum som dräng
1900 gift hemmansbrukare Gamleby Rumma med 1 dotter
1910 gift jordbruksarbetare Himmelsrum i Gamleby

Anna Maria Samuelsson.
Född 1875-10-12 i Gamleby, Rumma (H).
Död 1963-10-25 i Norrköping, Östra Eneby (E).

1900 og." som hos mig begärt att få detta barn antecknadt som sitt"
1900 ogift fabriksarbeterska Norrköping Sumpen med 1 dotter

Elin Augusta Alfrida Samuelsdotter.
Född 1880-03-03 i Gamleby, Rumma (H).
Död 1910-02-04 i Gamleby, Rumma (H).

1901 hemmansägaredotter från Rumma

Fotnot

  1. --Lantext "MH:F489"--

Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister