Född 1880-03-03 i Gamleby, Rumma (H). Död 1910-02-04 i Gamleby, Rumma (H).
1901 hemmansägaredotter från Rumma
elin_augusta_samuelsdotter_f1880.jpg
 Elin Augusta Alfrida Samuelsdotter 1880-1910
Elin Augusta Alfrida Samuelsdotter.
Född 1880-03-03 i Gamleby, Rumma (H). Död 1910-02-04 i Gamleby, Rumma (H).
F Johan Jacob Alfred Samuelsson.
Född 1833-10-31 i Blackstad, Skutterstad (H). Död 1892-01-29 i Gamleby, Rumma (H). Hemmansägare Rumma
FF Samuel Jacobsson.
Född 1803-04-07 i Locknevi, Hallingshult (H). Död 1884-04-03 i Blackstad (H). Bonde Skutterstad
FFF Jacob Hieronymisson.
Född 1770-06-10 i Hallingeberg, Säby (H). Död 1824 i Locknevi, Hallingshult (H).
FFFF Hieronymus Johansson.
Född 1734-04-05 i Hallingeberg, Säby (H). Död 1800 i Hallingeberg, Säby (H). Bonde
FFFM Anna Olofsdotter.
Född 1745-08-17 i Odensvi, Brånfall (H). Död 1812-02-20 i Hallingeberg (H).
FFM Anna Catharina (Cajsa) Wistedt.
Född 1776-12-08 i Blackstad, Kleva (H). Död 1842-12-04 i Locknevi, Hallingshult (H).
FFMF Samuel Wistedt.
Född 1753-03-23 i Odensvi, Marieholm (H). Död 1835 i Blackstad, Kleva (H).
FFMM Anna Persdotter.
Född 1756 i Blackstad, Rössberg (H). Död 1837 i Blackstad, Kleva (H).
FM Maja Stina Jonsdotter.
Född 1812-07-28 i Blackstad, Skutterstad (H). Död 1869-04-20 i Blackstad, Skutterstad (H).
FMF Jonas Johansson Jaensson.
Född 1779-05-27 i Blackstad Skutterstad (H). Död 1843-11-08 i Västervik (H). Bonde Skutterstad
FMFF Johan Jonsson.
Född 1743 i Djursdala Norrgården (H). Död 1812 i Västervik.
FMFM Ingegerd Persdotter.
Född 1746 i Frödinge Skråphem (H). Död 1833 i Blackstad Skutterstad (H).
FMM Sara Katarina Abrahamsdotter.
Född 1788-02-03 i Hycklinge Vårdslunda (E). Död 1883-05-19 i Blackstad Skutterstad (H).
FMMF Abraham Olofsson.
Född 1742 i Åtvid Österby (?) (E). Död 1812 i Hycklinge Vårdslunda (E).
FMMM Agnes Israelsdotter.
Född 1753-10-10 i Kättilstad Håshult (E). Död 1828 i Hycklinge Vårdslunda (E).
M Christina Augusta Jonasdotter Jonsdotter.
Född 1844-01-22 i Gamleby, Klev (H). Död 1914-02-22 i Gamleby (H). Hemmansägare
MF Jonas Peter Andersson.
Född 1808-02-07 i Gamleby, Rumma (H). Död 1888-04-26 i Gamleby, Rumma (H). Brukare Rumma
MFF Anders Petter Jonasson.
Född 1777-08-13 i Gamleby, Stämmerum (H). Död 1839-10-18 i Gamleby, Rumma (H). Bonde Rumma
MFFF Jonas Andersson.
Född 1751 i Gamleby (H). Bonde Stämmerum
MFFM Brita Andersdotter.
Född 1756 i Gamleby (H).
MFM Anna Stina Persdotter.
Född 1786-08-18 i Hallingeberg (H). Död 1830-01-07 i Gamleby, Rumma (H).
 
 
MM Stina Maja Samuelsdotter.
Född 1802-05-29 i Lofta, Glasbruket (H). Död 1867-06-11 i Gamleby, Rumma (H).
MMF Samuel Nilsson.
Född 1777-03-11 i Törnsfall, Boldtorpet (H). Brukskarl Kasimirsborgs GlasBruk
 
MMFM Maria Persdotter.
Född beräknat 1738.
MMM Brita Persdotter.
Född 1778-07-28 i Gamleby (H).
 
 

Levnadsbeskrivning

Relationer och barn

Gift 1901-04-06 i Gamleby (H). 1

Otto Reinhold Andersson.
Född 1874-05-02 i Gamleby, Löckerum (H). Död 1971-02-07 i Gamleby, Lärkv 5 (H).

elin_samuelsdotter_f1880___otto_andersson_f1874.jpg

Karin Linnéa Ottilia Andersson.
Född 1902-06-10 i Gamleby, Rumma (H). Död 1999-03-12 i Linköping Gasverksgränd (E).

Ester Maria Andersson.
Född 1905-08-26 i Gamleby, Rumma (H). Död 1977-11-01 i Dalhem, Nykrog (H).

Tora Aina Andersson.
Född 1908-07-29 i Gamleby, Rumma (H). Död 2002-08-14 i Norrköping St Olai (E).

Fotnot

  1. --Lantext "MH:F28"--

Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister