Born 1833-10-31 in Blackstad, Skutterstad (H).
Died 1892-01-29 in Gamleby, Rumma (H).
Hemmansägare Rumma

1880 gift hemmansägare med 5 barn Gamleby, Rumma
1890 gift hemmansägare med 3 barn Gamleby, Rumma
1876-1880 blir ägare till änklingen svärfaderns hemman 1/16 matl Stångeland i Rumma
1881-1885 ägare 1/16 mtl Stångeland Rumma, brukare svärfadern JP Andersson
1886-1890 ägare Rumma Stångeland 1/16 mtl
1888-1890 dito brukare, tidigare brukaren JP Andersson dör 1888
1891-1892 gift ägare och brukare 1/16 mtl Rumma, Stångeland

Johan Jacob Alfred Samuelsson.
Born 1833-10-31 in Blackstad, Skutterstad (H). Died 1892-01-29 in Gamleby, Rumma (H). Hemmansägare Rumma
F Samuel Jacobsson.
Born 1803-04-07 in Locknevi, Hallingshult (H). Died 1884-04-03 in Blackstad (H). Bonde Skutterstad
FF Jacob Hieronymisson.
Born 1770-06-10 in Hallingeberg, Säby (H). Died 1824 in Locknevi, Hallingshult (H).
FFF Hieronymus Johansson.
Born 1734-04-05 in Hallingeberg, Säby (H). Died 1800 in Hallingeberg, Säby (H). Bonde
FFFF Johan Isaacsson.
Born in Hallingeberg, Hulthorva (H). Died 1781 in Hallingeberg, Kiltebo (H).
FFFM Anna Nilsdotter.
Born 1687 in Hallingeberg, Boda (H). Died 1751 in Hallingeberg, Säby (H).
FFM Anna Olofsdotter.
Born 1745-08-17 in Odensvi, Brånfall (H). Died 1812-02-20 in Hallingeberg (H).
FFMF Chirstin Andersdotter.
Born 172? in Hycklinge (?). Died 1804 in Odensvi, Brånfall (H).
FFMM Olof Olofsson.
Born 1719 in Odensvi, Kvigestad (H). Died 1789-10-02 in Odensvi, Brånfall (H).
FM Anna Catharina (Cajsa) Wistedt.
Born 1776-12-08 in Blackstad, Kleva (H). Died 1842-12-04 in Locknevi, Hallingshult (H).
FMF Samuel Wistedt.
Born 1753-03-23 in Odensvi, Marieholm (H). Died 1835 in Blackstad, Kleva (H).
FMFF Magnus Wistedt.
Born 1716-11-01 in Odensvi Snärsfall (H). Died 1791-05-05 in Blackstad Kleva (H). Trädgårdsmästare Odensviholm
FMFM Agneta Rising.
Born 1723-02-15 in Gamleby Åby (H). Died 1798-09-12 in Blackstad Kleva (H).
FMM Anna Persdotter.
Born 1756 in Blackstad, Rössberg (H). Died 1837 in Blackstad, Kleva (H).
FMMF Per Eriksson.
Born 1719 in Hultserum Blackstad (H). Died 1789-11-05 in Skärstad Södra Vi (H).
FMMM Carin (Cajsa) Svensdotter.
Born 1723 in Kleva Blackstad (H). Died 1783 in Skärstad Södra Vi (H).
M Maja Stina Jonsdotter.
Born 1812-07-28 in Blackstad, Skutterstad (H). Died 1869-04-20 in Blackstad, Skutterstad (H).
MF Jonas Johansson Jaensson.
Born 1779-05-27 in Blackstad Skutterstad (H). Died 1843-11-08 in Västervik (H). Bonde Skutterstad
MFF Johan Jonsson.
Born 1743 in Djursdala Norrgården (H). Died 1812 in Västervik.
MFFF Jon Larsson.
Born 1700. Died 1775 in Vimmerby (H).
MFFM Maria Jonsdotter.
Born 170?. Died 1785 in Djursdala Norrgården (H).
MFM Ingegerd Persdotter.
Born 1746 in Frödinge Skråphem (H). Died 1833 in Blackstad Skutterstad (H).
MFMF Per Sörensson Fröberg.
Born 1715 in Frödinge (Skråphem?) (H). Died 1771 in Frödinge Skråphem (H).
MFMM Elsa Johansdotter.
Born 1724. Died 1794 in Frödinge Skråphem (H).
MM Sara Katarina Abrahamsdotter.
Born 1788-02-03 in Hycklinge Vårdslunda (E). Died 1883-05-19 in Blackstad Skutterstad (H).
MMF Abraham Olofsson.
Born 1742 in Åtvid Österby (?) (E). Died 1812 in Hycklinge Vårdslunda (E).
MMFF Olof Larsson.
Born 170? in Åtvid Dalgatan (?) (E). Died 1745-12-08 in Åtvid Österby (E).
MMFM Sara Jonsdotter.
Born 170?. Died 1782 in Dalhem Ögelsbo (H).
MMM Agnes Israelsdotter.
Born 1753-10-10 in Kättilstad Håshult (E). Died 1828 in Hycklinge Vårdslunda (E).
MMMF Israel Persson.
Born 1712 in Kättilstad Fjärsbo (E). Died 1763 in Kättilstad Håshult (E).
MMMM Kristina Johansdotter.
Born 171? in Kättilstad Tranebo (E). Died 1804 in Hycklinge Vårdslunda (E).

Relationships and children

Married 1861-09-27. 1

Christina Augusta Jonasdotter Jonsdotter.
Born 1844-01-22 in Gamleby, Klev (H).
Died 1914-02-22 in Gamleby (H).

1892-1895 bor kvar Rumma, Stångeland
1900 änka, hemmansägare Gamleby, Rumma med dottern Elin
1910 hemmansägareänka Andersborg i Rumma
1914 änka Rumma (Stångeland)

Carl Gustaf Oscar Johansson.
Born 1862-09-04 in Gamleby, Rumma (H).
Died 1933-11-21 in Linköping, Stadsägan 2076 (E).

1882 8 spet flyttar till Linköping St Lars
1890 gift statdräng Linköping, Sankt Lars, Smestad
1892 2/11 flyttar till Skarpstugan i Tannefors
1895 10/4 flyttar till Svinstad (Bankekind) som statdräng
1896 20/4 flyttar till St Lars Smestad som statdräng
1900 gift statardräng Linköping, Sankt Lars, Smestad med 2 döttrar
1903 18/3 flyttar till Torfvinge som statdräng
1907 24/10 flyttar till Linköping domkyrko som arbetare
1910 gift grovarbetare Sörstalund i Linköping
1924 flyttar till Karlberg 8
1933 gift 1886

Anna Olivia Johansdotter.
Born 1866-10-06 in Gamleby, Rumma (H).
Died 1866-10-13.

Johan Sigfrid Johansson.
Born 1868-02-23 in Gamleby, Rumma (H).

1879 24 oktober flyttar till Blackstad
1885 17 mars emigrerar till Nordamerika

August Werner Johansson.
Born 1872-08-13 in Gamleby, Rumma (H).
Died 1946-06-15 in Vimmerby Stad (H).

1893 frånvarande värnplikts mönstring, frikallad
1895 24 okt flyttar från Stångeland till Löckerum som dräng
1900 gift hemmansbrukare Gamleby Rumma med 1 dotter
1910 gift jordbruksarbetare Himmelsrum i Gamleby

Anna Maria Samuelsson.
Born 1875-10-12 in Gamleby, Rumma (H).
Died 1963-10-25 in Norrköping, Östra Eneby (E).

1900 og." som hos mig begärt att få detta barn antecknadt som sitt"
1900 ogift fabriksarbeterska Norrköping Sumpen med 1 dotter

Elin Augusta Alfrida Samuelsdotter.
Born 1880-03-03 in Gamleby, Rumma (H).
Died 1910-02-04 in Gamleby, Rumma (H).

1901 hemmansägaredotter från Rumma

Footnote

  1. --Lantext "MH:F489"--

Index of persons    Index of surnames    Index of places