Född 1861-09-27 i Tuna, Danevik, Solliden (H). 1 1879 28/2 flyttad från Tuna till på socknen i Hjorted "Tjenat i Knotofenne"
1879 och 1884 på socknen skriven
1900 masugnsarbetaränka Ankarsrums Bruk 1910 bruksarbetaränka Ankarsrums Bruk
Död 1938-01-17 i Hallingeberg, Ankarsrum (H).
Katarina Elb.
Född 1861-09-27 i Tuna, Danevik, Solliden (H). Död 1938-01-17 i Hallingeberg, Ankarsrum (H).
F Lars August Elb.
Född 1823-09-07 i Tuna (H). Död 1873-01-08 i Tuna, Fattighuset (H).
FF Lars Elb.
Född 1779-09-30 i Tuna (H). Död 1846-06-01 i Tuna, Danevik, Backstuga Sol-Liden (H).
   
 
   
 
FM Katarina Andersdotter.
Född 1789-01-10 i Edhult. Död 1864-12-07 i Tuna, Danevik, Solliden (H).
   
 
   
 
M Stina Lotta Svensdotter.
Född 1820-08-13 i Vena, Björkelid (H).
MF Sven Svensson.
Född 1792-08-27 i Vena (H). Död 1847-01-20 i Vena (H).
   
 
   
 
MM Anna Nilsdotter.
Född 1789-05-25 i Vena (H).
   
 
   
 

Relationer och barn

Utom äktenskap.

Gustaf Oskar Johansson.
Född 1857-01-26 i Hjorted (H). Död 1912-04-02 i Gamleby, Häckenstad (H).

Johan August Gustafsson.
Född 1879-03-16 i Hjorted (H). Död 1936-01-23 i Tryserum, Toverum (H).

Utom äktenskap.

Karl Fredrik Falk.
Född 1860-10-23 i Misterhult (H).

Richard Waldemar Karlsson.
Född 1884-02-09 i Hjorted (H).

Gift 1889-11-02.

Nils Peter August Nilsson.
Född 1858-04-09 i Misterhult, Kolstugan (H). Död 1900-09-09 i Hallingeberg, Ankarsrums Bruk (H).

Gerda Linnéa Katarina Nilsson.
Född 1890-12-02 i Hallingeberg (H). Död 1960-06-10 i Möllevången (M).

Rosalia Maria Charlotta Nilsson.
Född 1892-08-31 i Hallingeberg (H). Död 1893-03-10.

Carl August Axén Nilsson.
Född 1894-07-01 i Hallingeberg, Ankarsrums Bruk (H). Död 1981-05-17 i Ankarsrum, Ekliden (H).

Johannes Patrik Emanuel Nilsson.
Född 1896-11-19 i Hallingeberg (H).

Set Petrus Nilsson.
Född 1899-01-02 i Hallingeberg, Ankarsrums Bruk (H). Död 1982-06-29 i Helsingsborgs Maria (L).

Fotnot

  1. I födelsebiok född 27/11 men från och med slutet 1870 född 27/9

Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister