Skogsarbetare, snickare Född 1903-03-24 i Bodsjö, Hunge (Z). Död 1975-03-07 i Revsund (Z).
1930 gift skogsarbetare Hunge
1940 änkling, skogsarbetare Hunge 2:68 som ägs av sonen Bert
1941 skogsarbetare Hunge 2
1943 skogsarbetare Hunge 2
1950 gift snickare Hunge 2:68
1975 änkling 1972
bodde på Kvarnberget
Viktor Agaton Jönsson Sidén.
Född 1903-03-24 i Bodsjö, Hunge (Z). Död 1975-03-07 i Revsund (Z). Skogsarbetare, snickare
Anton   Jönsson 1874-1956
F Anton Jönsson.
Född 1874-11-30 i Bodsjö, Hunge (Z). Död 1956-10-21 i Bodsjö (Z). Arbetare, hemmansägare Hunge
Jöns   Karlsson Sidén 1852-1926
FF Jöns Karlsson Sidén.
Född 1852-01-13 i Bodsjö, Hunge (Z). Död 1926-01-14 i Bodsjö, Hunge (Z). Bonde Hunge 2, Fältjägare, arrendator Hunge
FFF Carl Olofsson.
Född 1815-08-14 i Berg, Bingsta (Z). Bonde Hunge 2
FFFF Olof Hallenberg.
Född 1775-08-25. Dragon, soldat
FFFM Margareta Olsdotter.
Född 1775-02-15.
FFM Beata Johansdotter.
Född 1818-06-05 i Bodsjö, Strångsund (Z).
FFMF Johan Andersson.
Född 1774. Död 1834-06-27 i Bodsjö, Strångsund (Z). Nybyggare Strångsund
FFMM Anna Månsdotter.
Född 1785-11-20 i Haverö (Z). Död 1875-11-23 i Strångsund.
Kajsa Botilda   Nordlund 1849-1938
FM Kajsa Botilda Nordlund.
Född 1849-12-12 i Tåsjö (Y). Död 1938-12-24 i Bodsjö, Hunge (Z). Piga Hunge, Bodsjö
FMF Anders Olofsson Nordlund.
Född 1820-02-21 i Fors, Långsjönäset (Z). Död 1879-10-02 i Bodsjö (Z).
FMFF Olof Larsson.
Född 1788 i Fors, Långsjönäset (Z).
FMFM Märta Andersdotter.
Född 1782.
FMM Anna Magdalena Andersdotter.
Född 1819-07-31 i Ådals Liden, Rå (Y).
FMMF Anders Andersson.
Född 1768. Bonde Rå
FMMM Susanna Johansdotter.
Född 1776.
Olga Kristina   Björling 1885-1940
M Olga Kristina Björling.
Född 1885-01-08 i Bodsjö, Gullboviken (Z). Död 1940-12-26 i Bodsjö, Hunge (Z).
 Anders Fredrik Björling 1847-1908
MF Anders Fredrik Björling.
Född 1847-06-01 i Filipstad (S). Död 1908-01-11 i Bodsjö, Gullboviken (Z). Arrendator Gullboviken
MFF Frans Björling.
Född 1828-01-10 i Motala (E).
 
 
MFM Matilda Charlotta Österberg.
Född 1829-03-05 i Askersund (T).
 
 
Anna Maria   Dahlbom 1855-1916
MM Anna Maria Dahlbom.
Född 1855-12-26 i Svartvik (Y). Död 1916-07-14 i Bodsjö, Hunge (Z).
   
 
   
 

Relationer och barn

Utom äktenskap.

Ester Aurora Jansson.
Född 1902-03-05 i Bodsjö, Hunge (Z). Död 1974-01-17 i Sundsjö, Fjällsta (Z).
1927 o 1937 ogift hemmansägardotter Hunge 2
1940 hushållerska Löfsta 2:4 Sundsjö med dottern Stina Greta
1940 11/11 inflyttad Sundsjö som hushållerska hos familjen Tegström från Bodsjö
1950 gift Lövsta 2:2 i Sundsjö
1960 Fjällsta 1:45 i Sundsjö
1974 gift 1945

Sten Agaton Jansson.
Född 1927-06-20 i Bodsjö, Hunge (Z). Död 2007-06-14 i Vantör, Bandhagen (AB).
1940 bor hos mormor och morfar
1950 ogift takläggare Hunge 2:28
1970 gift Bandhagen
1975 ingenjör Bandhagen
2007 gift 1960

Gift 1929-12-11.

Sylvia Nilsson.
Född 1905-12-31 i Bodsjö, Hunge (Z). Död 1933-06-28 i Bodsjö, Hunge (Z).
1933 gift 1929

Bert Viktorsson Bylund.
Född 1930-06-02 i Bodsjö, Hunge (Z).
1940 lägenhetsägare Hunge 2:68
1950 snickare Hunge 2:68
1958 Härnösand
1960 gift byggnadsingenjör Härnösand
1970 gift Sundsvall 1975 ingejör Gävles Helga Trefaldighet
1980 gift Gävle Maria

Före äktenskapet.

Svea Dorotea Törnkvist.
Född 1910-03-14 i Bodsjö, Gullboviken (Z). Död 1972-12-02 i Revsund, Pilgrimstad (Z).
1940 hushållerska hos Viktor
1941 hushållerska Hunge 2
1943 hushållerska Hunge 2
1970 gift Revsund
1972 gift 1944

Maj Mait Sidén.
Född 1941-10-14 i Bodsjö, Hunge (Z).
1970 o 1980 gift Revsund
1990 Revsund, Anviken

Ingrid Sidén.
Född 1943-06-11 i Bodsjö, Hunge (Z).
1980 gift Brunflo

Gift 1944-12-23.

Svea Dorotea Törnkvist.
Född 1910-03-14 i Bodsjö, Gullboviken (Z). Död 1972-12-02 i Revsund, Pilgrimstad (Z).
1940 hushållerska hos Viktor
1941 hushållerska Hunge 2
1943 hushållerska Hunge 2
1970 gift Revsund
1972 gift 1944

Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister