Jordarbetare
Född 1864-07-22 i Bodsjö (Z).
Död 1949-10-16 i Bodsjö, Hunge (Z).

1900 ogift dräng hos brodern Per Hunge
1907 gift arbetare Hunge
1949 gift 1903, Hunge 1:16

jonas_jonsson_f1864.jpg
Jonas   Jonsson 1864-1949
Jonas Jonsson.
Född 1864-07-22 i Bodsjö (Z). Död 1949-10-16 i Bodsjö, Hunge (Z). Jordarbetare
F Jonas Persson.
Född 1818-03-01 i Bräcke, Grönviken (Z). Död 1908-03-28 i Bodsjö, Hunge (Z). Torpare
FF Pehr Jonsson.
Född 1771 i Bräcke (Z). Bonde Grönviken
FFF Jonas Persson.
Född 1743. Död 1818-07-05 i Bräcke, Grönviken (Z).
FFFF Per Persson Sjöberg.
Född 1702-12-28 i Bräcke, Grönviken (Z). Död 1785-05-11 i Bräcke, Grönviken (Z). Bonde, nämndeman Grönviken
FFFM Rakel Kristensdotter.
Död 1773 i Bräcke, Grönviken (Z).
FFM Ingrid Olofsdotter.
Född 1744 i Bodsjö, Kälen (Z). Död 1822-03-01 i Bräcke, Grönviken (Z).
FFMF Olof Tomasson.
Född 1711 i Bodsjö (Z). Död 1776 i Bodsjö (Z). Bonde Kjälen
FFMM Karin Jonsdotter.
Född 1703. Död 1799-11-25 i Bodsjö, Kälen (Z).
FM Märta Helena Pettersdotter Persdotter.
Född 1792-06-26 i Bräcke, Stugusjön (Z). Död 1831.
FMF Per Olofsson Gröndal.
Född 1750-04.. i Bräcke, Stugusjö (Z). Död 1797-07-09 i Bräcke, Stugusjö (Z).
FMFF Olof Persson Gröndal.
Född 1713. Död 1800-11-13 i Bräcke, Stugusjö (Z). Furir
FMFM Magdalena Gröndal.
Född 1713. Död 1782-02-26 i Bräcke, Stugusjö (Z).
FMM Gölin Andersdotter.
Född 1757-10-24 i Revsund, Övsjö (Z). Död 1819-10-03 i Bodsjö, Sidsjö (Z).
FMMF Anders Didriksson Springfeldt.
Född 1721-09-27 i Sundsjö, Sörviken (Z). Död 1803-01-27 i Bräcke, Bröckling (Z). Dragon, torpare, trumslagare Övsjö
FMMM Brita Eriksdotter.
Född 1725-04.. i Bräcke, Bröckling (Z). Död 1805-10-01 i Bräcke, Bröckling (Z).
M Katrina Jonsdotter.
Född 1822-05-12 i Bodsjö, Våle (Z). Död 1904-07-09 i Bodsjö, Hunge (Z).
MF Jonas Jon Knutsson.
Född 1790-04-21 i Bodsjö (Z). Bonde, sockenskräddare Våle
MFF Knut Aronsson Forsberg.
Född 1761 i Bodsjö, Forsa (Z). Vice korpral, furir
MFFF Aron Nilsson.
Född 1720 i Bodsjö, Forsa (Z). Bonde Forssa
MFFM Ingeborg Knutsdotter.
Född 1731.
MFM Gertrud Nilsdotter.
Född 1761-08-11 i Bodsjö, Våle (Z). Död 1835-12-09 i Bodsjö (Z).
MFMF Nils Olofsson.
Född 1736. Död 1811. Bonde och nämndeman Våle
MFMM Rakel Jönsdotter.
Född 1737-02-10 i Bodsjö, Våle (Z).
MM Ingeborg Olsdotter.
Född 1790-05-16 i Bodsjö (Z). Död 1840-08-29 i Bodsjö, Våle (Z).
MMF Olof Ersson.
Född 1751-04-20 i Revsund, Döviken (Z). Torpare, bonde Finnäs
 
 
MMM Brita Persdotter.
Född 1749.
MMMF Per Olsson.
Född 1723. Bonde, torpare Finnäs
MMMM Ingeborg Olsdotter.
Född 1727-01-06 i Bodsjö, Finnäs (Z).

Levnadsbeskrivning

Relationer och barn

Före äktenskapet.

Gertrud Lisa Ersdotter.
Född 1869-11-13 i Sundsjö (Z).
Död 1954-07-01 i Bodsjö, Hunge (Z).

1892 flyttar med 2 barn från Brunflo och blir piga hos Per Jonsson
1900 piga hos hemmansägare Hunge Per Jonsson f1851 Bodsjö
1954 änka Hunge 1:16

Johan Jon Erik Jonsson.
Född 1895-12-21 i Bodsjö, Hunge (Z).
Död 1981-03-15 i Bodsjö, Hunge (Z).

1921 ogift skogsarbetare Hunge
1924 o 1927 gift skogsarbetare Hunge
1940 småbruksägare Hunge 1:16, 1,5 ha
1950 hemmansägare Hunge 1:16
1975 änkling, hemmansägare Hunge 2505
1981 änkling

Gift 1903-02-05.

Gertrud Lisa Ersdotter.
Född 1869-11-13 i Sundsjö (Z).
Död 1954-07-01 i Bodsjö, Hunge (Z).

1892 flyttar med 2 barn från Brunflo och blir piga hos Per Jonsson
1900 piga hos hemmansägare Hunge Per Jonsson f1851 Bodsjö
1954 änka Hunge 1:16

Per Arvid Jonsson.
Född 1907-01-29 i Bodsjö, Hunge (Z).
Död 1933-10-06 i Bodsjö, Hunge (Z).

1933 ogift skogsarbetare

Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister