Hammarsmedsmästare i Gärdsjöbo och Nyfors, Malingsbo s:n
Född 1740-08-31 i Malingsbo (W).
Död 1806-06-27 i Malingsbo (W).
Olof Larsson Hjulström.
Född 1740-08-31 i Malingsbo (W). Död 1806-06-27 i Malingsbo (W). Hammarsmedsmästare i Gärdsjöbo och Nyfors, Malingsbo s:n
F Lars Persson Pysslare.
Född 1715-05-15 i Malingsbo Korslången (W). Död 1784-03-16 i Malingsbo (W). Klockare och hammarsmedsmästare, hjälpsmed i Malingsbo bruk
FF Per Persson.
Född 1671-08-20 i Skinnskatteberg Skommarbo hammare (U). Död 1740-11-11 i Malingsbo Korslången (W). Hammarsmed i Korslångens smedja, Malingsbo s:n
FFF Peder Hansson Skrivare.
Född 1630-04.. i Köping. Död 1694-04-16 i Skinnskatteberg Skommarhammar (U). Skrivare
FFFF Hans Göransson.
Född 1600 i Skinnskatteberg, Sunnanfors (U). Död 1672 i Skinnskatteberg (U). Bergsman i Nedre Sunnanfors, Skinnskatteberg s:n
FFFM Ingrid Nilsdotter.
Född 1610. Död 1610 i Skinnskatteberg (U).
FFM Kristina Olofsdotter Arbenia.
Född i Alunda (C). Död 1675-07-25 i Skinnskatteberg (U).
FFMF Helsingius Olaus Arbeni.
Född. Komminister i Altuna
 
FM Karin Hansdotter.
Född 1673 i Malingsbo (W). Död 1748-02-16 i Malingsbo (W).
   
 
   
 
M Anna Olofsdotter.
Född 1707-02-18 i Norrbärke (W). Död 1777-02-25 i Malingsbo (W).
     
 
   
 
     
 
   
 

Relationer och barn

Gift 1760-08-17 i Malingsbo (W).

Anna Olofsdotter.
Född 1735-05-24 i Norrbärke Kittlingeberg.
Död 1814-03-19 i Malingsbo Nyfors (W).

Lars Hjulström.
Född 1760-10-10.
Död 1763-05-22.

Anna Hjulström.
Född 1764-04-10.
Död 1779-11-17.

Anders Hjulström.
Född 1766-09-29 i Malingsbo (W).
Död 1839-08-02 i Skinnskatteberg Skommarhammar (W).

Greta Hjulström.
Född 1768-10-22.

Lars Hjulström.
Född 1770-10-14 i Malingsbo (W).
Död 1845-08-16 i Malingsbo Nyfors (W).

Olof Hjulström.
Född 1773-11-03.

Petter Olofsson Hjulström.
Född 1776-06-04 i Malingsbo, Gärdbosjön (W).
Död 1838-06-01 i Söderbärke, Stora Tolvsbro.

Margareta Hjulström.
Född 1778-02-04.

Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister