Född 1948-12-04 i Uppsala Torsten 15 (C). Anna-Lena Lindholm och Christian Bolstad
mm DNA-match med Anna-Lena Lindholm f1950 i Gävle, 228 cM och längsta block 33 cM, sysslingar efter Daniel Eriksson f1852 på Lövåsen i Sunne
mm DNA-match med Christian Bolstad f1979 i Gävle, 173 cM och längsta block 76 cM, Moa fjärde och Agneta tredje generationen efter Halvard Jönsson f1855 Amnerud i Dalby

Mona Danielsson
mm DNA-match med Mona Danielsson f1967 i Köping, 227 cM och längsta block 48 cM, sysslingar efter Daniel Eriksson f1852 på Lövåsen i Sunne

Jonas Sporrek
mm DNA-match med Jonas O Sporrek f1975 i Spånga, 144 cM och längsta block 98 cM, Jonas är femte och Agneta fjärde generationen efter Erik Danielsson f1815 på Lövåsen i Sunne

Håkan Einar Axelsson
mm DNA-match med Håkan Einar Axelsson f1965 i Lit, 147 cM och längsta block 46 cM, sysslingar efter Daniel Eriksson f1852 på Lövåsen i Sunne

Moa Matshag
mf DNA-match med Moa A S Matshag f1997 i Dalby, 181 cM och längsta block 43 cM, Moa fjärde och Agneta tredje generationen efter Halvard Jönsson f1855 Amnerud i Dalby

Hans-Olov Äretun
fm DNA-match med Hans-Olov Äretun f1952 i Uppsala, 190 cM och längsta block 46 cM, sysslingar efter Oskar Fredrik Storm f1864 på Stubbetorp i Hammar

Bengt Olsen
ff DNA-match med Johan August Lind f1837 i Mönsterås, 203 cM och längsta block 36 cM, Bengt 3 generationer och Agneta 4 generationer efter

Anita Lönnerheden
ff DNA match med Anita Lönnerheden f Gustavsson f1954, 69 cM och längsta block 46cM, Anitas mormors farmors mor och Agnetas farfars farmors mor är Britta Elisabet Jonsdotter f1799 i9 Dänningelanda
agneta_f_c_grandin_f1948.jpg
 Agneta Freja Christina Grandin 1948-
Agneta Freja Christina Grandin.
Född 1948-12-04 i Uppsala Torsten 15 (C).
 Olof Paulinus Grandin 1915-2000
F Olof Paulinus Grandin.
Född 1915-07-26 i Uppsala Dömen 1 (C). Död 2000-02-26 i Uppsala. Pianoarbetare
FF Karl Olof Napoleon Törnvall.
Född 1894-03-10 i Adolf Fredrik (AB). Död 1972-11-22 i Borgholm (H). provinsialläkare
Karl Emil   Petersson Törnvall 1864-1922
FFF Karl Emil Petersson Törnvall.
Född 1864-01-01 i Dänningelanda (G). Död 1922-09-17 i Gustav Vasa (AB). Stadsfiskal
FFFF Peter Olof Johannesson.
Född 1819-12-19 i Hemmesjö, Hemset Tokagård (G). Död 1887-05-20 Dänningelanda, Torpa Söregården (G). Bonde, undantagshjon
FFFM Ingrid Maria Andersdotter.
Född 1826-01-26 i Dänningelanda, Torpa Södregården (G). Död 1900-09-18 i Dänningelanda, Torpa Söregård (G).
FFM Jenny Sophia Lind.
Född 1863-02-11 i Östra Torsås, Säljeryd Smedsgården (G). Död 1903-12-18 i Sundsvall, Hirschska huset (Y).
FFMF Johan August Lind.
Född 1837-05-05 i Mönsterås (H). Död 1929-05-13 i Växjö, Dockan 4 (G). Soldat, poliskonstapel
FFMM Ingrid Maria Nilsdotter.
Född 1837-12-19 i Östra Torsås Torsås Gossagård Smedstugan (G). Död 1904-05-04 i Växjö, Klostret 8 (G).
 Freja Ulrika Paulina Storm 1897-1982
FM Freja Ulrika Paulina Storm.
Född 1897-04-16 i Uppsala, Kamphaf 1 (C). Död 1982-12-18 i H Brantingsg 8 B, Uppsala (C). skoarbetare
FMF Oskar Fredrik Storm.
Född 1864-09-26 i Hammar, Stubbetorp (T). Död 1918-09-29 i Uppsala, Tullgarn 2 (C). Arbetare, klockare, stenhuggare
FMFF Carl Erik Storm.
Född 1828-06-04 i Lerbäck, Björnhaga (T). Död 1892-12-16 i Hammar (T). Soldat Stubbetorps soldattorp Hammar
FMFM Ulrika Ulla Månsdotter.
Född 1822-06-17 i Godegård, Jönsberg (E). Död 1911-06-06 i Hammar (T).
FMM Ida Paulina Svensson.
Född 1860-11-17 i Uppsala (C). Död 1922-04-08 i Uppsala, Tullgarn 2 (C).
FMMF Johan Petter Svensson.
Född 1823-01-25 i Ramdala, Torstäva (K). Död 1905-12-23 i Uppsala domkyrko (C). bagaregesäll
FMMM Hedvig Hedda Odhner Andersson.
Född 1832-06-16 i Öglunda, Åbod (R). Död 1866-02-19 i Uppsala domkyrkoförsamling, Plantan No7 (C).
Gunvor Linnéa Nellie  Halvardsson 1914-2008
M Gunvor Linnéa Nellie Halvardsson.
Född 1914-06-26 i Gävle, Heliga Trefaldighet (X). Död 2008-01-10 i Uppsala Domkyrko (C). Telefonist
 Halvard  Halvardsson 1884-1972
MF Halvard Halvardsson.
Född 1884-05-17 i Dalby, Bentaby (S). Död 1972-04-01 i Tranås Östanå (F). Brädgårdsarbetare, virkesmätare
MFF Halvard Jönsson.
Född 1855-04-23 i Dalby, Amnerud (S). Död 1884-02-27 i Mora (W).
MFFF Jöns Halvardsson.
Född 1825-04-25 i Dalby Sysslebäck (S). Död 1893-05-11 i Dalby, N Transtrand (S). Nybyggare Benteby
MFFM Sigrid Olofsdotter.
Född 1816-11-22 i Dalby Amnerud (S). Död 1892-05-06 i Dalby, Benteby (S).
MFM Helga Olsdotter Ols.
Född 1849-12-10 i Dalby Hjellstad (S). Död 1903-12-18 i Dalby, Benteby (S).
MFMF Olof Larsson Hjell.
Född 1816-11-12 i Dalby, Hjellstad (S). Död 1876-03-24 i Dalby (S). Soldat
MFMM Kerstin Jönsdotter.
Född 1820 i Dalby, Hjellstad (S). Död 1893-10-14 i Dalby, Hjellstad (S). piga
 Kristina Elisabet Danielsson 1887-1984
MM Kristina Elisabet Danielsson.
Född 1887-01-30 i Ström, Byvattnet (Z). Död 1984-07-13 i Tranås, Östanå (F).
MMF Daniel Eriksson.
Född 1852-12-08 i Sunne, Lövåsen (S). Död 1933-04-18 i Ström, Tullingsås (Z). Torpare
MMFF Erik Danielsson.
Född 1813-05-02 i Sunne, Lövåsen No 1 (S). Död 1890-12-08 i Sunne, Lövåsen (S). Hemmansägare Lövåsen
MMFM Kerstin Jansdotter.
Född 1822-06-04 i Sunne, Lövåsen (S). Död 1876-10-29 i Sunne, Lövåsen (S).
MMM Sara Larsdotter.
Född 1863-03-18 i Ström, Nexåsen (Z). Död 1899-06-15 i Ström, Byvattnet (Z).
MMMF Lars Andersson.
Född 1828-08-31 i Lit, Nyby (Z). Död 1915-09-19 i Ström, Hillsand (Z). Odaltorpare födorådstagare
MMMM Anna Märta Nilsdotter.
Född 1826 i Ström (Z). Död 1892-12-05 i Ström, Hillsand (Z).

Levnadsbeskrivning

Relationer och barn

Gift 1986-08-01. 1

Håkan Nils Yngve Andersson Drevin.
Född 1948-01-17 i Oskarshamn Ugglan 2 (H).

Olof Yngve Håkan Drevin.
Född 1986-08-19 i Lövsta, Funbo (C).

Fotnot

  1. --Lantext "MH:F20"--

Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister