Jordbruksarbetare, chaufför
Född 1911-05-25 i Bodsjö, Finnäs (Z).
Död 1976-01-30 i Revsund, Pilgrimstad (Z).

1936 ogift jordbruksarbetare Finnäs
1942 gift chaufför Finnäs 21976 gift 1939

jonas_e_albertsson_f1911.jpg
 Jonas Elis Albertsson 1911-1976
Jonas Elis Albertsson.
Född 1911-05-25 i Bodsjö, Finnäs (Z). Död 1976-01-30 i Revsund, Pilgrimstad (Z). Jordbruksarbetare, chaufför
Albert   Nilsson 1891-1966
F Albert Nilsson.
Född 1891-04-06 i Bodsjö (Z). Död 1966-03-05 i Revsund, Anviken (Z). Jordbruksarbetare
FF Nils Elias Karlsson.
Född 1863-04-17 i Bodsjö, Hunge (Z). Död 1902-10-15 i Bodsjö, Hunge (Z). Arbetare
FFF Carl Olofsson.
Född 1815-08-14 i Berg, Bingsta (Z). Bonde Hunge 2
FFFF Olof Hallenberg.
Född 1775-08-25. Dragon, soldat
FFFM Margareta Olsdotter.
Född 1775-02-15.
FFM Beata Johansdotter.
Född 1818-06-05 i Bodsjö, Strångsund (Z).
FFMF Johan Andersson.
Född 1774. Död 1834 i Strångsund. Nybyggare Strångsund
FFMM Anna Månsdotter.
Född 1785-11-20 i Haverö (Z). Död 1875-11-23 i Strångsund.
FM Anna Märta Eriksdotter.
Född 1858-02-16 i Bodsjö, Hunge (Z). Död 1904-06-11 i Bodsjö, Hunge (Z).
FMF Erik Nilsson.
Född 1831-01-12 i Bodsjö, Hunge (Z). Död 1885-03-10 i Bodsjö, Hunge (Z). Bonde Hunge 1
FMFF Nils Eriksson Brunfelt.
Född 1793-03-01 i Revsund, Förberg (Z). Död 1869-12-11 i Bodsjö, Hunge (Z). bonde
FMFM Barbro Olofsdotter.
Född 1788 i Lockne (Z). Död 1861 i Bodsjö (Z).
FMM Anna Lisa Persdotter.
Född 1833-07-27 i Revsund, Hållborgen (Z). Död 1909-02-07 i Bodsjö, Hunge (Z). Bondedotter
 
FMMM Anna Pärsdotter.
Född 1803-12-16 i Revsund, Hollborgen (Z). Död 1869-10-24 i Bodsjö, Hunge (Z).
Anna Maria  Jonsson 1892-1957
M Anna Maria Jonsson.
Född 1892-02-20 i Bodsjö (Z). Död 1957-07-08 i Bodsjö, Finnäs (Z).
Jonas Olof   Isaksson 1864-1947
MF Jonas Olof Isaksson.
Född 1864-04-19 i Bodsjö, Finnäs (Z). Död 1947-03-01 i Bodsjö, Finnäs (Z). Hemmansägare Finnäs
MFF Isak Jonsson.
Född 1829-08-31 i Bodsjö, Finnäs (Z). Bonde Finnäs
MFFF Jonas Eskilsson.
Född 1797-06-19. Bonde Finnäs
MFFM Kerstin Isaksdotter.
Född 1793-05-18 i Revsund (Z).
MFM Maria Maja Margreta Greta Åhrberg Årberg.
Född 1828-02-18 i Bodsjö, Finnäs (Z).
MFMF Per Olof Årberg.
Född 1803-06-26 i Sundsjö (Z). Födorådsman
MFMM Märta Larsdotter.
Född 1804-08-07 i Marieby (Z). Död 1876-01-30 i Bodsjö, Kälen (Z).
MM Margreta Amalia Malla Granbom.
Född 1868-03-09 i Lockne (Z). Död 1951-08-19 i Bodsjö, Finnäs (Z).
MMF Per Wilhelm Granbom.
Född 1827-10-18 i Lockne (Z). Död 1914-02-17 i Bodsjö, Finnäs (Z). Bonde Rise
MMFF Per Gustaf Granbom.
Länsman Lockne
 
MMM Margreta Aronsdotter.
Född 1836-04-11 i Bodsjö, Forsa (Z). Död 1921-05-31 i Bodsjö, Finnäs (Z).
MMMF Aron Nilsson.
Född 1794-02-06 i Bodsjö, Forssa (Z). Bonde Forssa, nämndeman, kyrkvärd
MMMM Brita Persdotter.
Född 1796-09-19 i Revsund (Z).

Levnadsbeskrivning


1936 ogift jordbruksarbetare Finnäs
1942 gift chaufför Finnäs 21976 gift 1939

Relationer och barn

Före äktenskapet.

Aina Nilsson.
Född 1917-05-31 i Bodsjö, Finnäs (Z).
Död 2002-05-21 i Revsund, Pilgrimstad (Z).

1917 tvilling
1970 gift Pilgrimstad
1980 Anviken 2:66
2002 änka 1976

Mait Ingrid Albertsson.
Född 1936-07-08 i Bodsjö, Finnäs (Z).

1970 o 1980 gift Brunflo

Gift 1939-10-05.

Aina Nilsson.
Född 1917-05-31 i Bodsjö, Finnäs (Z).
Död 2002-05-21 i Revsund, Pilgrimstad (Z).

1917 tvilling
1970 gift Pilgrimstad
1980 Anviken 2:66
2002 änka 1976

Mats Jonasson.
Född 1942-08-07 i Bodsjö, Finnäs (Z).
Död 1976-01-26 i Östersund (Z).

Malte Nils Albert Jonasson.
Född 1948-03-04 i Bodsjö (Z).

1990 gift Revsund, Sund 1:25

Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister