Handelsbiträde, sjukkontrollör, utredningsman, försäkringstjänsteman
Född 1928-05-30 i Bodsjö, Hunge (Z).
Död 1985-10-21 i Östersund (Z).

1950 handelsbiträde Konsum Bräcke
1960 gift Östersund
1970 o 1980 Östersund
1985 änkling 1969

Folke Grönvik.
Född 1928-05-30 i Bodsjö, Hunge (Z). Död 1985-10-21 i Östersund (Z). Handelsbiträde, sjukkontrollör, utredningsman, försäkringstjänsteman
Karl   Grönvik 1888-1976
F Karl Grönvik.
Född 1888-05-20 i Bodsjö, Hunge (Z). Död 1976-11-24 i Bodsjö, Hunge (Z). Skogsarbetare
FF Jöns Persson senare Grönvik.
Född 1857-02-27 i Bodsjö, Hunge (Z). Död 1944-03-06 i Bodsjö, Hunge (Z). Hemmansägare, arrendator Hunge
FFF Per Persson Grönvik.
Född 1824-11-28 i Bräcke, Grönviken (Z). Död 1889-05-29 i Bodsjö, Hunge (Z). Bonde Hunge 2
FFFF Pehr Jonsson.
Född 1771 i Bräcke (Z). Bonde Grönviken
FFFM Märta Helena Pettersdotter Persdotter.
Född 1792-06-26 i Bräcke, Stugusjön (Z). Död 1831.
FFM Anna Jönsdotter.
Född 1825-11-25 i Bodsjö, Sidsjö (Z). Död 1897-12-19 i Bodsjö, Hunge (Z).
FFMF Jöns Persson.
Född 1786-09-06 i Bodsjö, Bodsjöbyn (Z). Bonde Bodsjöbyn, nämndeman
FFMM Anna Jonsdotter.
Född 1796-04-23 i Revsund (Z).
FM Brita Märta Olofsdotter.
Född 1857-04-15 i Bodsjö, Kälen (Z). Död 1947-06-29 i Bodsjö, Hunge (Z).
   
 
FMM Märta Henriksdotter Ström.
Född 1831-12-10 i Marieby, Fugelsta (Z). Död 1907-12-02 i Bodsjö, Kälen (Z).
FMMF Henrik Ström.
Född 1794. Fältjägare
FMMM Brita Larsdotter.
Född 1798-02-26.
Beda Linnea Kristina Magnusson 1897-1980
M Beda Linnea Kristina Magnusson.
Född 1897-07-23 i Bodsjö, Hunge (Z). Död 1980-04-20 i Bodsjö, Hunge (Z). Poststationsföreståndarinna, telefonist
Magnus   Nilsson 1876-1954
MF Magnus Nilsson.
Född 1876-01-06 i Bodsjö, Kälen (Z). Död 1954-08-15 i Bodsjö, Hunge (Z). Arrendator Hunge
MFF Nils Magnusson.
Född 1843-01-19 i Bodsjö (Z). Död 1934-05-10 i Bodsjö, Hunge (Z). Bonde Hunge 2
MFFF Magnus Nilsson.
Född 1813-08-15 i Bodsjö, Sidsjö (Z). Död 1854-11-21 i Bodsjö, Hunge (Z). Bonde Hunge
MFFM Eva Märta Olsdotter.
Född 1815-07-11 i Borgsjö (Z). Död 1909-09-18 i Bodsjö, Hunge (Z).
MFM Märta Stina Eriksdotter.
Född 1856-02-18 i Bodsjö, Hunge (Z). Död 1927-04-21 i Bodsjö, Hunge (Z).
MFMF Erik Andersson.
Född 1827-01-08 i Lockne (Z). Bonde Hunge 2
MFMM Katrina Karin Nilsdotter.
Född 1834-02-20 i Bodsjö, Skurun (Z).
Ingeborg Imbar   Bengtsdotter 1875-1958
MM Ingeborg Imbar Bengtsdotter.
Född 1875-11-02 i Bodsjö, Hunge (Z). Död 1958-10-14 i Bodsjö, Hunge (Z).
MMF Bengt Olsson.
Född 1839-04-24 i Bodsjö, Hunge (Z). Död 1916-01-20 i Bodsjö, Sidsjö (Z). Arbetare
MMFF Olof Bengtsson.
Född 1810 i Revsund (Z). Bonde Hunge 2 sedan 1
MMFM Katrina Jonsdotter.
Född 1808 i Bräcke (Z).
MMM Maja Maria Greta Margreta Karlsdotter.
Född 1838-09-27 i Revsund (Z). Död 1923-02-14 i Bodsjö, Sidsjö (Z).
MMMF Carl Olofsson.
Född 1815-08-14 i Berg, Bingsta (Z). Bonde Hunge 2
MMMM Gölin Persdotter.
Född 1812-04-17 i Bodsjö, Sidsjö (Z).

Levnadsbeskrivning


1950 handelsbiträde Konsum Bräcke
1960 gift Östersund
1970 o 1980 Östersund
1985 änkling 1969

Relationer och barn

Gift 1951-01-26.

Ulla Anna Margareta Agardsson.
Född 1932-01-26 i Torp (Y).
Död 1969-12-15 i Östersund (Z).

Anna Karin Grönvik.
Född 1957-08-07 i Bräcke (Z).

Karl Åke Grönvik.
Född 1960-02-24 i Östersund (Z).

Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister