Född 1887-01-30 i Ström, Byvattnet (Z).
Död 1984-07-13 i Tranås, Östanå (F).

1887 fader ej angiven i FB
1970 gift Tranås, Östanå
1975 änka Östanå
1980 änka Tranås, Östanå

kristina_e_danielsson_1887-1984.jpg
 Kristina Elisabet Danielsson 1887-1984
Kristina Elisabet Danielsson.
Född 1887-01-30 i Ström, Byvattnet (Z). Död 1984-07-13 i Tranås, Östanå (F).
F Daniel Eriksson.
Född 1852-12-08 i Sunne, Lövåsen (S). Död 1933-04-18 i Ström, Tullingsås (Z). Torpare
FF Erik Danielsson.
Född 1813-05-02 i Sunne, Lövåsen No 1 (S). Död 1890-12-08 i Sunne, Lövåsen (S). Hemmansägare Lövåsen
FFF Daniel Larsson.
Född 1770-12-14 i Sunne, Lövåsen (S). Död 1857-10-26 i Sunne, Lövåsen (S). hemmansägare
FFFF Lars Danielsson Suhoinen.
Född 1742 i Sunne, Lövåsen (S). Död 1792-12-03 i Lysvik, Lövåsen (S).
FFFM Kerstin Elofsdotter.
Född 1742-02-03 i Sunne, Bäck (Z).
FFM Marit Larsdotter.
Född 1780 i Lysvik, Gelserud (S). Död 1862-02-20 i Sunne, Lövåsen (S).
FFMF Lars Bengtsson.
FFMM Ingeborg Persdotter.
FM Kerstin Jansdotter.
Född 1822-06-04 i Sunne, Lövåsen (S). Död 1876-10-29 i Sunne, Lövåsen (S).
FMF Jan Nilsson.
Född 1782-12-10 i Sunne, Skogsberg (S). Död 1856-08-06 i Sunne, Lövåsen (S). hemmansägare
FMFF Nils Pärsson.
FMFM Christin Olofsdotter.
FMM Karin Nilsdotter.
Född 1798-03-01 i Sunne, Lövåsen (S). Död 1887-01-17 i Sunne, Lövåsen (S).
FMMF Nils Gustafsson.
Född 1764. Död.
FMMM Ingeborg Larsdotter.
Född 1773 i Sunne, Lövåsen (S).
M Sara Larsdotter.
Född 1863-03-18 i Ström, Nexåsen (Z). Död 1899-06-15 i Ström, Byvattnet (Z).
MF Lars Andersson.
Född 1828-08-31 i Lit, Nyby (Z). Död 1915-09-19 i Ström, Hillsand (Z). Odaltorpare
födorådstagare
MFF Anders Mårtensson Hellsing.
Född 1787-10-05 i Sollerön, Rothagen (W). Död 1834-03-10 i Lit, Nyby (Z). soldat i Sollerön, Kopparbergs län.
nybyggare i Nyby, Lit, Jämtlands län.
MFFF Mårten Nilsson.
Född.
MFFM Anna Andersdotter.
Född.
MFM Anna Andersdotter.
Född 1793-12-05 i Sollerön, Utanmyra (W). Död 1883-09-20 i Lit, Nyby (Z). piga
förmånstagare.
MFMF Anders Olsson.
Född 1756. Död 1822.
MFMM Anna Andersdotter.
Född 1768. Död 1820-05-12.
MM Anna Märta Nilsdotter.
Född 1826 i Ström (Z). Död 1892-12-05 i Ström, Hillsand (Z).
MMF Nils Nilsson.
Född 1797-06-28 i Ström, Gåvillvattnet (Z). Död 1878-11-14 i Ström, Finnvattnet (Z). Bonde Finnvattnet
födorådstagare.
MMFF Nils Jönsson Svedberg.
Född 1756-02-15 i Styröm, Hösjön (S). Död 1833-10-30 i Frostviken, Håkafot (S).
MMFM Sara Persdotter Fjällman.
Född 1760-03-19 i Ström, Långåsen (S). Död 1798-04-15 i Ström, Jerilsvattnet (S).
MMM Kierstin Christina Kjelsdotter.
Född 1792-09-22 i Hammerdal, Yxskaftkälen (Z). Död 1869-10-10 i Ström, Finnvattnet (Z).
MMMF Kjell Olsson.
Född 1762 i Kall (Z). Torpare
MMMM Sara Larsdotter.
Född 1752-09-26 i Hammerdal, Skarpås (Z). Död 1835 i Hammerdal, Yxskaftkälen (Z).

Levnadsbeskrivning


1887 fader ej angiven i FB
1970 gift Tranås, Östanå
1975 änka Östanå
1980 änka Tranås, Östanå

Relationer och barn

Gift 1907-07-14 i Ström (Z). 1

Halvard Halvardsson.
Född 1884-05-17 i Dalby, Bentaby (S).
Död 1972-04-01 i Tranås Östanå (F).

Halvard kom till Ström 1905 från Dalby i Värmland. Familjen flyttar till Gävle den 31/12 1910. /SVAR
1911 gift brädgårdsarbetare
1914 gift brädgårdsarbetare Hyvlerig 47
1916 12/12 flyttar från Gävle till Säby i Jönköpings län
1918 brädgårdsarbetare
1924 brädgårdsarbetare
1940 gift Råckholmen 2 i Säby
Samma hushåll Halvard Halvardsson 1884-05-17 Kristina Elisabet Halvardsson 1887-01-30 Helga Ingeborg Eivor Halvardsson 1921-03-24 Elva Rune Ingegerd Halvardsson 1924-05-22 Nellie Gunvor Linnéa Halvardsson 1914-05-26 Corinne Marianne Ringqvist 1929-08-12 1946 Bredestad
1950 virkesmätare Bredestad i Bälaryd F
1955 Rockebro 1:65
1960 gift virkesmätare Rockebro 1:65 Björkholmen, Sommen i Säby

Nanna Torborg Halvardsson.
Född 1908-05-11 i Ström Gärdnäset (Z).
Död 1934-12-22 i Agunnaryd, Bockaboda (G).

1934 gift

Halvard Leo Folke Halvardsson.
Född 1910-01-06 i Ström Gärdnäset (Z).
Död 1991-12-01 i Örebro Nikolai (T).

1940 gift butiksföreståndare Koop. Kungsängen Uppsala
1946 Motala
1950 gift avdelningsföreståndare Vibelig 11 i Karlstad
1960 gift affärsinnehavare Ängg 24 Örebro
1970 o 1980 gift Örebro
1975 gift affärsinnehavare Ollonborrstigen 25 Örebro

Yngve Sigurd Sigge Daniel Halvardsson.
Född 1911-12-04 i Gävle Helga Trefaldighet (X).
Död 1918-12-06 i Säby, Rockebro, Rockholmen (F).

Gunvor Linnéa Nellie Halvardsson.
Född 1914-06-26 i Gävle, Heliga Trefaldighet (X).
Död 2008-01-10 i Uppsala Domkyrko (C).

1940 ogift Råckholmen hos föräldrarna
1950 gift Frodeg 24 Uppsala
1960 telefonist
1970 S:t Göransg 6A Uppsala med make o dotter
1975 dito
1975 gift telefonist S:t Göransg 6a
1980 Botvidsg 16 A Uppsala med make
2008 änka 2000

Helga Ingeborg Ejvor Bojan Halvardsson.
Född 1921-03-24 i Säby, Rockebro, Rockholmen (F).
Död 1997-07-04 i Upplands Väsby Fresta (AB).

1950 o 1960 gift Granv 5 Bollstanäs
1970 gift Upplands Väsby m 2 barn i familjen
1975 gift Svedjev 5 Upplands Väsby
1980 gift Upplands Väsby
1997 änka 1993

Elvie Runa Ingegerd Halvardsson.
Född 1924-05-22 i Säby, Rockebro, Rockholmen (F).

1950 kontorist Oxtorgsg 4 Eksjö
1960 gift Ringv 15 Njurunda
1970 gift Njurunda m 2 barn i familjen
1975 Linjev 19 Sundsvall, F telefonist
1980 gift Njurunda m 1 barn i familjen
1985 gift Dingersjö 3:157 Linjev 19

Fotnot

  1. --Lantext "MH:F34"--

Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister