Arrendator, jordbruksarbetare
Född 1885-01-06 i Ström, Hillsand (Z).
Död 1970-07-11 i Ström (Z).

1885 fader ej angiven i FB
1940 gift arrendator 4 ha Vedjeön 1³³
1950 gift jordbruksarbetare Näset 1:160 Ström
1960 dito

Lars Daniel Danielsson.
Född 1885-01-06 i Ström, Hillsand (Z). Död 1970-07-11 i Ström (Z). Arrendator, jordbruksarbetare
F Daniel Eriksson.
Född 1852-12-08 i Sunne, Lövåsen (S). Död 1933-04-18 i Ström, Tullingsås (Z). Torpare
FF Erik Danielsson.
Född 1813-05-02 i Sunne, Lövåsen No 1 (S). Död 1890-12-08 i Sunne, Lövåsen (S). Hemmansägare Lövåsen
FFF Daniel Larsson.
Född 1770-12-14 i Sunne, Lövåsen (S). Död 1857-10-26 i Sunne, Lövåsen (S). hemmansägare
FFFF Lars Danielsson Suhoinen.
Född 1742 i Sunne, Lövåsen (S). Död 1792-12-03 i Lysvik, Lövåsen (S).
FFFM Kerstin Elofsdotter.
Född 1742-02-03 i Sunne, Bäck (Z).
FFM Marit Larsdotter.
Född 1780 i Lysvik, Gelserud (S). Död 1862-02-20 i Sunne, Lövåsen (S).
FFMF Lars Bengtsson.
FFMM Ingeborg Persdotter.
FM Kerstin Jansdotter.
Född 1822-06-04 i Sunne, Lövåsen (S). Död 1876-10-29 i Sunne, Lövåsen (S).
FMF Jan Nilsson.
Född 1782-12-10 i Sunne, Skogsberg (S). Död 1856-08-06 i Sunne, Lövåsen (S). hemmansägare
FMFF Nils Pärsson.
FMFM Christin Olofsdotter.
FMM Karin Nilsdotter.
Född 1798-03-01 i Sunne, Lövåsen (S). Död 1887-01-17 i Sunne, Lövåsen (S).
FMMF Nils Gustafsson.
Född 1764. Död.
FMMM Ingeborg Larsdotter.
Född 1773 i Sunne, Lövåsen (S).
M Sara Larsdotter.
Född 1863-03-18 i Ström, Nexåsen (Z). Död 1899-06-15 i Ström, Byvattnet (Z).
MF Lars Andersson.
Född 1828-08-31 i Lit, Nyby (Z). Död 1915-09-19 i Ström, Hillsand (Z). Odaltorpare
födorådstagare
MFF Anders Mårtensson Hellsing.
Född 1787-10-05 i Sollerön, Rothagen (W). Död 1834-03-10 i Lit, Nyby (Z). soldat i Sollerön, Kopparbergs län.
nybyggare i Nyby, Lit, Jämtlands län.
MFFF Mårten Nilsson.
Född.
MFFM Anna Andersdotter.
Född.
MFM Anna Andersdotter.
Född 1793-12-05 i Sollerön, Utanmyra (W). Död 1883-09-20 i Lit, Nyby (Z). piga
förmånstagare.
MFMF Anders Olsson.
Född 1756. Död 1822.
MFMM Anna Andersdotter.
Född 1768. Död 1820-05-12.
MM Anna Märta Nilsdotter.
Född 1826 i Ström (Z). Död 1892-12-05 i Ström, Hillsand (Z).
MMF Nils Nilsson.
Född 1797-06-28 i Ström, Gåvillvattnet (Z). Död 1878-11-14 i Ström, Finnvattnet (Z). Bonde Finnvattnet
födorådstagare.
MMFF Nils Jönsson Svedberg.
Född 1756-02-15 i Styröm, Hösjön (S). Död 1833-10-30 i Frostviken, Håkafot (S).
MMFM Sara Persdotter Fjällman.
Född 1760-03-19 i Ström, Långåsen (S). Död 1798-04-15 i Ström, Jerilsvattnet (S).
MMM Kierstin Christina Kjelsdotter.
Född 1792-09-22 i Hammerdal, Yxskaftkälen (Z). Död 1869-10-10 i Ström, Finnvattnet (Z).
MMMF Kjell Olsson.
Född 1762 i Kall (Z). Torpare
MMMM Sara Larsdotter.
Född 1752-09-26 i Hammerdal, Skarpås (Z). Död 1835 i Hammerdal, Yxskaftkälen (Z).

Levnadsbeskrivning


1885 fader ej angiven i FB
1940 gift arrendator 4 ha Vedjeön 1³³
1950 gift jordbruksarbetare Näset 1:160 Ström
1960 dito

Relationer och barn

Gift 1918-10-01.
Skild 1918-10-01 i Ström (Z).
Skild 1918-10-01 i Ström (Z).

Kristina Erika Andersson.
Född 1897-03-23 i Ström (Z).
Död 1975-12-06 i Strömsund, Näsviken (Z).

1970 bor hos sonen

Daniel Ove Danielsson.
Född 1919-05-05 i Ström (Z).
Död 2002-06-15 i Ström, Solbacken (Z).

1940 hemmason
1951 gift sågverksarbetare Näset 1:160 i Ström¥
1960 dito
1970 Strömsund, Näsviken med maka, son och moder i hushållet
1975 gift cementarbetare Ström
1980 Strömsund med hustrun
1985 gift Näset 1:160

Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister