Statdräng, torpare, bonde
Born 1829-04-26 in Gamleby (H).
1844 flyttar från Gunnerstad till Löckerum 1860 flyttar från Ramstad till Erneberg
1860 gift statdräng Erneberg
1863 gift statdräng Erneberg
1864 flyttar från Erneberg till torpet Öndhult på Heda i Gamleby
1880 gift bonde Heda Spånga i Gmleby
1890 gift bonde Öndhult i Gamleby
1896 6/11 sålt gården flyttar till Klortorpet på Öndhult
1900 gift jordarbetare Klortorpet i Gamleby

Anders Gustaf Andersson.
Born 1829-04-26 in Gamleby (H). Statdräng, torpare, bonde
F Anders Jaen Jaensson.
Born 1796-09-28 in Gamleby (H). Died 1844-03-13 in Gamleby, Gunnerstad (H). Bonde Löckerum, nämndeman, kyrkovärd
FF Jaen Johan Jaensson Johansson.
Born 1755-10-18 in Odensvi (H). Died 1825-07-18 in Gamleby, Löckerum (H). Bonde Löckerum
FFF Johan Andersson.
Born 1721 in Odensvi, Hysinge (H). Died 1800-06-30 in Odensvi, Stora Skalhem (H).
FFFF Anders Johansson.
Born 1688 in Odensvi, Hysinge (H). Died 1737-01-30 in Odensvi, Hysinge (H).
FFFM Ingrid Andersdotter.
Born 1694-10-14 in Odensvi, Bockrödsle (H). Died 1764-08-14 in Odensvi, Hysinge (H).
FFM Kerstin Andersdotter.
Born 1726-10-06 in Dalhem, Olstorp (H). Died 1796-05-11 in Odensvi (H).
FFMF Anders Larsson.
Born 1700.
FFMM Brita Ingersdotter.
Born 1702.
FM Stina Andersdotter.
Born 1771-02-22 in Lofta, Forserum (H). Died 1820-02-14 in Gamleby, Löckerum (H).
FMF Anders Svensson.
Born 1731-09-21 in Lofta (H). Died 1773-12-24 in Lofta (H).
FMFF Sven Persson.
Born 1706-04-30. Died 1746-04-24 in Lofta (H).
FMFM Kerstin Svensdotter.
Born 1703-10-16 in Lofta (H). Died 1775-07-20 in Lofta (H).
FMM Margareta Jonsdotter.
Born 1742-09-28 in Lofta (H). Died 1809-04-09 in Lofta (H).
FMMF Jon Eriksson.
Born 1713-11-06 in Lofta (H). Died 1776-07-16 in Lofta (H).
FMMM Margareta Matsdotter.
Born 1714. Died 1784-10-12 in Lofta (H).
M Anna Lotta Andersdotter.
Born 1799-06-10 in Gamleby (H). Died 1841-08-13 in Gamleby, Gunnerstad (H).
     
 
   
 
     
 
   
 

Relationships and children

Married 1859-11-25.

Helena Gustava Eriksdotter.
Born 1831-04-11 in Gamleby (H).

Ulrika Charlotta Andersson.
Born 1860-07-04 in Gamleby, Erneberg (H).
Died 1926-03-03 in Ukna, Västrum, Kolsebro.

1890 hos föräldrarna i Öndhult
1895 24/5 flyttar från Öndhult till Lofta
1900 gift Kolsebro Västrum i Ukna

Carl Gustaf Andersson Lindsköld.
Born 1863-06-14 in Gamleby, Erneberg (H).
Died 1950-10-02 in Vreta Kloster, Brunneby (E).

1880 ogift dräng Karrum i Odensvi
1890 hos föräldrarna i Öndhult
1892 21/8 tar namnet Lindesköld
1900 ogift timmerman hos föräldrarna i Klortorpet
1950 änkling 1950

Index of persons    Index of surnames    Index of places