Born 1856-07-24 in Bodsjö (Z).
Died 1945-11-18 in Bräcke, Grönviken (Z).

1877 ogift torparedotter Hunge
1880 gift Hällesjö, Ansjö med 2 söner
1945 änka 1945

Ingrid Jonsdotter.
Born 1856-07-24 in Bodsjö (Z). Died 1945-11-18 in Bräcke, Grönviken (Z).
F Jonas Persson.
Born 1818-03-01 in Bräcke, Grönviken (Z). Died 1908-03-28 in Bodsjö, Hunge (Z). Torpare
FF Pehr Jonsson.
Born 1771 in Bräcke (Z). Bonde Grönviken
FFF Jonas Persson.
Born 1743. Died 1818-07-05 in Bräcke, Grönviken (Z).
FFFF Per Persson Sjöberg.
Born 1702-12-28 in Bräcke, Grönviken (Z). Died 1785-05-11 in Bräcke, Grönviken (Z). Bonde, nämndeman Grönviken
FFFM Rakel Kristensdotter.
Died 1773 in Bräcke, Grönviken (Z).
FFM Ingrid Olofsdotter.
Born 1744 in Bodsjö, Kälen (Z). Died 1822-03-01 in Bräcke, Grönviken (Z).
FFMF Olof Tomasson.
Born 1711 in Bodsjö (Z). Died 1776 in Bodsjö (Z). Bonde Kjälen
FFMM Karin Jonsdotter.
Born 1703. Died 1799-11-25 in Bodsjö, Kälen (Z).
FM Märta Helena Pettersdotter Persdotter.
Born 1792-06-26 in Bräcke, Stugusjön (Z). Died 1831.
FMF Per Olofsson Gröndal.
Born 1750-04.. in Bräcke, Stugusjö (Z). Died 1797-07-09 in Bräcke, Stugusjö (Z).
FMFF Olof Persson Gröndal.
Born 1713. Died 1800-11-13 in Bräcke, Stugusjö (Z). Furir
FMFM Magdalena .
Born 1713. Died 1782-02-26 in Bräcke, Stugusjö (Z).
FMM Gölin Andersdotter.
Born 1757-10-24 in Revsund, Övsjö (Z). Died 1819-10-03 in Bodsjö, Sidsjö (Z).
FMMF Anders Didriksson Springfeldt.
Born 1721-09-27 in Sundsjö, Sörviken (Z). Died 1803-01-27 in Bräcke, Bröckling (Z). Dragon, torpare, trumslagare Övsjö
FMMM Brita Eriksdotter.
Born 1725-04.. in Bräcke, Bröckling (Z). Died 1805-10-01 in Bräcke, Bröckling (Z).
M Katrina Jonsdotter.
Born 1822-05-12 in Bodsjö, Våle (Z). Died 1904-07-09 in Bodsjö, Hunge (Z).
MF Jonas Jon Knutsson.
Born 1790-04-21 in Bodsjö (Z). Bonde, sockenskräddare Våle
MFF Knut Aronsson Forsberg.
Born 1761 in Bodsjö, Forsa (Z). Vice korpral, furir
MFFF Aron Nilsson.
Born 1720 in Bodsjö, Forsa (Z). Bonde Forssa
MFFM Ingeborg Knutsdotter.
Born 1731.
MFM Gertrud Nilsdotter.
Born 1761-08-11 in Bodsjö, Våle (Z). Died 1835-12-09 in Bodsjö (Z).
MFMF Nils Olofsson.
Born 1736. Died 1811. Bonde och nämndeman Våle
MFMM Rakel Jönsdotter.
Born 1737-02-10 in Bodsjö, Våle (Z).
MM Ingeborg Olsdotter.
Born 1790-05-16 in Bodsjö (Z). Died 1840-08-29 in Bodsjö, Våle (Z).
MMF Olof Ersson.
Born 1751-04-20 in Revsund, Döviken (Z). Torpare, bonde Finnäs
 
 
MMM Brita Persdotter.
Born 1749.
MMMF Per Olsson.
Born 1723. Bonde, torpare Finnäs
MMMM Ingeborg Olsdotter.
Born 1727-01-06 in Bodsjö, Finnäs (Z).

Biography


1877 ogift torparedotter Hunge
1880 gift Hällesjö, Ansjö med 2 söner
1945 änka 1945

Relationships and children

.

Johan Axel Larsson.
Born 1877-07-23 in Bodsjö, Hunge (Z).
Died 1959-04-08 in Bräcke (Z).

1959 gift

Married.

Lars Gustaf Andersson.
Born 1855 in Hassela (X).

1880 gift arbetare Hällesjö, Ansjö
1890 gift hemmansägare Grönviken

Gustaf Adolf Larsson.
Born 1879-01-16 in Hällesjö, Ansjö (Z).

1908 hemmansägarson Bräcke
1910 gift arrendator Grönviken

Arvid Leonard Larsson.
Born 1881-01-06 in Hällesjö, Ansjö (Z).
Died 1910-12-12 in Bräcke, Grönviken (Z).

1903 bondson från Bräcke
1905 arbetare Grönviken
1909 flyttar till brodern Gustaf Adolf Grönviken med barnen
1910 änkling 1909

Hilma Stina Larsson.
Born 1885 in Hällesjö (Z).

Hildur Katrina Larsson.
Born 1887 in Hällesjö (Z).

Helena Elisabet Larsson.
Born 1889 in Bräcke (Z).

Index of persons    Index of surnames    Index of places