Born 1923-03-21 in Västrum Björn (H).
Died 2010-08-29 in Nyköping, Rönnliden (D).
Rörmontör, verkmästare, VVS-inköpschef

1950 montör Steng 16 A
1960 verkmästare Långängsv 23 Oskarshamn
1970 gift Nyköping med 3 söner på samma adress
1975 inköpschef Jupiterv 23 Nyköping
1980 eget hushåll Nyköping
1985 Fågelbov 24 Nyköping
1990 eget hushåll Nyköpings Alla Helgona

karl_otto_yngve_andersson_f1923.jpg
Karl Otto Yngve  Andersson Drevin 1923-2010
Karl Otto Yngve Andersson Drevin.
Born 1923-03-21 in Västrum Björn (H). Died 2010-08-29 in Nyköping, Rönnliden (D). Rörmontör, verkmästare, VVS-inköpschef
Otto Fritz Harald  Andersson 1900-1976
F Otto Fritz Harald Andersson.
Born 1900-01-18 in Gladhammar, Tjursbo, Bråten (H). Died 1976-08-20 in Linköping Hjälmsäter (E). jordbruksarbetare, diversearbetare, snickeriarbetare

FF Johan Peter Anton Andersson.
Born 1859-07-02 in Hjorted Rumhult (H). Died 1901-02-21 in Gladhammar, Tjursbo (H). Rättare
FFF Anders Peter Jaensson Jansson.
Born 1829-11-03 in Locknevi, Ytterbo (H). Died 1916-12-10 in Hjorted, Rumhult (H). Statdräng
FFFF Johan Jaen Jaensson Johansson.
Born 1793-08-16 in Frödinge, Lårtorpet (H). Died 1871-03-11 in Locknevi. Ytterbo, Ängalund (H). Brukare, arbetare
backstugusittare
FFFM Stina Carlsdotter.
Born 1802-09-05 in Frödinge, Svartgölen (H). Died 1835-07-17 in Locknevi, Ytterbo (H).
FFM Anna Lovisa Månsdotter.
Born 1829-09-13 in Hjorted Bolhult Liden (H). Died 1905-03-02 in Hjorted, Rumhult (H).
FFMF Magnus Måns Nilsson.
Born 1803-10-22 in Hjorted, Wittingsnäs (H). Died 1883-05-05 in Hjorted, Djupekälla (H). Torpare Liden
FFMM Catharina Hindricsdotter.
Born 1808-04-17 in Hjorted, Högsjöhorva (H). Died 1841-05-12 in Hjorted, Kalmar län.
FM Anna Sofia Johansdotter.
Born 1863-03-29 in Hjorted, Nyängen (H). Died 1934-01-26 in Gladhammar, Hvalstad, Karlslyckan (H). hushållerska
FMF Johan Petter Persson.
Born 1828-10-18 in Hallingeberg N, Hummelstad (H). Died 1873-07-07 in Hjorted, Bresfall (H). Hemmansbrukare, torpare
FMFF Petter Andersson.
Born 1784-06-12 in Västrum, Gunnarsmåla (H). Died 1854-03-24 in Hallingeberg N, Hummelstad (H). Bonde Hummelstad
dräng
FMFM Stina Kajsa Johansdotter.
Born 1792-05-27 in Hallingeberg, Kalmar län. Died 1850-05-07 in Hummelstad, Hallingeberg, Kalmar län. piga
FMM Anna Lovisa Nilsdotter.
Born 1832-03-06 in Hjorted, Nyängen (H). Died 1917-02-17 in Gladhammar, Ulriksdal (H).
FMMF Nils Persson.
Born 1794-04-25 in Hjorted, Nyängen (H). Died 1862-10-11 in Hjorted, Nyängen (H). Torpare
dräng
FMMM Anna Larsdotter.
Born 1800-06-27 in Hjorted Liden (H). Died 1888-10-12 in Hjorted Nyängen (H). piga
 Karin Linnéa Ottilia Andersson 1902-1999
M Karin Linnéa Ottilia Andersson.
Born 1902-06-10 in Gamleby, Rumma (H). Died 1999-03-12 in Linköping Gasverksgränd (E). husmor
 Otto Reinhold Andersson 1874-1971
MF Otto Reinhold Andersson.
Born 1874-05-02 in Gamleby, Löckerum (H). Died 1971-02-07 in Gamleby, Lärkv 5 (H). Hemmansägare, arrendator
MFF Anders Johan Reinhold Andersson.
Born 1831-09-29 in Gamleby, Löckerum (H). Died 1887-03-26 in Gamleby, Löckerum (H). Hemmansägare
MFFF Anders Petter Jacobsson.
Born 1793-10-26 in Gamleby, Löckerum (H). Died 1858-09-05 in Gamleby, Löckerum (H). Hemmansägare Löckerum
MFFM Stina Cajsa Jaensdotter.
Born 1798-11-14 in Gamleby, Löckerum (H). Died 1864-05-18 in Gamleby, Löckerum (H). piga
MFM Anna Christina Jansdotter.
Born 1835-05-18 in Värna, Wärmantorp (E). Died 1898-12-31 in Gamleby, Löckerum (H).
MFMF Johan Andersson.
Born 1802-08-12 in Bankekind, Märlebro (E). Died 1889-05-02 in Nartomta Storgård, Askeby, Östergötlands län. hemmansägare

MFMM Anna Catharina Larsdotter.
Born 1807-03-07 in Värna Norrgården (E). Died 1889-01-23 in Askeby, Nartomta Storgård (E).
 Elin Augusta Alfrida Samuelsdotter 1880-1910
MM Elin Augusta Alfrida Samuelsdotter.
Born 1880-03-03 in Gamleby, Rumma (H). Died 1910-02-04 in Gamleby, Rumma (H).
MMF Johan Jacob Alfred Samuelsson.
Born 1833-10-31 in Blackstad, Skutterstad (H). Died 1892-01-29 in Gamleby, Rumma (H). Hemmansägare Rumma
MMFF Samuel Jacobsson.
Born 1803-04-07 in Locknevi, Hallingshult (H). Died 1884-04-03 in Blackstad (H). Bonde Skutterstad
MMFM Maja Stina Jonsdotter.
Born 1812-07-28 in Blackstad, Skutterstad (H). Died 1869-04-20 in Blackstad, Skutterstad (H).
MMM Christina Augusta Jonasdotter Jonsdotter.
Born 1844-01-22 in Gamleby, Klev (H). Died 1914-02-22 in Gamleby (H). Hemmansägare
MMMF Jonas Peter Andersson.
Born 1808-02-07 in Gamleby, Rumma (H). Died 1888-04-26 in Gamleby, Rumma (H). Brukare Rumma
MMMM Stina Maja Samuelsdotter.
Born 1802-05-29 in Lofta, Glasbruket (H). Died 1867-06-11 in Gamleby, Rumma (H).

Biography


1950 montör Steng 16 A
1960 verkmästare Långängsv 23 Oskarshamn
1970 gift Nyköping med 3 söner på samma adress
1975 inköpschef Jupiterv 23 Nyköping
1980 eget hushåll Nyköping
1985 Fågelbov 24 Nyköping
1990 eget hushåll Nyköpings Alla Helgona

Relationships and children

Married 1944-04-01 in Oskarshamn (H). 1

Anna Ulla Margareta Karlsson.
Born 1923-05-28 in Oskarshamn Nr 193 (H).
Died 2000-02-15 in Frösön Önevägen 130 (Z).

1950 telefonist
1960 rikstelefonist
1970 Nyköping med man och tre söner i hushållet
1975 telegrafexpetitör
1980 Frösön med yngste sonen i hushållet
1885 Önev 130 Frösön
1990 Frösön

Ulla Birgitta Elisabet Andersson.
Born 1943-03-08 in Oskarshamn.

1943 föds uä som första barnbarnet i två familjer.
1970 gift Frösön med dottern i hushållet

Håkan Nils Yngve Andersson Drevin.
Born 1948-01-17 in Oskarshamn Ugglan 2 (H).
1980 gift Uppsala, Funbo-Lövsta med 4 barn i hushållet



fm 2016 DNA-match Jeanne Swanstrom f1936 86 shared centimorgans, longest block 59, 3½-männingar efter Anders J R Andersson f1831

ff 2017 DNA träff Gun-Marie Lillefors f1949, 82 centimorgans, 20 longest block, vi är 5- männingar (4:e kusin) efter Petter Andersson 1784-1854 född i Västrum¥

ff 2018 DNA-träff R E Kristina Axelsson g. Honeth f1943, 110 centimorgans, longest block 56, 5½-männingar efter Anders Nilsson 1760-1836

ff 2018 DNA match Kevin Smith, 2-3 cousin, 173 centimorgans, longest block 39 släkt genom Johan Andersson f1859

fm 2017 DNA-träff Lars Starnberg f1944, 4-remote cousin, 75/12 , släkt genom Johan Andersson 1802-1889
fm 2016 DNA-träff 2-4 kusin, 75 centimorgan, 23 longest block m Ulf Edmark f1944, släkt genom Anders J R Andersson 1831-1887 och Augusta Gabriella Nilsdotter 1893-1948

ff 2018 DNA-träff med Gull-Britt Helmersson f1947. Bryllingar efter makarna Anna Lovisa Nilsdotter 1832-1917 och efter Johan Petter Persson 1828-1873 som var sysslingar
fm 2014 DNA-träff med Lisa Bäckmark f1945 3rd Cousin - 5th Cousin, generation 5 efter Jonas Johansson 1779-1843, Håkan generation 8

fm 2020 DNA-träff med Laura Ferre f19xx 2nd Cousin - 4th Cousin, 87/60 generation 4 efter Anders J R Andersson f1831

ff 2019 DNA-träff med Annika Else-Marie Stenström fMohlin 1955 2nd Cousin - 4th Cousin, bryllingar efter Anders Jaensson 1829-1916, statare f Locknevi

Christer Karl Erik Drevin.
Born 1949-12-22 in Oskarshamn (H).

1980 Katrineholm, Olstorp i eget hushåll

Thomas Karl Lennart Drevin.
Born 1963-04-20 in Oskarshamn.

1980 Frösön i moderns hushåll

Footnote

  1. --Lantext "MH:F25"--

Index of persons    Index of surnames    Index of places