Born 1949-01-03 in Örebro (T).

2018 DNA träff m Susanna Margareta Wijk f1962, 201 shared centimorgans, 38 longest block, 2-3 cousin
2018 DNA träff m Karl Erik Wijk f 1941, sysslingar efter hemmansägaren i Mörkhult i Osby John Pehrsson 1850-1927

Ingrid Elisabet Björk.
Born 1949-01-03 in Örebro (T).
F Karl Arvid Lennart Björk.
Born 1919-10-12 in Säbrå, Gådeå (Y). Died 1993-01-27 in Husby-Ärlinghundra, Märsta (C). Ingenjör, lektor
FF Karl Josef Vilhelm Björk.
Born 1886-09-05 in Eskilstuna, Kloster (D). Died 1935-03-18 in Säbrå, Järsta (Y). Sjöman, hemmansägare Gådeå
FFF Per Johan Wilhelm Björk.
Born 1845-11-03 in Stockholm stad (AB). Died 1909-10-20 in Eskilstuna Kloster, Skolhus (D). Folkskollärare Klosters skola
FFFF Per, Petter Björk.
Born 1811-11-16. Brädgårdsarbetare
FFFM Christina Ersdotter.
Born 1811-12-08.
FFM Stina Engel Hasselblad.
Born 1850-04-08 in Grava (S). Died 1888-12-25 in Eskilstuna, Kloster (D).
FFMF Arvid Jesper Hasselblad.
Born 1808-02-12 in Färnebo, Stövsjön (S). Died 1857-10-21 in Grava, Öjenäs (S). Inspektor
FFMM Britta Kristina Pettersson.
Born 1820-02-26 in Grava (S).
FM Josefina Verklund.
Born 1889-06-02 in Stigsjö, Smöråker (Y). Died 1925-05-08 in Säbrå, Härnösands lasarett (Y).
FMF Johannes Andersson senare Verklund.
Born 1848-08-08 in Lycksele, Bjurfors (AC). Torpare
FMFF Anders Persson.
Born 1813-09-16 in Degerfors, Hjuken. Died 1905. Bonde i Bjurfors
FMFM Lovisa Nilsdotter.
Born 1812-07-09 in Skellefteå lfs, Ersmark. Died 1872-01-01 in Lycksele, Bjurfors (AC).
FMM Katarina Kristina Cajsa Stina Tjernberg.
Born 1855-02-01 in Hässjö, Söråker (Y). Died 1918-10-25 in Stigsjö, Smöråker (Y).
FMMF Erik Larsson Tjernberg.
Born 1824-11-20 in Viksjö (Y). Bonde Söråker
FMMM Anna Lisa Lidén.
Born 1828-07-08 in Viksjö (Y).
M Ida Maria "Maj" Nilsson.
Born 1919-05-30 in Osby, Märkhult (L). Died 2001-09-11 in Husby-Ärlinghundra (C). Städerska, sköterska
MF Johan Nilsson.
Born 1882-02-03 in Glimåkra, Öfraryd (L). Died 1963-01-13 in Loshult, Lindhult (L).
MFF Nils Persson.
Born 1848-04-02 in Glimåkra (L). Torpare i Öfraryd
MFFF Per Nilsson.
Born 1819-11-29 in Olastorp. Torpare Öfraryd
MFFM Maja Johnsdotter.
Born 1823-02-13 in Glimåkra, Öfraryd (L). Died 1876-10-06 in Glimåkra, Öfraryd (L).
MFM Karna Svensdotter.
Born 1850-02-24 in Glimåkra (L). Died 1913-03-26 in Glimåkra, Öfraryd, Björnön (L).
MFMF Sven Trulsson.
Born 1815-06-26 in Glimåkra (L). Bonde
MFMM Hanna Bengtsdotter.
Born 1819-06-03.
MM Alma Jonsson.
Born 1884-02-24 in Visseltolfta (L). Died 1969-08-17 in Loshult (L).
MMF John Pehrsson.
Born 1850-07-31 in Osby, Västra Hyltan (L). Died 1925-09-15 in Osby, Mörkhult (L). Hemmansägare Mörkhult
MMFF Pehr Johnsson.
Born 1806-09-21 in Osby (L).
MMFM Bengta Nilsdotter.
Born 1815-02-03 in Svanshals.
MMM Albertina Johansdotter.
Born 1856-01-04 in Osby, Slähult (L).
 
MMMM Inger Tufvesdotter.
Born 1833-01-10 in Osby, Slähult (L). Piga

Biography


2018 DNA träff m Susanna Margareta Wijk f1962, 201 shared centimorgans, 38 longest block, 2-3 cousin
2018 DNA träff m Karl Erik Wijk f 1941, sysslingar efter hemmansägaren i Mörkhult i Osby John Pehrsson 1850-1927

Relationships and children

Married 1971. 1

Håkan Nils Yngve Andersson Drevin.
Born 1948-01-17 in Oskarshamn Ugglan 2 (H).
1980 gift Uppsala, Funbo-Lövsta med 4 barn i hushållet



fm 2016 DNA-match Jeanne Swanstrom f1936 86 shared centimorgans, longest block 59, 3½-männingar efter Anders J R Andersson f1831

ff 2017 DNA träff Gun-Marie Lillefors f1949, 82 centimorgans, 20 longest block, vi är 5- männingar (4:e kusin) efter Petter Andersson 1784-1854 född i Västrum¥

ff 2018 DNA-träff R E Kristina Axelsson g. Honeth f1943, 110 centimorgans, longest block 56, 5½-männingar efter Anders Nilsson 1760-1836

ff 2018 DNA match Kevin Smith, 2-3 cousin, 173 centimorgans, longest block 39 släkt genom Johan Andersson f1859

fm 2017 DNA-träff Lars Starnberg f1944, 4-remote cousin, 75/12 , släkt genom Johan Andersson 1802-1889
fm 2016 DNA-träff 2-4 kusin, 75 centimorgan, 23 longest block m Ulf Edmark f1944, släkt genom Anders J R Andersson 1831-1887 och Augusta Gabriella Nilsdotter 1893-1948

ff 2018 DNA-träff med Gull-Britt Helmersson f1947. Bryllingar efter makarna Anna Lovisa Nilsdotter 1832-1917 och efter Johan Petter Persson 1828-1873 som var sysslingar
fm 2014 DNA-träff med Lisa Bäckmark f1945 3rd Cousin - 5th Cousin, generation 5 efter Jonas Johansson 1779-1843, Håkan generation 8

fm 2020 DNA-träff med Laura Ferre f19xx 2nd Cousin - 4th Cousin, 87/60 generation 4 efter Anders J R Andersson f1831

ff 2019 DNA-träff med Annika Else-Marie Stenström fMohlin 1955 2nd Cousin - 4th Cousin, bryllingar efter Anders Jaensson 1829-1916, statare f Locknevi

Karl Anders Drevin.
Born 1971-08-11 in Uppsala Helga Trefaldighet (C).

Nils Torbjörn Drevin.
Born 1974-07-16 in Vänge (C).
Died 1999-12-23.

Ida Linda Drevin.
Born 1978-05-05 in Vänge (C).

Anna Malin Drevin.
Born 1978-05-05 in Vänge (C).

Footnote

  1. --Lantext "MH:F21"--

Index of persons    Index of surnames    Index of places