Born 1936-08-12 in Bodsjö, Hunge (Z).
El-ingenjör
berntpersson_f1936_p.jpg
Bernt   Persson 1936-
Bernt Persson.
Born 1936-08-12 in Bodsjö, Hunge (Z). El-ingenjör
 Nils Olof Persson 1909-1993
F Nils Olof Persson.
Born 1909-09-28 in Bodsjö, Hunge (Z). Died 1993-06-24 in Bodsjö, Hunge (Z). Hemmansägare Hunge
Per Olof   Eriksson 1866-1917
FF Per Olof Eriksson.
Born 1866-08-07 in Bodsjö, Hunge (Z). Died 1917-10-06 in Bodsjö, Hunge (Z). Hemmansägare Bodsjö, Hunge
FFF Erik Nilsson.
Born 1831-01-12 in Bodsjö, Hunge (Z). Died 1885-03-10 in Bodsjö, Hunge (Z). Bonde Hunge 1
FFFF Nils Eriksson Brunfelt.
Born 1793-03-01 in Revsund, Förberg (Z). Died 1869-12-11 in Bodsjö, Hunge (Z). bonde
FFFM Barbro Olofsdotter.
Born 1788 in Lockne (Z). Died 1861 in Bodsjö (Z).
FFM Anna Lisa Persdotter.
Born 1833-07-27 in Revsund, Hållborgen (Z). Died 1909-02-07 in Bodsjö, Hunge (Z). Bondedotter
 
FFMM Anna Pärsdotter.
Born 1803-12-16 in Revsund, Hollborgen (Z). Died 1869-10-24 in Bodsjö, Hunge (Z).
Märta Helena Märta-Lena   Pettersdotter 1869-1912
FM Märta Helena Märta-Lena Pettersdotter.
Born 1869-08-16 in Bodsjö, Sidsjö (Z). Died 1912-05-25 in Bodsjö, Hunge (Z).
FMF Petter Peter Persson.
Born 1817-10-01 in Bodsjö, Sidsjö (Z). Died 1911-07-31 in Bodsjö, Sidsjö (Z). Bonde Sidsjö
FMFF Per Andersson.
Born 1781-12-19. Died 1819-09-16. Bonde Sidsjö
FMFM Magdalena Persdotter.
Born 1786-02-28 in Bräcke, Stugusjön (Z).
FMM Sigrid Ersdotter.
Born 1827-07-30 in Bräcke, Bensjö (Z). Died 1924-01-08 in Bodsjö, Sidsjö (Z).
FMMF Eric Jonsson.
Born 1802-03-21 in Bräcke, Grönviken (Z). Torpare i Bensjö
FMMM Marta Jonsdotter.
Born 1799.
 Elna Matilda Johansson 1910-1986
M Elna Matilda Johansson.
Born 1910-12-02 in Bodsjö (Z). Died 1986-06-16 in Bodsjö, Hunge (Z). Skolköksföreståndare Hunge
Johan Bernhard  Johansson 1888-1971
MF Johan Bernhard Johansson.
Born 1888-12-19 in Bodsjö, Strångsund (Z). Died 1971-02-11 in Bodsjö, Hunge (Z). Timmerman
MFF Johan Andersson.
Born 1841-12-16 in Bodsjö, Strångsund (Z). Died 1897-07-29. Bonde Strångsund
MFFF Anders Johansson.
Born 1807-12-12 in Bodsjö, Strångsund (Z). Died 1884-06-04.
MFFM Märtha Nilsdotter.
Born 1803-09-09 in Haverö, Överturingen (Y). Died 1895-10-11 in Strångsund.
Brita Kajsa   Olofsdotter 1851-
MFM Brita Kajsa Olofsdotter.
Born 1851-10-24 in Södra Finnskoga, Letteråsen (S). Piga Örnbergskilen, Bodsjö
MFMF Olof Christoffersson.
Born 1796-07-25 in S Finnskoga, Hjerpeliden (S). Died 1854 in S Finnskoga, Letteråsen (S).
MFMM Anna Larsdotter.
Born 1809 in Dalby, Torgraven (S).
Inga   Jönsson Sidén 1887-1915
MM Inga Jönsson Sidén.
Born 1887-06-27 in Bodsjö, Hunge (Z). Died 1915-04-08 in Bodsjö, Strångsund (Z).
Jöns   Karlsson Sidén 1852-1926
MMF Jöns Karlsson Sidén.
Born 1852-01-13 in Bodsjö, Hunge (Z). Died 1926-01-14 in Bodsjö, Hunge (Z). Bonde Hunge 2, Fältjägare, arrendator Hunge
MMFF Carl Olofsson.
Born 1815-08-14 in Berg, Bingsta (Z). Bonde Hunge 2
MMFM Beata Johansdotter.
Born 1818-06-05 in Bodsjö, Strångsund (Z).
Kajsa Botilda   Nordlund 1849-1938
MMM Kajsa Botilda Nordlund.
Born 1849-12-12 in Tåsjö (Y). Died 1938-12-24 in Bodsjö, Hunge (Z). Piga Hunge, Bodsjö
MMMF Anders Olofsson Nordlund.
Born 1820-02-21 in Fors, Långsjönäset (Z). Died 1879-10-02 in Bodsjö (Z).
MMMM Anna Magdalena Andersdotter.
Born 1819-07-31 in Ådals Liden, Rå (Y).

Biography

Familjen Bernt Persson 1985
Kraftverksdammen Hunge 2018 Jimmy M.Karsson och Bernt Persson

Relationships and children

Married 1970. 1

Ulla Birgitta Elisabet Andersson.
Born 1943-03-08 in Oskarshamn.

1943 föds uä som första barnbarnet i två familjer.
1970 gift Frösön med dottern i hushållet

Elisabet Lisa Persson.
Born 1970-03-02 in Frösö (Z).

Björn Persson.
Born 1973-04-21 in Frösö (Z).

2013 Hunge Folkets Hus Förening u.p.a. (792600-0683) , Styrelseledamot

Footnote

  1. --Lantext "MH:F39"--

Index of persons    Index of surnames    Index of places