Ansedel Anna Inga Linnéa Andersson

1914-

Född 1914-12-09 i Gladhammar, Verkebäcksvik (H). [1]
Anna Inga Linnéa Andersson.
Född 1914-12-09 i Gladhammar, Verkebäcksvik (H). [1]


f Josef August Karlsson.
Född 1891-04-26 i Gamleby (H). [2]
Död 1973-08-08 i Gladhammar, Granhults Å (H). [2]
Torpare Granhults Å.

     
 
   
 
     
 
   
 

m Astrid Matilda Oskaria Andersson.
Född 1893-07-13 i Gamleby, Lugnet (H). [3]
Död 1944-12-10 i Gladhammar, Granhults Å (H).


 Oscar August Andersson 1869-1959

mf Oscar August Andersson.
Född 1869-04-23 i Gamleby, Löckerum (H). [4]
Död 1959-02-26 i Västervik (H). [2]
Hemmansägare Lugnet, Gamleby, kusk, stallförman, arrendator, åkare.


mff Anders Johan Reinhold Andersson.
Född 1831-09-29 i Gamleby, Löckerum (H). [5]
Död 1887-03-26 i Gamleby, Löckerum (H). [6]
Hemmansägare.


mfff Anders Petter Jacobsson.
Född 1793-10-26 i Gamleby, Löckerum (H). [7]
Död 1858-09-05 i Gamleby, Löckerum (H). [6]
Hemmansägare Löckerum.


mffm Stina Cajsa Jaensdotter.
Född 1798-11-14 i Gamleby, Löckerum (H). [6]
Död 1864-05-18 i Gamleby, Löckerum (H). [6]
piga.


mfm Anna Christina Jansdotter.
Född 1835-05-18 i Värna, Wärmantorp (E). [8]
Död 1898-12-31 i Gamleby, Löckerum (H). [9]


mfmf Johan Andersson.
Född 1802-08-12 i Bankekind, Märlebro (E). [10]
Död 1889-05-02 i Nartomta Storgård, Askeby, Östergötlands län. [6]
hemmansägare.



mfmm Anna Catharina Larsdotter.
Född 1807-03-07 i Värna Norrgården (E). [11]
Död 1889-01-23 i Askeby, Nartomta Storgård (E). [6]


mm Alma Matilda Larsson.
Född 1873-03-04 i Gamleby, Åby, Haga (H). [12]
Död 1931-01-27 i Gamleby (H). [2]


mmf Reinhold Larsson.
Född 1839-03-07 i Lofta (H). [13]
Död 1873-02-11 i Gamleby, Rödja, Skönero (H). [13]
Arbetare.

 
 

mmm Anna Lena Gustafsdotter.
Född 1838-08-24 i Västra Ed (H). [14]
Död 1920-02-01 i Gamleby (H). [2]

 
 


Gifte och barn


Utom äktenskap Karl Torvald Svensson. Stalldräng, grovarbetare.
Född 1912-01-28 i Törnsfall (H). [15]

Bo Tor Inge Karlsson. Född 1935-08-30 i Västervik (H). [16]




Källor

  1. Gladhammar AIIa:8 s172, FB
  2. Sv DB
  3. Sv bef1900, Sv DB, Ga C:9 s101a
  4. Gamleby AIIa:3 s208, AI:26 s429, Västrum AIIa:2 s101, Gladh AIIa:4 s32, AIIa:5 s31, s282, AIIa:6 s280, s314, Hjorted AI:23 s10, Dalhem AIIa:1 s55, Gamleby AIIa:1 s189, Loftahammar AIIa:1 s151
  5. Släktutredning Mina Rötter, FB s45, AI:16 s141
  6. Släktutredning Mina Rötter
  7. Släktutredning Mina Rötter, AI:10 s151, Gby AI:14 s130
  8. Släktutredning Mina Rötter, Gamleby AI:23 s172, AI:25 s175
  9. fmfm
  10. Släktutredning Mina Rötter, C:5 s31
  11. Släktutredning Mina Rötter, Vä C:2 s57
  12. Gamleby C:8 s83
  13. AI:19 s216
  14. Sv bef 1880, AI:19 s216
  15. Gladhammar AIIa:8 s493
  16. Gladhammar AIIa:8 s172
Personregister       Ortsregister

Documentation in cooperation with the local historical society Bodsjö Hembygdsforening www.hembygd.se/bodsjo/ kontakt@hunge.be Framställd 2018-11-12 med hjälp av Disgen version 8.2d.