Ansedel Eva Anna Margareta Andersson

1934-1999

Kontorist, kamrer.
Född 1934-10-29 i Oskarshamn (H). [1]
Död 1999-08-26 i Linköping Johannelund (E). [2]
Eva Anna Margareta  Andersson 1934-1999

Eva Anna Margareta  Andersson 1934-1999

Eva Anna Margareta Andersson.
Född 1934-10-29 i Oskarshamn (H). [1]
Död 1999-08-26 i Linköping Johannelund (E). [2]
Kontorist, kamrer.

Otto Fritz Harald  Andersson 1900-1976

f Otto Fritz Harald Andersson.
Född 1900-01-18 i Gladhammar, Tjursbo, Bråten (H). [3]
Död 1976-08-20 i Linköping Hjälmsäter (E). [4]
jordbruksarbetare, diversearbetare, snickeriarbetare.



ff Johan Peter Anton Andersson.
Född 1859-07-02 i Hjorted Rumhult (H). [5]
Död 1901-02-21 i Gladhammar, Tjursbo (H). [6]
Rättare.


fff Anders Peter Jaensson Jansson.
Född 1829-11-03 i Locknevi, Ytterbo (H). [7]
Död 1916-12-10 i Hjorted, Rumhult (H). [8]
Statdräng.


ffff Johan Jaen Jaensson Johansson.
Född 1793-08-16 i Frödinge, Lårtorpet (H). [9]
Död 1871-03-11 i Locknevi. Ytterbo, Ängalund (H). [10]
Brukare, arbetare.
backstugusittare.


fffm Stina Carlsdotter.
Född 1802-09-05 i Frödinge, Svartgölen (H). [11]
Död 1835-07-17 i Locknevi, Ytterbo (H). [12]


ffm Anna Lovisa Månsdotter.
Född 1829-09-13 i Hjorted Bolhult Liden (H). [4]
Död 1905-03-02 i Hjorted, Rumhult (H). [4]


ffmf Magnus Måns Nilsson.
Född 1803-10-22 i Hjorted, Wittingsnäs (H). [13]
Död 1883-05-05 i Hjorted, Djupekälla (H). [14]
Torpare Liden.


ffmm Catharina Hindricsdotter.
Född 1808-04-17 i Hjorted, Högsjöhorva (H). [15]
Död 1841-05-12 i Hjorted, Kalmar län. [4]


fm Anna Sofia Johansdotter.
Född 1863-03-29 i Hjorted, Nyängen (H). [16]
Död 1934-01-26 i Gladhammar Hvalstad (H). [4]
hushållerska.


fmf Johan Petter Persson.
Född 1828-10-18 i Hallingeberg N, Hummelstad (H). [17]
Död 1873-07-07 i Hjorted, Bresfall (H). [18]
Hemmansbrukare, torpare.


fmff Petter Andersson.
Född 1784-06-12 i Västrum, Gunnarsmåla (H). [19]
Död 1854-03-24 i Hallingeberg N, Hummelstad (H). [20]
Bonde Hummelstad.
dräng.


fmfm Stina Kajsa Johansdotter.
Född 1792-05-27 i Hallingeberg, Kalmar län.
Död 1850-05-07 i Hummelstad, Hallingeberg, Kalmar län.
piga.


fmm Anna Lovisa Nilsdotter.
Född 1832-03-06 i Hjorted, Nyängen (H). [21]
Död 1917-02-17 i Gladhammar, Ulriksdal (H). [22]


fmmf Nils Persson.
Född 1794-04-25 i Hjorted, Nyängen (H). [23]
Död 1862-10-11 i Hjorted, Nyängen (H). [24]
Torpare.
dräng.


fmmm Anna Larsdotter.
Född 1800-06-27 i Hjorted Liden (H). [25]
Död 1888-10-12 i Hjorted Nyängen (H).
piga.


 Karin Linnéa Ottilia Andersson 1902-1999

m Karin Linnéa Ottilia Andersson.
Född 1902-06-10 i Gamleby, Rumma (H). [26]
Död 1999-03-12 i Linköping Gasverksgränd (E). [4]
husmor.


 Otto Reinhold Andersson 1874-1971

mf Otto Reinhold Andersson.
Född 1874-05-02 i Gamleby, Löckerum (H). [27]
Död 1971-02-07 i Gamleby, Lärkv 5 (H). [22]
Hemmansägare, arrendator.


mff Anders Johan Reinhold Andersson.
Född 1831-09-29 i Gamleby, Löckerum (H). [28]
Död 1887-03-26 i Gamleby, Löckerum (H). [4]
Hemmansägare.


mfff Anders Petter Jacobsson.
Född 1793-10-26 i Gamleby, Löckerum (H). [29]
Död 1858-09-05 i Gamleby, Löckerum (H). [4]
Hemmansägare Löckerum.


mffm Stina Cajsa Jaensdotter.
Född 1798-11-14 i Gamleby, Löckerum (H). [4]
Död 1864-05-18 i Gamleby, Löckerum (H). [4]
piga.


mfm Anna Christina Jansdotter.
Född 1835-05-18 i Värna, Wärmantorp (E). [30]
Död 1898-12-31 i Gamleby, Löckerum (H). [31]


mfmf Johan Andersson.
Född 1802-08-12 i Bankekind, Märlebro (E). [32]
Död 1889-05-02 i Nartomta Storgård, Askeby, Östergötlands län. [4]
hemmansägare.



mfmm Anna Catharina Larsdotter.
Född 1807-03-07 i Värna Norrgården (E). [33]
Död 1889-01-23 i Askeby, Nartomta Storgård (E). [4]


 Elin Augusta Alfrida Samuelsdotter 1880-1910

mm Elin Augusta Alfrida Samuelsdotter.
Född 1880-03-03 i Gamleby, Rumma (H). [34]
Död 1910-02-04 i Gamleby, Rumma (H). [35]


mmf Johan Jacob Alfred Samuelsson.
Född 1833-10-31 i Blackstad, Skutterstad (H). [36]
Död 1892-01-29 i Gamleby, Rumma (H). [4]
Hemmansägare Rumma.


mmff Samuel Jacobsson.
Född 1803-04-07 i Locknevi, Hallingshult (H). [37]
Död 1884-04-03 i Blackstad (H). [4]
Bonde Skutterstad.


mmfm Maja Stina Jonsdotter.
Född 1812-07-28 i Blackstad, Skutterstad (H). [4]
Död 1869-04-20 i Blackstad, Skutterstad (H).


mmm Christina Augusta Jonasdotter Jonsdotter.
Född 1844-01-22 i Gamleby, Klev (H). [38]
Död 1914-02-22 i Gamleby (H). [4]
Hemmansägare.


mmmf Jonas Peter Andersson.
Född 1808-02-07 i Gamleby, Rumma (H). [39]
Död 1888-04-26 i Gamleby, Rumma (H).
Brukare Rumma.


mmmm Stina Maja Samuelsdotter.
Född 1802-05-29 i Lofta, Glasbruket (H). [40]
Död 1867-06-11 i Gamleby, Rumma (H).


Levnadsbeskrivning


1960 gift kontorist Prästbolsg 21 Linköping
1970 eget hushåll Linköping
1980 gift Linköping
1975 gift kamrer Skogsg 61 Linköping
1990 änka Linköpings Johannelund


Klicka på bilden för att öppna, i originalstorlek, i nytt fönster


Klicka på bilden för att öppna, i originalstorlek, i nytt fönster




Gifte och barn


Gift 1954-07-10 Sven Uno Sören Edoff. Elmontör, ingenjör.
Född 1932-12-07 i Åtvid (E). [41]
Död 1985-03-02. [2]

Ok Hee Karin Margareta Viktoria Edoff. Född 1973-07-20 i Korea. [41]

Klicka på bilden för att öppna, i originalstorlek, i nytt fönster



Källor

  1. FB
  2. Sveriges Dödbok 1947-2006
  3. FB b17, Gladhammar AIIa:6 s40, Döderhult AIIa:9 s118
  4. Släktutredning Mina Rötter
  5. Släktutredning Mina Rötter, Glad AIIa:1 s445
  6. Släktutredning Mina Rötter, DB s27
  7. Släktutredning Mina Rötter/FB s12
  8. Släktutredning Mina Rötter, Sv DB
  9. Släktutredning Mina Rötter/HFB GID 98.9.81300, Fr CI:2 s223, Locknevi AI:9 s168, AI:10 s524a
  10. Lo C:8 s182
  11. Valdy Svensson, Fr CI:2 s373, Lo AI:6b s37
  12. Släktutredning Mina Rötter, Valdy Svensson, Lo C:6 s307
  13. Släktutredning Mina Rötter/HFB GID 54.17.72900/ FB GID 54.29.18500
  14. Hjorted AI:21a s221
  15. Släktutredning Mina Rötter, FB s315
  16. Släktutredning Mina Rötter, Gladhammar AIIa:2 s155, s449, AIIa:6 s286
  17. Släktutredning Mina Rötter, Ha C:6 s64
  18. Släktutredning Mina Rötter, Hj F:1 b115
  19. FB s193, Hallingeberg AI:8 s182
  20. DB s182
  21. Släktutredning Mina Rötter, FB s155
  22. Sv DB
  23. Hj C:3 s219, AI:17 b s395
  24. DB
  25. GID 54.29.17500
  26. FB b39
  27. Släktutredning Mina Rötter, Gamleby AIIa:5 s309, AI:23 s172, Kuddby AI:22 s83, s295, Ö Stenby AI:25 s303
  28. Släktutredning Mina Rötter, FB s45, AI:16 s141
  29. Släktutredning Mina Rötter, AI:10 s151, Gby AI:14 s130
  30. Släktutredning Mina Rötter, Gamleby AI:23 s172, AI:25 s175
  31. fmfm
  32. Släktutredning Mina Rötter, C:5 s31
  33. Släktutredning Mina Rötter, Vä C:2 s57
  34. Släktutredning Mina Rötter, FB s212
  35. DB b63
  36. Släktutredning Mina Rötter, Bl c:4 s201, Ga AI:25 s237, AI:21 s229
  37. Släktutredning Mina Rötter, Bl HFB 1830-1842
  38. Släktutredning Mina Rötter, FB
  39. FB s165, Gamleby AI:13 s132
  40. Lo C:4 s13
  41. Sv bef 1980
Personregister       Ortsregister

Framställd 2019-11-06 med hjälp av Disgen version 8.2d.