Ansedel Thomas Karl Lennart Drevin

1963-

Född 1963-04-20 i Oskarshamn.
 Thomas Karl Lennart Drevin 1963-

 Thomas Karl Lennart Drevin 1963-

Thomas Karl Lennart Drevin.
Född 1963-04-20 i Oskarshamn.


Karl Otto Yngve  Andersson Drevin 1923-2010

f Karl Otto Yngve Andersson Drevin.
Född 1923-03-21 i Västrum Björn (H). [1]
Död 2010-08-29 i Nyköping, Rönnliden (D). [2]
Rörmontör, verkmästare, VVS-inköpschef.


Otto Fritz Harald  Andersson 1900-1976

ff Otto Fritz Harald Andersson.
Född 1900-01-18 i Gladhammar, Tjursbo, Bråten (H). [3]
Död 1976-08-20 i Linköping Hjälmsäter (E). [1]
jordbruksarbetare.



fff Johan Peter Anton Andersson.
Född 1859-07-02 i Hjorted Rumhult (H). [4]
Död 1901-02-21 i Gladhammar, Tjursbo (H). [5]
Rättare.


ffff Anders Peter Jaensson Jansson.
Född 1829-11-03 i Locknevi, Ytterbo (H). [6]
Död 1916-12-10 i Hjorted, Rumhult (H). [7]
Statdräng.


fffm Anna Lovisa Månsdotter.
Född 1829-09-13 i Hjorted Bolhult Liden (H). [1]
Död 1905-03-02 i Hjorted, Rumhult (H). [1]


ffm Anna Sofia Johansdotter.
Född 1863-03-29 i Hjorted, Nyängen (H). [8]
Död 1934-01-26 i Gladhammar Hvalstad (H). [1]
hushållerska.


ffmf Johan Petter Persson.
Född 1828-10-18 i Hallingeberg N, Hummelstad (H). [9]
Död 1873-07-07 i Hjorted, Bresfall (H). [10]
Hemmansbrukare, torpare.


ffmm Anna Lovisa Nilsdotter.
Född 1832-03-06 i Hjorted, Nyängen (H). [11]
Död 1917-02-17 i Gladhammar, Ulriksdal (H). [12]


 Karin Linnéa Ottilia Andersson 1902-1999

fm Karin Linnéa Ottilia Andersson.
Född 1902-06-10 i Gamleby, Rumma (H). [13]
Död 1999-03-12 i Linköping Gasverksgränd (E). [1]
husmor.


fmf Otto Reinhold Andersson.
Född 1874-05-02 i Gamleby, Löckerum (H). [14]
Död 1971-02-07 i Gamleby, Lärkv 5 (H). [12]
Hemmansägare, arrendator.


fmff Anders Johan Reinhold Andersson.
Född 1831-09-29 i Gamleby, Löckerum (H). [15]
Död 1887-03-26 i Gamleby, Löckerum (H). [1]
Hemmansägare.


fmfm Anna Christina Jansdotter.
Född 1835-05-18 i Värna, Wärmantorp (E). [16]
Död 1898-12-31 i Gamleby, Löckerum (H). [17]


fmm Elin Augusta Alfrida Samuelsdotter.
Född 1880-03-03 i Gamleby, Rumma (H). [18]
Död 1910-02-04 i Gamleby, Rumma (H). [19]


fmmf Johan Jacob Alfred Samuelsson.
Född 1833-10-31 i Blackstad, Skutterstad (H). [20]
Död 1892-01-29 i Gamleby, Rumma (H). [1]
Hemmansägare Rumma.


fmmm Christina Augusta Jonasdotter Jonsdotter.
Född 1844-01-22 i Gamleby, Klev (H). [21]
Död 1914-02-22 i Gamleby (H). [1]
Hemmansägare.


Anna Ulla Margareta Karlsson 1923-2000

m Anna Ulla Margareta Karlsson.
Född 1923-05-28 i Oskarshamn Nr 193 (H). [22]
Död 2000-02-15 i Frösön Önevägen 130 (Z). [1]
TVT-assistent.


 Erik Gottfrid Karlsson 1889-1950

mf Erik Gottfrid Karlsson.
Född 1889-09-07 i Döderhult, Dövestad (H). [21]
Död 1950-05-31 i Oskarshamn (H). [12]
Köpman, järnhandlare.


mff Karl-Johan Karlsson.
Född 1854-02-05 i Döderhult, Rosmåla (H). [1]
Död 1941-12-24 i Oskarshamn (H). [1]
Hemmansägare, länsman, åkare, gårdskarl.


mfff Carl Nilsson Nyström.
Född 1820-10-29 i Fliseryd, Idehult (H). [23]
Död 1872-08-06 i Döderhult, Rostorp (H).
Arbetare, orgeltrampare.
torpare.


mffm Anna Brita Hendricksdotter Nyström.
Född 1821-02-19 i Döderhult, Fagereke, Svartlockstorpet (H). [24]
Död 1900-07-21 i Döderhult, Rostorp (H). [25]
piga.


mfm Mathilda Elisabet Betty Jaensson.
Född 1864-06-16 i Döderhult, Djupeträsk (H). [26]
Död 1918-02-08 i Oskarshamn (H). [1]


mfmf Nils Johan Johan Jaensson Manketorp.
Född 1833-07-15 i Döderhult, Manketorp (H). [27]
Död 1903-09-14 i Döderhult, Döfvestad (H). [12]
Hemmansägare, undantagsman.



mfmm Emma Mathilda Carlsdotter.
Född 1834-08-21 i Döderhult, Djupeträsk (H). [28]
Död 1905-04-11 i Döderhult, Döfvestad (H). [12]


Lisa   Wretling 1895-1946

mm Lisa Wretling.
Född 1895-11-28 i Oskarshamn Nr. 49 (H). [29]
Död 1946-02-25 i Oskarshamn Nr. 193 (H). [1]


mmf Per Gabriel Wretling.
Född 1867-03-24 i Hed (U). [30]
Död 1955-09-13 i Frej 4, Oskarshamn.
sjöman, järnsvarvare, järnfilare omkring 1890.
järnsvarvare omkring 1900.
maskinuppsättare.


mmff Bror Erik Wretling.
Född 1814-12-14 i Köping stad (U). [31]
Död 1885-04-18 i Köping stad (U). [32]
Färgare.


mmfm Anna Fredrika Söderberg.
Född 1836-02-17 i Hed, Bernshammaren (U). [33]
Död 1881-08-02 i Köping stad (U). [32]
piga.


mmm Anna Carolina Hildur Jakobsson.
Född 1870-06-16 i Mörlunda (H). [34]
Död 1943-05-10 i Oskarshamn, Frej 4 (H). [12]
Telegrafist.


mmmf Jakob August Jakobsson.
Född 1830-09-03 i Kisa, Stubbstugan (E). [35]
Död 1901-06-04 i Oskarshamn (H). [36]
Färgare-fabrikör, lokomotivputsare.


mmmm Hulda Carolina Ulrika Stockeström.
Född 1842-10-20 i Borgholm (H). [37]
Död 1899-02-19 i Oskarshamn (H).


Levnadsbeskrivning


1980 Frösön i moderns hushåll



Klicka på bilden för att öppna, i originalstorlek, i nytt fönster


Klicka på bilden för att öppna, i originalstorlek, i nytt fönster


Klicka på bilden för att öppna, i originalstorlek, i nytt fönster


Klicka på bilden för att öppna, i originalstorlek, i nytt fönster



Gifte och barn


Sambo Solveig Patricie Arvidsson. Född 1968-12-17 i Undersåker (Z).

Garion Drevin.




Källor

  1. Släktutredning Mina Rötter
  2. Bouppt
  3. FB b17
  4. Släktutredning Mina Rötter, Glad AIIa:1 s445
  5. Släktutredning Mina Rötter, DB s27
  6. Släktutredning Mina Rötter/FB s12
  7. Släktutredning Mina Rötter, Sv DB
  8. Släktutredning Mina Rötter, Gladhammar AIIa:2 s155, s449, AIIa:6 s286
  9. Släktutredning Mina Rötter, Ha C:6 s64
  10. Släktutredning Mina Rötter, Hj F:1 b115
  11. Släktutredning Mina Rötter, FB s155
  12. Sv DB
  13. FB b39
  14. Släktutredning Mina Rötter, Gamleby AIIa:5 s309, AI:23 s172, Kuddby AI:22 s83, s295, Ö Stenby AI:25 s303
  15. Släktutredning Mina Rötter, FB s45, AI:16 s141
  16. Släktutredning Mina Rötter, Gamleby AI:23 s172, AI:25 s175
  17. fmfm
  18. Släktutredning Mina Rötter, FB s212
  19. DB b63
  20. Släktutredning Mina Rötter, Bl c:4 s201, Ga AI:25 s237, AI:21 s229
  21. Släktutredning Mina Rötter, FB
  22. FB b18
  23. Släktutredning Mina Rötter/FB s330, Dö AI:14 s516, AI:11 s32
  24. Släktutredning Mina Rötter, Dö C:4 s623
  25. Släktutredning Mina Rötter, Dö F:4 s58
  26. Släktutredning Mina Rötter, Dö c:7 b66
  27. Släktutredning Mina Rötter, HFB 1861-, Dö AI:21 s118
  28. Släktutredning Mina Rötter, Dö C:4 s887
  29. FB
  30. FB Hed, Ohamn AI:8 s157, AIIa:2 s88, AI:11 s193
  31. FB Köping
  32. DB
  33. FB b53
  34. Mörlunda C:8 s89
  35. ?, Mörlunda C:8 s89, Ohamn AI:8 s148, AI:11 s193
  36. Sv DB, F:4 s81
  37. FB Borgholm
Personregister       Ortsregister

Documentation in cooperation with the local historical society Bodsjö Hembygdsforening www.hembygd.se/bodsjo/ kontakt@hunge.be Framställd 2017-10-14 med hjälp av Disgen version 8.2d.