Ansedel Elin Augusta Alfrida Samuelsdotter

1880-1910

Född 1880-03-03 i Gamleby, Rumma (H). [1]
Död 1910-02-04 i Gamleby, Rumma (H). [2]
 Elin Augusta Alfrida Samuelsdotter 1880-1910

 Elin Augusta Alfrida Samuelsdotter 1880-1910

Elin Augusta Alfrida Samuelsdotter.
Född 1880-03-03 i Gamleby, Rumma (H). [1]
Död 1910-02-04 i Gamleby, Rumma (H). [2]

f Johan Jacob Alfred Samuelsson.
Född 1833-10-31 i Blackstad, Skutterstad (H). [3]
Död 1892-01-29 i Gamleby, Rumma (H). [4]
Hemmansägare Rumma.


ff Samuel Jacobsson.
Född 1803-04-07 i Locknevi, Hallingshult (H). [5]
Död 1884-04-03 i Blackstad (H). [4]
Bonde Skutterstad.


fff Jacob Hieronymisson.
Född 1770-06-10 i Hallingeberg, Säby (H). [6]
Död 1824 i Locknevi, Hallingshult (H). [7]


ffff Hieronymus Johansson.
Född 1734-04-05 i Hallingeberg, Säby (H). [8]
Död 1800 i Hallingeberg, Säby (H). [7]
Bonde.


fffm Anna Olofsdotter.
Född 1745-08-17 i Odensvi, Brånfall (H). [9]
Död 1812-02-20 i Hallingeberg (H). [10]


ffm Anna Catharina (Cajsa) Wistedt.
Född 1776-12-08 i Blackstad, Kleva (H). [7]
Död 1842-12-04 i Locknevi, Hallingshult (H). [7]


ffmf Samuel Wistedt.
Född 1753-03-23 i Odensvi, Marieholm (H). [7]
Död 1835 i Blackstad, Kleva (H). [7]


ffmm Anna Persdotter.
Född 1756 i Blackstad, Rössberg (H). [7]
Död 1837 i Blackstad, Kleva (H). [7]


fm Maja Stina Jonsdotter.
Född 1812-07-28 i Blackstad, Skutterstad (H). [4]
Död 1869-04-20 i Blackstad, Skutterstad (H).


fmf Jonas Johansson Jaensson.
Född 1779-05-27 i Blackstad Skutterstad (H). [11]
Död 1843-11-08 i Västervik (H). [12]
Bonde Skutterstad.


fmff Johan Jonsson.
Född 1743 i Djursdala Norrgården (H). [12]
Död 1812 i Västervik. [12]


fmfm Ingegerd Persdotter.
Född 1746 i Frödinge Skråphem (H). [13]
Död 1833 i Blackstad Skutterstad (H).


fmm Sara Katarina Abrahamsdotter.
Född 1788-02-03 i Hycklinge Vårdslunda (E). [14]
Död 1883 i Blackstad Skutterstad (H). [15]


fmmf Abraham Olofsson.
Född 1742 i Åtvid Österby (?) (E).
Död 1812 i Hycklinge Vårdslunda (E). [16]


fmmm Agnes Israelsdotter.
Född 1753-10-10 i Kättilstad Håshult (E).
Död 1828 i Hycklinge Vårdslunda (E). [17]


m Christina Augusta Jonasdotter Jonsdotter.
Född 1844-01-22 i Gamleby, Klev (H). [18]
Död 1914-02-22 i Gamleby (H). [4]
Hemmansägare.


mf Jonas Peter Andersson.
Född 1808-02-07 i Gamleby, Rumma (H). [19]
Död 1888-04-26 i Gamleby, Rumma (H).
Brukare Rumma.


mff Anders Petter Jonasson.
Född 1777-08-13 i Gamleby, Stämmerum (H). [20]
Död 1839-10-18 i Gamleby, Rumma (H). [21]
Bonde Rumma.


mfff Jonas Andersson.
Född 1751 i Gamleby (H). [22]

Bonde Stämmerum.


mffm Brita Andersdotter.
Född 1756 i Gamleby (H). [23]



mfm Anna Stina Persdotter.
Född 1786-08-18 i Hallingeberg (H). [24]
Död 1830-01-07 i Gamleby, Rumma (H). [25]

 
 

mm Stina Maja Samuelsdotter.
Född 1802-05-29 i Lofta, Glasbruket (H). [26]
Död 1867-06-11 i Gamleby, Rumma (H).


mmf Samuel Nilsson.
Född 1777-03-11 i Törnsfall, Boldtorpet (H). [27]

Brukskarl Kasimirsborgs GlasBruk.


mmff Nils Bold.


Kronobåtsman.


mmfm Maria Persdotter.
Född beräknat 1738.



mmm Brita Persdotter.
Född 1778-07-28 i Gamleby (H). [28]


 
 


Levnadsbeskrivning

Dödsorsak: Struplungsot.

1901 hemmansägaredotter från Rumma




Gifte och barn


Gift 1901-04-06 i Gamleby (H) [4] Otto Reinhold Andersson. Född 1874-05-02 i Gamleby, Löckerum (H). [29]
Död 1971-02-07 i Gamleby, Lärkv 5 (H). [30]
Hemmansägare, arrendator.

Karin Linnéa Ottilia Andersson. Född 1902-06-10 i Gamleby, Rumma (H). [31]
Död 1999-03-12 i Linköping Gasverksgränd (E). [4]
husmor.

Ester Maria Andersson. Född 1905-08-26 i Gamleby, Rumma (H). [32]
Död 1977-11-01 i Dalhem, Nykrog (H). [30]

Tora Aina Andersson. Född 1908-07-29 i Gamleby, Rumma (H). [33]
Död 2002-08-14 i Norrköping St Olai (E). [34]

Klicka på bilden för att öppna, i originalstorlek, i nytt fönster



Källor

  1. Släktutredning Mina Rötter, FB s212
  2. DB b63
  3. Släktutredning Mina Rötter, Bl c:4 s201, Ga AI:25 s237, AI:21 s229
  4. Släktutredning Mina Rötter
  5. Släktutredning Mina Rötter, Bl HFB 1830-1842
  6. Ha C:4 s193
  7. http://www.geni.com/family-tree/index/6000000004920572343
  8. Ha norra C:3 s61
  9. Od C:3 s164
  10. http://aforum.genealogi.se/discus/messages/44/11571.html?1278361516
  11. Bl AI:7 s107, Bl AI:6 s114
  12. http://www.geni.com/genealogy/people/Jonas-Johansson/6000000004879524930
  13. http://www.geni.com/genealogy/people/Ingerd-Persdotter/6000000004879524983
  14. Bl AI:6 s114
  15. http://www.geni.com/genealogy/people/Sara-Abrahamsdotter/6000000004879524942
  16. http://www.geni.com/genealogy/people/Abraham-Olofsson/6000000004920495016
  17. http://www.geni.com/genealogy/people/Agnes-Israelsdotter/6000000004920495027
  18. Släktutredning Mina Rötter, FB
  19. FB s165, Gamleby AI:13 s132
  20. Ga AI:6 s54, FB s517
  21. Ga AI:12 s209
  22. Ga C:3 s517, AI:3 s347, AI:6 s66
  23. Ga AI:3 s347, AI:6 s66
  24. Ga AI:6 s54
  25. Ga AI:11 s213
  26. Lo C:4 s13
  27. Lofta AI:2 s191, Törnsfall C:3 s227
  28. Lofta AI:2 s191, Myheritage Björkman
  29. Släktutredning Mina Rötter, Gamleby AIIa:5 s309, AI:23 s172, Kuddby AI:22 s83, s295, Ö Stenby AI:25 s303
  30. Sv DB
  31. FB b39
  32. FB b64
  33. FB b87
  34. Sveriges Dödbok 1947-2006
Personregister       Ortsregister

Documentation in cooperation with the local historical society Bodsjö Hembygdsforening www.hembygd.se/bodsjo/ kontakt@hunge.be Framställd 2018-11-12 med hjälp av Disgen version 8.2d.