Ansedel Karl Otto Yngve Andersson Drevin

1923-2010

Född 1923-03-21 i Västrum Björn (H). [1]
Död 2010-08-29 i Nyköping, Rönnliden (D). [2]
Rörmontör, verkmästare, VVS-inköpschef.
Karl Otto Yngve  Andersson Drevin 1923-2010

Karl Otto Yngve  Andersson Drevin 1923-2010

Karl Otto Yngve Andersson Drevin.
Född 1923-03-21 i Västrum Björn (H). [1]
Död 2010-08-29 i Nyköping, Rönnliden (D). [2]
Rörmontör, verkmästare, VVS-inköpschef.

Otto Fritz Harald  Andersson 1900-1976

f Otto Fritz Harald Andersson.
Född 1900-01-18 i Gladhammar, Tjursbo, Bråten (H). [3]
Död 1976-08-20 i Linköping Hjälmsäter (E). [1]
jordbruksarbetare.



ff Johan Peter Anton Andersson.
Född 1859-07-02 i Hjorted Rumhult (H). [4]
Död 1901-02-21 i Gladhammar, Tjursbo (H). [5]
Rättare.


fff Anders Peter Jaensson Jansson.
Född 1829-11-03 i Locknevi, Ytterbo (H). [6]
Död 1916-12-10 i Hjorted, Rumhult (H). [7]
Statdräng.


ffff Johan Jaen Jaensson Johansson.
Född 1793-08-16 i Frödinge, Lårtorpet (H). [8]
Död 1871-03-11 i Locknevi. Ytterbo, Ängalund (H). [9]
Brukare, arbetare.
backstugusittare.


fffm Stina Carlsdotter.
Född 1802-09-05 i Frödinge, Svartgölen (H). [10]
Död 1835-07-17 i Locknevi, Ytterbo (H). [11]


ffm Anna Lovisa Månsdotter.
Född 1829-09-13 i Hjorted Bolhult Liden (H). [1]
Död 1905-03-02 i Hjorted, Rumhult (H). [1]


ffmf Magnus Måns Nilsson.
Född 1803-10-22 i Hjorted, Wittingsnäs (H). [12]

Torpare Liden.


ffmm Catharina Hindricsdotter.
Född 1808-04-17 i Hjorted, Högsjöhorva (H). [13]
Död 1841-05-12 i Hjorted, Kalmar län. [1]


fm Anna Sofia Johansdotter.
Född 1863-03-29 i Hjorted, Nyängen (H). [14]
Död 1934-01-26 i Gladhammar Hvalstad (H). [1]
hushållerska.


fmf Johan Petter Persson.
Född 1828-10-18 i Hallingeberg N, Hummelstad (H). [15]
Död 1873-07-07 i Hjorted, Bresfall (H). [16]
Hemmansbrukare, torpare.


fmff Petter Andersson.
Född 1784-06-12 i Västrum, Gunnarsmåla (H).
Död 1854-03-24 i Hallingeberg N, Hummelstad (H). [17]
Bonde Hummelstad.
dräng.


fmfm Stina Kajsa Johansdotter.
Född 1792-05-27 i Hallingeberg, Kalmar län.
Död 1850-05-07 i Hummelstad, Hallingeberg, Kalmar län.
piga.


fmm Anna Lovisa Nilsdotter.
Född 1832-03-06 i Hjorted, Nyängen (H). [18]
Död 1917-02-17 i Gladhammar, Ulriksdal (H). [19]


fmmf Nils Persson.
Född 1794-04-25 i Hjorted, Nyängen (H). [20]
Död 1862-10-11 i Hjorted, Nyängen (H). [21]
Torpare.
dräng.


fmmm Anna Larsdotter.
Född 1800-06-27 i Hjorted Liden (H). [22]
Död 1888-10-12 i Hjorted Nyängen (H).
piga.


 Karin Linnéa Ottilia Andersson 1902-1999

m Karin Linnéa Ottilia Andersson.
Född 1902-06-10 i Gamleby, Rumma (H). [23]
Död 1999-03-12 i Linköping Gasverksgränd (E). [1]
husmor.


 Otto Reinhold Andersson 1874-1971

mf Otto Reinhold Andersson.
Född 1874-05-02 i Gamleby, Löckerum (H). [24]
Död 1971-02-07 i Gamleby, Lärkv 5 (H). [19]
Hemmansägare, arrendator.


mff Anders Johan Reinhold Andersson.
Född 1831-09-29 i Gamleby, Löckerum (H). [25]
Död 1887-03-26 i Gamleby, Löckerum (H). [1]
Hemmansägare.


mfff Anders Petter Jacobsson.
Född 1793-10-26 i Gamleby, Löckerum (H). [26]
Död 1858-09-05 i Gamleby, Löckerum (H). [1]
Hemmansägare Löckerum.


mffm Stina Cajsa Jaensdotter.
Född 1798-11-14 i Gamleby, Löckerum (H). [1]
Död 1864-05-18 i Gamleby, Löckerum (H). [1]
piga.


mfm Anna Christina Jansdotter.
Född 1835-05-18 i Värna, Wärmantorp (E). [27]
Död 1898-12-31 i Gamleby, Löckerum (H). [28]


mfmf Johan Andersson.
Född 1802-08-12 i Bankekind, Märlebro (E). [29]
Död 1889-05-02 i Nartomta Storgård, Askeby, Östergötlands län. [1]
hemmansägare.



mfmm Anna Catharina Larsdotter.
Född 1807-03-07 i Värna Norrgården (E). [30]
Död 1889-01-23 i Askeby, Nartomta Storgård (E). [1]


 Elin Augusta Alfrida Samuelsdotter 1880-1910

mm Elin Augusta Alfrida Samuelsdotter.
Född 1880-03-03 i Gamleby, Rumma (H). [31]
Död 1910-02-04 i Gamleby, Rumma (H). [32]


mmf Johan Jacob Alfred Samuelsson.
Född 1833-10-31 i Blackstad, Skutterstad (H). [33]
Död 1892-01-29 i Gamleby, Rumma (H). [1]
Hemmansägare Rumma.


mmff Samuel Jacobsson.
Född 1803-04-07 i Locknevi, Hallingshult (H). [34]
Död 1884-04-03 i Blackstad (H). [1]
Bonde Skutterstad.


mmfm Maja Stina Jonsdotter.
Född 1812-07-28 i Blackstad, Skutterstad (H). [1]
Död 1869-04-20 i Blackstad, Skutterstad (H).


mmm Christina Augusta Jonasdotter Jonsdotter.
Född 1844-01-22 i Gamleby, Klev (H). [35]
Död 1914-02-22 i Gamleby (H). [1]
Hemmansägare.


mmmf Jonas Peter Andersson.
Född 1808-02-07 i Gamleby, Rumma (H). [36]
Död 1888-04-26 i Gamleby, Rumma (H).
Brukare Rumma.


mmmm Stina Maja Samuelsdotter.
Född 1802-05-29 i Lofta, Glasbruket (H). [37]
Död 1867-06-11 i Gamleby, Rumma (H).


Levnadsbeskrivning


1970 gift Nyköping med 3 söner på samma adress
1980 eget hushåll Nyköping
1990 eget hushåll Nyköpings Alla Helgona


Klicka på bilden för att öppna, i originalstorlek, i nytt fönster


Klicka på bilden för att öppna, i originalstorlek, i nytt fönster


Klicka på bilden för att öppna, i originalstorlek, i nytt fönster


Klicka på bilden för att öppna, i originalstorlek, i nytt fönster


Klicka på bilden för att öppna, i originalstorlek, i nytt fönster


Klicka på bilden för att öppna, i originalstorlek, i nytt fönster


Klicka på bilden för att öppna, i originalstorlek, i nytt fönster


Klicka på bilden för att öppna, i originalstorlek, i nytt fönster




Gifte och barn


Gift 1944-04-01 i Oskarshamn (H) [1] Anna Ulla Margareta Karlsson. Född 1923-05-28 i Oskarshamn Nr 193 (H). [38]
Död 2000-02-15 i Frösön Önevägen 130 (Z). [1]
TVT-assistent.

Ulla Birgitta Elisabet Andersson. Född 1943-03-08 i Oskarshamn.
Gymn.lärare / Fritidspedagog.

Håkan Nils Yngve Andersson Drevin. Född 1948-01-17 i Oskarshamn Ugglan 2 (H). [39]

Christer Karl Erik Drevin. Född 1949-12-22 i Oskarshamn (H).

Thomas Karl Lennart Drevin. Född 1963-04-20 i Oskarshamn.

Klicka på bilden för att öppna, i originalstorlek, i nytt fönster



Källor

  1. Släktutredning Mina Rötter
  2. Bouppt
  3. FB b17
  4. Släktutredning Mina Rötter, Glad AIIa:1 s445
  5. Släktutredning Mina Rötter, DB s27
  6. Släktutredning Mina Rötter/FB s12
  7. Släktutredning Mina Rötter, Sv DB
  8. Släktutredning Mina Rötter/HFB GID 98.9.81300, Fr CI:2 s223, Locknevi AI:9 s168, AI:10 s524a
  9. Lo C:8 s182
  10. Valdy Svensson, Fr CI:2 s373, Lo AI:6b s37
  11. Släktutredning Mina Rötter, Valdy Svensson, Lo C:6 s307
  12. Släktutredning Mina Rötter/HFB GID 54.17.72900/ FB GID 54.29.18500
  13. Släktutredning Mina Rötter, FB s315
  14. Släktutredning Mina Rötter, Gladhammar AIIa:2 s155, s449, AIIa:6 s286
  15. Släktutredning Mina Rötter, Ha C:6 s64
  16. Släktutredning Mina Rötter, Hj F:1 b115
  17. DB s182
  18. Släktutredning Mina Rötter, FB s155
  19. Sv DB
  20. Hj C:3 s219, AI:17 b s395
  21. DB
  22. GID 54.29.17500
  23. FB b39
  24. Släktutredning Mina Rötter, Gamleby AIIa:5 s309, AI:23 s172, Kuddby AI:22 s83, s295, Ö Stenby AI:25 s303
  25. Släktutredning Mina Rötter, FB s45, AI:16 s141
  26. Släktutredning Mina Rötter, AI:10 s151, Gby AI:14 s130
  27. Släktutredning Mina Rötter, Gamleby AI:23 s172, AI:25 s175
  28. fmfm
  29. Släktutredning Mina Rötter, C:5 s31
  30. Släktutredning Mina Rötter, Vä C:2 s57
  31. Släktutredning Mina Rötter, FB s212
  32. DB b63
  33. Släktutredning Mina Rötter, Bl c:4 s201, Ga AI:25 s237, AI:21 s229
  34. Släktutredning Mina Rötter, Bl HFB 1830-1842
  35. Släktutredning Mina Rötter, FB
  36. FB s165, Gamleby AI:13 s132
  37. Lo C:4 s13
  38. FB b18
  39. Släktutredning SVAR
Personregister       Ortsregister

Documentation in cooperation with the local historical society Bodsjö Hembygdsforening www.hembygd.se/bodsjo/ kontakt@hunge.be Framställd 2017-10-14 med hjälp av Disgen version 8.2d.