Ansedel Agneta Freja Christina Grandin

1948-

Född 1948-12-04 i Uppsala Torsten 15 (C). [1]
 Agneta Freja Christina Grandin 1948-

 Agneta Freja Christina Grandin 1948-

Agneta Freja Christina Grandin.
Född 1948-12-04 i Uppsala Torsten 15 (C). [1]


 Olof Paulinus Grandin 1915-2000

f Olof Paulinus Grandin.
Född 1915-07-26 i Uppsala Dömen 1 (C). [2]
Död 2000-02-26 i Uppsala.
pianoarbetare.


ff Karl Olof Napoleon Törnvall.
Född 1894-03-10 i Adolf Fredrik (AB). [3]
Död 1972-11-22 i Borgholm (H).
provinsialläkare.


fff Karl Emil Petersson Törnvall.
Född 1864-01-01 i Dänningelanda (G). [4]
Död 1922-09-17. [5]
Stadsfiskal.


ffff Peter Olof Johannesson.
Född 1819-12-19 i Hemmesjö, Hemset Tokagård (G). [6]
Död 1887-05-20 Dänningelanda, Torpa Söregården (G). [6]
Bonde, undantagshjon.


fffm Ingrid Maria Andersdotter.
Född 1826-01-26 i Dänningelanda, Torpa Södregården (G). [6]



ffm Jenny Sophia Lind.
Född 1863-02-11 i Östra Torsås, Säljeryd Smedsgården (G). [6]
Död 1903-12-18 i Sundsvall, Hirschska huset (Y). [7]


ffmf Johan August Lind.
Född 1837-05-05 i Mönsterås (H). [6]

Soldat, poliskonstapel.


ffmm Ingrid Maria Nilsdotter.
Född 1837-12-19 i Östra Torsås Torsås Gossagård Smedstugan (G). [6]



fm Freja Ulrika Paulina Storm.
Född 1897-04-16 i Uppsala (C). [8]
Död 1982-12-18 i H Brantingsg 8 B, Uppsala (C). [1]
skoarbetare.


fmf Oskar Fredrik Storm.
Född 1864-09-26 i Hammar (T). [6]
Död 1918-09-29 i Uppsala. [6]
Arbetare.


fmff Carl Erik Storm.
Född 1828-06-04 i Lerbäck, Björnhaga (T). [9]
Död 1892-12-16 i Hammar (T). [6]
Soldat Stubbetorps soldattorp Hammar.


fmfm Ulrika Ulla Månsdotter.
Född 1822-06-17 i Godegård, Jönsberg (E). [6]
Död 1911-06-06 i Hammar (T). [5]


fmm Ida Paulina Svensson.
Född 1860-11-17 i Uppsala (C). [10]
Död 1922-04-08 i Uppsala (C). [6]


fmmf Johan Petter Svensson.
Född 1823-01-25 i Ramdala, Torstäva (K). [11]
Död 1905-12-23 i Uppsala domkyrko (C). [6]
bagaregesäll.


fmmm Hedvig Hedda Odhner Andersson.
Född 1832-06-16 i Öglunda, Åbod (R). [6]
Död 1866-02-19 i Uppsala domkyrkoförsamling (C). [6]


Gunvor Linnéa Nellie  Halvardsson 1914-2008

m Gunvor Linnéa Nellie Halvardsson.
Född 1914-06-26 i Gävle (X). [1]
Död 2008-01-10 i Uppsala Domkyrko (C). [5]


mf Halvard Halvardsson.
Född 1884-05-17 i Dalby, Bentaby (S). [12]
Död 1972-04-01 i Tranås Östanå (F). [1]
Brädgårdsarbetare.


mff Halvard Jönsson.
Född 1855-04-23 i Dalby, Amnerud (S). [13]
Död 1884-02-27 i Mora (W).


mfff Jöns Halvardsson.
Född 1825-04-25 i Dalby Sysslebäck (S).
Död 1893-05-11 i Dalby (S).
Nybyggare Benteby.


mffm Sigrid Olofsdotter.
Född 1816-11-22 i Dalby Amnerud (S).
Död 1892-05-06 i Dalby (S).
piga.


mfm Helga Olsdotter Ols.
Född 1849-12-10 i Dalby Hjellstad (S). [1]
Död 1903-12-18 i Dalby, Benteby (S). [14]


mfmf Olof Larsson Hjell.
Född 1816-11-12 i Dalby, Hjellstad (S). [15]
Död 1876-03-24 i Dalby (S).
Soldat.


mfmm Kerstin Jönsdotter.
Född 1820 i Dalby, Hjellstad (S). [16]
Död 1893-10-14 i Dalby, Hjellstad (S).
piga.


mm Kristina Elisabet Danielsson.
Född 1887-01-30 i Ström, Byvattnet (Z). [17]
Död 1984-07-13 i Tranås, Östanå (F). [1]


mmf Daniel Eriksson.
Född 1852-12-08 i Sunne, Lövåsen (S). [18]
Död 1933-04-18 i Ström, Tullingsås (S). [1]
arrendator.


mmff Erik Danielsson.
Född 1813-05-02 i Sunne, Lövåsen No 1 (S). [19]
Död 1890-12-08 i Sunne, Lövåsen (S).
Hemmansägare Lövåsen.


mmfm Kerstin Jansdotter.
Född 1822-06-04 i Sunne, Lövåsen (S).
Död 1876-10-29 i Sunne, Lövåsen (S).


mmm Sara Larsdotter.
Född 1863-03-18 i Ström, Nexåsen (Z). [20]
Död 1899-06-15 i Ström, Byvattnet (Z). [21]


mmmf Lars Andersson.
Född 1828-08-31 i Lit, Nyby (Z). [22]
Död 1915-09-19 i Ström, Hillsand (Z).
torpare.
födorådstagare.


mmmm Anna Märta Nilsdotter.
Född 1826 i Ström (Z).
Död 1892-12-05 i Ström, Hillsand (Z).


Levnadsbeskrivning


Klicka på bilden för att öppna, i originalstorlek, i nytt fönster




Gifte och barn


Gift 1986-08-01 Håkan Nils Yngve Andersson Drevin. Född 1948-01-17 i Oskarshamn Ugglan 2 (H). [1]

Olof Yngve Håkan Drevin. Född 1986-08-19 i Lövsta, Funbo (C). [1]




Källor

  1. Släktutredning SVAR
  2. GID 2275.195.99400
  3. Släktutredning Mina Rötter, FB b14
  4. Släktutredning Mina Rötter, Kungsholm BI:63 s169
  5. Sv DB
  6. Släktutredning Mina Rötter
  7. DB s50, Sv DB
  8. FB nr173
  9. Släktutredning Mina Rötter/GID 196.76.40300, Le AI:13a s60
  10. Släktutredning Mina Rötter, Uppsala domkyrko BII:1 s2930
  11. Släktutredning Mina Rötter, CI:5 s239
  12. FB Dalby
  13. FB Dalby b84, GID 474.37.29900
  14. Släktutredning SVAR, DB
  15. Da AI:18 s86
  16. Sv Bef 1880
  17. Släktutredning SVAR, St AIa:10b s264
  18. FB b49
  19. Sunne AI:45 s257
  20. GID 100023.5.33500, Ström AIIa:1a s184
  21. DB Ström b13
  22. Lit C:3 s78, Ström AIa:6 s62
Personregister       Ortsregister

Dokumentation i samarbete med Bodsjö Hembygdsförening www.hembygd.se/bodsjo/ Framställd 2017-05-16 med hjälp av Disgen version 8.2d.