Ansedel Nils Josef Karlsson

1900-1900

Född 1900-05-06 i Döderhult, Dövestad (H). [1]
Död 1900-06-29.
Nils Josef Karlsson.
Född 1900-05-06 i Döderhult, Dövestad (H). [1]
Död 1900-06-29.

Karl-Johan   Karlsson 1854-1941

f Karl-Johan Karlsson.
Född 1854-02-05 i Döderhult, Rosmåla (H). [2]
Död 1941-12-24 i Oskarshamn (H). [2]
Hemmansägare, länsman, åkare, gårdskarl.


ff Carl Nilsson Nyström.
Född 1820-10-29 i Fliseryd, Idehult (H). [3]
Död 1872-08-06 i Döderhult, Rostorp (H).
Arbetare, orgeltrampare.
torpare.


fff Nils Persson Nyström.
Född 1773-07-08 i Fliseryd, Galjeberget (H). [4]
Död 1848-01-10 i Döderhult (H). [5]
Torpare Källan Idehult.

 

fffm Stine Nilsdotter.
Född. [6]



ffm Stina Persdotter.
Född 1784-06-28 i Mörlunda, Puksjömåla (H). [7]
Död 1825-03-26 i Mörlunda, Gässlingsäng (H). [8]


ffmf Per Persson.
Född 1749 i Döderhult (H). [9]

Brukare Puksjömåla.


ffmm Annika Svensdotter.
Född 1749 i Döderhult (H). [9]



fm Anna Brita Hendricksdotter Nyström.
Född 1821-02-19 i Döderhult, Fagereke, Svartlockstorpet (H). [10]
Död 1900-07-21 i Döderhult, Rostorp (H). [11]
piga.


fmf Hindrick Samuelsson.
Född 1780-06-02 i Fliseryd, Gaddegärde (H). [12]
Död 1823-12-02 i Döderhult, Fagerike, Svartlockstorpet (H). [13]
Torpare Svartlockstorpet.


fmff Samuel Hindricksson.
Född. [14]



fmfm Ingeborg Carlsdotter.
Född 1734 i Lönneberga?. [15]



fmm Anna Persdotter.
Född 1782-11-30 i Misterhult, Bodakvarn (H). [16]
Död 1840-08-03 i Döderhult, Forshult (H). [17]


fmmf Per Samuelsson.
Född. [18]


 

Mathilda Elisabet Betty  Jaensson 1864-1918

m Mathilda Elisabet Betty Jaensson.
Född 1864-06-16 i Döderhult, Djupeträsk (H). [19]
Död 1918-02-08 i Oskarshamn (H). [2]


mf Nils Johan Johan Jaensson Manketorp.
Född 1833-07-15 i Döderhult, Manketorp (H). [20]
Död 1903-09-14 i Döderhult, Döfvestad (H). [21]
Hemmansägare, undantagsman.



mff Jaen Johan Peter Persson.
Född 1795-11-16 i Tuna, Larsbo (H). [22]
Död 1855-08-25 i Döderhult (H). [2]
lantbrukare.


mfff Petter Peter Per Örn.
Född 1768-11-14 i Hjorted, Sandvik (H). [23]

Soldat.


mffm Kerstin Nilsdotter.
Född 1770-04-15. [24]



mfm Ingeborg Stina Andersdotter.
Född 1797-01-30 i Hjorted, Lebo (H). [25]
Död 1872-11-05 i Döderhult (H). [2]


mfmf Anders Carlsson.
Född 1755-12-24 i Locknevi (H). [26]

Brukare Lebo.


mfmm Segrid Jacobsdotter.
Född 1759-11-02 i Locknevi (H). [27]



mm Emma Mathilda Carlsdotter.
Född 1834-08-21 i Döderhult, Djupeträsk (H). [28]
Död 1905-04-11 i Döderhult, Döfvestad (H). [21]


mmf Carl Nilsson.
Född 1797-05-23 i Döderhult, Djupeträsk (H). [29]
Död 1873-02-19 i Döderhult, Kalmar län. [2]
Lagaman, lantbrukare.


mmff Nils Nilsson.
Född 1751-06-25 i Döderhult, Djupeträsk (H). [30]
Död 1802-02-04 i Döderhult, Djupeträsk (H). [31]


mmfm Karin Jönsdotter.
Född 1761 i Döderhult (H). [32]



mmm Magda Maja Lena Åberg.
Född 1804-05-25 i Döderhult, Fredriksfors (H). [33]
Död 1873-11-12 i Döderhult (H). [2]


mmmf Samuel Åberg.
Född 1772-06-28 i Södra Vi, Ålhultsbruk (H). [34]

Smed.


mmmm Lena Nilsdotter.
Född 1785-10-16 i Döderhult, Gränerum (H). [35]




Källor

  1. Dö C:9 s141
  2. Släktutredning Mina Rötter
  3. Släktutredning Mina Rötter/FB s330, Dö AI:14 s516, AI:11 s32
  4. Släktutredning Mina Rötter/HFB Fliseryd, Idehult 1818-1826 s131, Dö AI:3 s107, Dö C:4 s361
  5. Myheritage Carin Stigsdotter
  6. Fliseryd C:2 s287
  7. Släktutredning Mina Rötter/HFB Fliseryd, Idehult 1818-1826 s131, Dö AI:3 s107
  8. Mörlunda C:3 s533
  9. Mö AI:2 s19
  10. Släktutredning Mina Rötter, Dö C:4 s623
  11. Släktutredning Mina Rötter, Dö F:4 s58
  12. Släktutredning Mina Rötter, Fl C:2 s323, Dö AI:3 s207, Fli AI:1 s193
  13. Släktutredning Mina Rötter, Dö AI:4 s677
  14. Fl C:2 s323
  15. Släktutredning Mina Rötter, Fli AI:1s193
  16. Släktutredning Mina Rötter, Dö AI:3 s207, AI:4 s677, AI:5 s576, Hö BI:1 s65, Mi CI:3 s443
  17. Myheritage
  18. Mi CI:3 s443
  19. Släktutredning Mina Rötter, Dö c:7 b66
  20. Släktutredning Mina Rötter, HFB 1861-, Dö AI:21 s118
  21. Sv DB
  22. Släktutredning Mina Rötter/GID 1067.4.26100, Tuna C:2 s177
  23. GID 1067.4.26100, Tuna AI:2 s79, Tuna AI:5 s140, Tuna AI:6 s89, Tuna AI:1 s98, Hjorted C:2 s189
  24. GID 1067.4.26100, Tuna AI:5 s140
  25. Släktutredning Mina Rötter, FB s233
  26. Hjorted AI:5a s379, Locknevi AI:1 s2, Lo C:3 s211
  27. Hjorted AI:5a s379, FB s63
  28. Släktutredning Mina Rötter, Dö C:4 s887
  29. Släktutredning Mina Rötter/FB Döderhult s208, Dö AI:1 s231?, Dö AI:4 s319, C:4 s209
  30. Myheritage Ledje
  31. Död AI:1 s231
  32. Dö AI:4 s319
  33. Släktutredning Mina Rötter, Dö AI:4 s311, Dö C:4 s339
  34. Släktutredning Mina Rötter, Dö AI:2 s11, s235, FB s197, AI:3 s1, AI:4 s327
  35. Släktutredning Mina Rötter, Dö AI:2 s11, FB s13
Personregister       Ortsregister

Framställd 2020-02-13 med hjälp av Disgen version 8.2d.