Ansedel Anna Margareta Andersson

1924-2013

Född 1924-08-17 i Västrum, Bjulebo (H). [1]
Död 2013.
 Anna Margareta Andersson 1924-2013

 Anna Margareta Andersson 1924-2013

Anna Margareta Andersson.
Född 1924-08-17 i Västrum, Bjulebo (H). [1]
Död 2013.

 Otto Reinhold Andersson 1874-1971

f Otto Reinhold Andersson.
Född 1874-05-02 i Gamleby, Löckerum (H). [2]
Död 1971-02-07 i Gamleby, Lärkv 5 (H). [3]
Hemmansägare, arrendator.


ff Anders Johan Reinhold Andersson.
Född 1831-09-29 i Gamleby, Löckerum (H). [4]
Död 1887-03-26 i Gamleby, Löckerum (H). [5]
Hemmansägare.


fff Anders Petter Jacobsson.
Född 1793-10-26 i Gamleby, Löckerum (H). [6]
Död 1858-09-05 i Gamleby, Löckerum (H). [5]
Hemmansägare Löckerum.


ffff Jacob Andersson.
Född 1769-09-20 i Gamleby (H). [7]
Död 1803-07-26 i Gamleby, Löckerum (H). [8]
Bonde Löckerum.


fffm Anna Cajsa Andersdotter.
Född 1769 i Gamleby (H). [9]
Död 1827.


ffm Stina Cajsa Jaensdotter.
Född 1798-11-14 i Gamleby, Löckerum (H). [5]
Död 1864-05-18 i Gamleby, Löckerum (H). [5]
piga.


ffmf Jaen Johan Jaensson Johansson.
Född 1755-10-18 i Odensvi (H). [10]
Död 1825-07-18 i Gamleby (H). [11]
Bonde Löckerum.


ffmm Stina Andersdotter.
Född 1771-02-22 i Lofta (H). [12]
Död 1820-02-14 i Gamleby (H). [13]


fm Anna Christina Jansdotter.
Född 1835-05-18 i Värna, Wärmantorp (E). [14]
Död 1898-12-31 i Gamleby, Löckerum (H). [15]


fmf Johan Andersson.
Född 1802-08-12 i Bankekind, Märlebro (E). [16]
Död 1889-05-02 i Nartomta Storgård, Askeby, Östergötlands län. [5]
hemmansägare.



fmff Anders Andersson.
Född 1753-11-17 i Grebo, Stämmantorp (E). [17]
Död 1814-02-28 i Bankekind, Märlebro (E). [18]
Rusthållare, bonde.


fmfm Catharina Johansdotter.
Född 1770-05-20 i Vist, Tacketorp (E). [19]



fmm Anna Catharina Larsdotter.
Född 1807-03-07 i Värna Norrgården (E). [20]
Död 1889-01-23 i Askeby, Nartomta Storgård (E). [5]


fmmf Lars Månsson.
Född 1781-11-13 i Vårdsnäs (E). [21]

Bonde Värna Norrgården och Vintergatan.


fmmm Stina Kaijsa Strömerstedt.
Född 1781-12-06 i Landeryd, Hackefors (E). [22]
Död 1832 i Värna (E). [23]


Adda Ada Eda Elvira  Olsson 1882-1926

m Adda Ada Eda Elvira Olsson.
Född 1882-09-06 i Törnsfall, Aveslätt (H). [24]
Död 1926-11-22 i Odensvi, Möcklehult, Nybygget (H). [25]


mf Alfred Olsson.
Född 1842-06-11 i Husby-Rekarne, Räffla (D). [26]
Död 1885-10-29 i Hannäs, Nora (H). [27]
Arrendator, befallningsman.


mff Olof Olsson.
Född 1783-04-22 i Husby (D). [28]
Död 1842-07-19. [29]
Nämndeman.

 
 

mfm Brita Stina Andersdotter.
Född 1796-11-13 i Stenkvista (D). [28]


 
 

mm Augusta Matilda Jansson.
Född 1857-06-19 i Gladhammar, Adelsberg (H). [30]
Död 1936-04-23 i Västervik (H). [29]


mmf Karl Magnus Jansson.
Född 1829-02-18 i Gladhammar (H). [31]

Torpare.

 
 

mmm Gustava Josefina Jönsdotter.
Född 1831-09-09 i Törnsfall, Ljusfall (H). [32]



mmmf Jöns Nilsson.
Född 1793-04-10 i Hallingeberg, Nynäset (H). [33]

Torpare Ljusfall u Sömstad.


mmmm Maja Stina Törnberg.
Född 1796-10-20 i Gladhammar (H). [34]



Levnadsbeskrivning


1970 0 1980 gift Överum

1924-08-17 Johansson, Anna Margareta Pl 376 Dalhem 590 96 ÖVERUM Mantalsskriven i Dalhem (Västerviks kn, Kalmar län, Småland), fastigheten Larum 2:1. Född 17/8 1924 i Västrum (Kalmar län, Småland). -------------- Källa: Mtl Kalmar län 1981

Klicka på bilden för att öppna, i originalstorlek, i nytt fönster


Klicka på bilden för att öppna, i originalstorlek, i nytt fönster


Klicka på bilden för att öppna, i originalstorlek, i nytt fönster



Klicka på bilden för att öppna, i originalstorlek, i nytt fönster



Gifte och barn


Gift 1945-10-27 Erik Gustav Johansson. Född 1919-09-24 i Dalhem (H). [35]
Död 2006-07-09 i Gamleby (H). [3]

Lilian Margareta Johansson. Född 1947-05-27 i Dalhem (H). [35]

Erik Ingemar Johansson. Född 1950-04-13 i Dalhem (H). [35]




Källor

  1. FB b3
  2. Släktutredning Mina Rötter, Gamleby AIIa:5 s309, AI:23 s172, Kuddby AI:22 s83, s295, Ö Stenby AI:25 s303
  3. Sv DB
  4. Släktutredning Mina Rötter, FB s45, AI:16 s141
  5. Släktutredning Mina Rötter
  6. Släktutredning Mina Rötter, AI:10 s151, Gby AI:14 s130
  7. HFB Gamleby 1802-1805 s92, DB
  8. DB s523
  9. Släktutredning Mina Rötter, HFB Gamleby 1805-10 s37, Ga AI:10 s151
  10. Släktutredning Mina Rötter, Gamleby AI:7 s133
  11. http://www.geni.com/genealogy/people/Johan-Johansson/6000000009199446574
  12. Släktutredning Mina Rötter/ http://www.geni.com/genealogy/people/Stina-Andersdotter/6000000009199446558
  13. http://www.geni.com/genealogy/people/Stina-Andersdotter/6000000009199446558
  14. Släktutredning Mina Rötter, Gamleby AI:23 s172, AI:25 s175
  15. fmfm
  16. Släktutredning Mina Rötter, C:5 s31
  17. Släktutredning Mina Rötter, Ba AI:2 s127, s367, FB s561
  18. Ba BI:1 s151
  19. Släktutredning Mina Rötter, Ba AI:2 s127, Vist C:4 s29
  20. Släktutredning Mina Rötter, Vä C:2 s57
  21. Släktutredning Mina Rötter, Vå C:3 s5
  22. Släktutredning Mina Rötter, Vä C:2 s57, La CI:3 s11
  23. http://www.dickwahlin.se/dickbok/0003/8671.htm
  24. Släktutredning Mina Rötter, FB, Västrum AIIa:2 s398, Viksta AIIa:4 s276
  25. Släktutredning Mina Rötter, Sv DB
  26. Tö AI:14 s1, Stenkvista B:4 bild 53, Husby-Rekarne C:3 s175, Hannäs AI:12 s232
  27. Kjell Wistedt, Hannäs CI:6 s95
  28. Husby-Rekarne AI:15 s69
  29. Kjell Wistedt
  30. Sv Bef 1890, Tö AI:15 s20, FB s77, AI:16 s26, Hannäs AI:12 s232
  31. Gladhammar AI:12 s409
  32. Gladhammar AI:12 s409, FB s174, Kjell Wistedt, Törnsfall C:5 s174
  33. Kjell Wistedt, Hallingeberg C:5 s178, Gladhammar AI:12 s409, FB s174, Törnsfall AI:7 s212
  34. Törnsfall AI:7 s212
  35. Sv bef 1970
Personregister       Ortsregister

Documentation in cooperation with the local historical society Bodsjö Hembygdsforening www.hembygd.se/bodsjo/ kontakt@hunge.be Framställd 2018-11-12 med hjälp av Disgen version 8.2d.