Pedigree chart Anna Mathilda Andersdotter

1866-1866

Born 1866-09-19 in Gamleby, Löckerum (H).
Died 1866-09-25 in Gamleby, Löckerum (H).
Anna Mathilda Andersdotter.
Born 1866-09-19 in Gamleby, Löckerum (H).
Died 1866-09-25 in Gamleby, Löckerum (H).

f Anders Johan Reinhold Andersson.
Born 1831-09-29 in Gamleby, Löckerum (H).
Died 1887-03-26 in Gamleby, Löckerum (H).
Hemmansägare.


ff Anders Petter Jacobsson.
Born 1793-10-26 in Gamleby, Löckerum (H).
Died 1858-09-05 in Gamleby, Löckerum (H).
Hemmansägare Löckerum.


fff Jacob Andersson.
Born 1769-09-20 in Gamleby (H).
Died 1803-07-26 in Gamleby, Löckerum (H).
Bonde Löckerum.


ffff Anders Larsson.
Born calculated 1729.

Bonde Lyckerum.


fffm Karin Katarina Olofsdotter.
Born 1733.



ffm Anna Cajsa Andersdotter.
Born 1769 in Gamleby (H).
Died 1827.


ffmf Anders Andersson.
Born calculated 1734.

Bonde Himmelsrum.


ffmm Agneta Nilsdotter.
Born calculated 1734.



fm Stina Cajsa Jaensdotter.
Born 1798-11-14 in Gamleby, Löckerum (H).
Died 1864-05-18 in Gamleby, Löckerum (H).
piga.


fmf Jaen Johan Jaensson Johansson.
Born 1755-10-18 in Odensvi (H).
Died 1825-07-18 in Gamleby (H).
Bonde Löckerum.


fmff Johan Andersson.
Born 1721 in Odensvi, Hysinge (H).
Died 1800-06-30 in Odensvi, Stora Skalhem (H).


fmfm Kerstin Andersdotter.
Born 1726-10-06 in Dalhem (H).
Died 1796-05-11 in Odensvi (H).


fmm Stina Andersdotter.
Born 1771-02-22 in Lofta (H).
Died 1820-02-14 in Gamleby (H).


fmmf Anders Svensson.
Born 1731-09-21 in Lofta (H).
Died 1773-12-24 in Lofta (H).


fmmm Margareta Jonsdotter.
Born 1742-09-28 in Lofta (H).
Died 1809-04-09 in Lofta (H).


m Anna Christina Jansdotter.
Born 1835-05-18 in Värna, Wärmantorp (E).
Died 1898-12-31 in Gamleby, Löckerum (H).


mf Johan Andersson.
Born 1802-08-12 in Bankekind, Märlebro (E).
Died 1889-05-02 in Nartomta Storgård, Askeby, Östergötlands län.
hemmansägare.



mff Anders Andersson.
Born 1753-11-17 in Grebo, Stämmantorp (E).
Died 1814-02-28 in Bankekind, Märlebro (E).
Rusthållare, bonde.


mfff Anders Andersson.


Häradsdomare i Grebo.


mffm Katrina Amundsdotter.




mfm Catharina Johansdotter.
Born 1770-05-20 in Vist, Tacketorp (E).



mfmf Johan Larsson.




mfmm Brita Eriksdotter.




mm Anna Catharina Larsdotter.
Born 1807-03-07 in Värna Norrgården (E).
Died 1889-01-23 in Askeby, Nartomta Storgård (E).


mmf Lars Månsson.
Born 1781-11-13 in Vårdsnäs (E).

Bonde Värna Norrgården och Vintergatan.


mmff Måns Larsson.


Bonde.


mmfm Annika Anna Svensdotter.
Born calculated 1752.



mmm Stina Kaijsa Strömerstedt.
Born 1781-12-06 in Landeryd, Hackefors (E).
Died 1832 in Värna (E).


mmmf Per Strömmerstedt.
Born 1746-08-28 in Landeryd, Hackefors (E).
Died 1795-10-10 in Vist, Styvinge (E).
Mjölnare.


mmmm Maja Stina Jonsdotter.
Born 1753 in Vårdsberg (E).
Died 1819 in Landeryd (E).

Index of persons       Index of places

Created 2020-02-13 using Disgen version 8.2d.