Pedigree chart Karl Otto Yngve Andersson Drevin

1923-2010

Born 1923-03-21 in Västrum Björn (H). [1]
Died 2010-08-29 in Nyköping, Rönnliden (D). [2]
Rörmontör, verkmästare, VVS-inköpschef.
Karl Otto Yngve  Andersson Drevin 1923-2010

Karl Otto Yngve  Andersson Drevin 1923-2010

Karl Otto Yngve Andersson Drevin.
Born 1923-03-21 in Västrum Björn (H). [1]
Died 2010-08-29 in Nyköping, Rönnliden (D). [2]
Rörmontör, verkmästare, VVS-inköpschef.

Otto Fritz Harald  Andersson 1900-1976

f Otto Fritz Harald Andersson.
Born 1900-01-18 in Gladhammar, Tjursbo, Bråten (H). [3]
Died 1976-08-20 in Linköping Hjälmsäter (E). [1]
jordbruksarbetare.



ff Johan Peter Anton Andersson.
Born 1859-07-02 in Hjorted Rumhult (H). [4]
Died 1901-02-21 in Gladhammar, Tjursbo (H). [5]
Rättare.


fff Anders Peter Jaensson Jansson.
Born 1829-11-03 in Locknevi, Ytterbo (H). [6]
Died 1916-12-10 in Hjorted, Rumhult (H). [7]
Statdräng.


ffff Johan Jaen Jaensson Johansson.
Born 1793-08-16 in Frödinge, Lårtorpet (H). [8]
Died 1871-03-11 in Locknevi. Ytterbo, Ängalund (H). [9]
Brukare, arbetare.
backstugusittare.


fffm Stina Carlsdotter.
Born 1802-09-05 in Frödinge, Svartgölen (H). [10]
Died 1835-07-17 in Locknevi, Ytterbo (H). [11]


ffm Anna Lovisa Månsdotter.
Born 1829-09-13 in Hjorted Bolhult Liden (H). [1]
Died 1905-03-02 in Hjorted, Rumhult (H). [1]


ffmf Magnus Måns Nilsson.
Born 1803-10-22 in Hjorted, Wittingsnäs (H). [12]

Torpare Liden.


ffmm Catharina Hindricsdotter.
Born 1808-04-17 in Hjorted, Högsjöhorva (H). [13]
Died 1841-05-12 in Hjorted, Kalmar län. [1]


fm Anna Sofia Johansdotter.
Born 1863-03-29 in Hjorted, Nyängen (H). [14]
Died 1934-01-26 in Gladhammar Hvalstad (H). [1]
hushållerska.


fmf Johan Petter Persson.
Born 1828-10-18 in Hallingeberg N, Hummelstad (H). [15]
Died 1873-07-07 in Hjorted, Bresfall (H). [16]
Hemmansbrukare, torpare.


fmff Petter Andersson.
Born 1784-06-12 in Västrum, Gunnarsmåla (H).
Died 1854-03-24 in Hallingeberg N, Hummelstad (H). [17]
Bonde Hummelstad.
dräng.


fmfm Stina Kajsa Johansdotter.
Born 1792-05-27 in Hallingeberg, Kalmar län.
Died 1850-05-07 in Hummelstad, Hallingeberg, Kalmar län.
piga.


fmm Anna Lovisa Nilsdotter.
Born 1832-03-06 in Hjorted, Nyängen (H). [18]
Died 1917-02-17 in Gladhammar, Ulriksdal (H). [19]


fmmf Nils Persson.
Born 1794-04-25 in Hjorted, Nyängen (H). [20]
Died 1862-10-11 in Hjorted, Nyängen (H). [21]
Torpare.
dräng.


fmmm Anna Larsdotter.
Born 1800-06-27 in Hjorted Liden (H). [22]
Died 1888-10-12 in Hjorted Nyängen (H).
piga.


 Karin Linnéa Ottilia Andersson 1902-1999

m Karin Linnéa Ottilia Andersson.
Born 1902-06-10 in Gamleby, Rumma (H). [23]
Died 1999-03-12 in Linköping Gasverksgränd (E). [1]
husmor.


 Otto Reinhold Andersson 1874-1971

mf Otto Reinhold Andersson.
Born 1874-05-02 in Gamleby, Löckerum (H). [24]
Died 1971-02-07 in Gamleby, Lärkv 5 (H). [19]
Hemmansägare, arrendator.


mff Anders Johan Reinhold Andersson.
Born 1831-09-29 in Gamleby, Löckerum (H). [25]
Died 1887-03-26 in Gamleby, Löckerum (H). [1]
Hemmansägare.


mfff Anders Petter Jacobsson.
Born 1793-10-26 in Gamleby, Löckerum (H). [26]
Died 1858-09-05 in Gamleby, Löckerum (H). [1]
Hemmansägare Löckerum.


mffm Stina Cajsa Jaensdotter.
Born 1798-11-14 in Gamleby, Löckerum (H). [1]
Died 1864-05-18 in Gamleby, Löckerum (H). [1]
piga.


mfm Anna Christina Jansdotter.
Born 1835-05-18 in Värna, Wärmantorp (E). [27]
Died 1898-12-31 in Gamleby, Löckerum (H). [28]


mfmf Johan Andersson.
Born 1802-08-12 in Bankekind, Märlebro (E). [29]
Died 1889-05-02 in Nartomta Storgård, Askeby, Östergötlands län. [1]
hemmansägare.



mfmm Anna Catharina Larsdotter.
Born 1807-03-07 in Värna Norrgården (E). [30]
Died 1889-01-23 in Askeby, Nartomta Storgård (E). [1]


 Elin Augusta Alfrida Samuelsdotter 1880-1910

mm Elin Augusta Alfrida Samuelsdotter.
Born 1880-03-03 in Gamleby, Rumma (H). [31]
Died 1910-02-04 in Gamleby, Rumma (H). [32]


mmf Johan Jacob Alfred Samuelsson.
Born 1833-10-31 in Blackstad, Skutterstad (H). [33]
Died 1892-01-29 in Gamleby, Rumma (H). [1]
Hemmansägare Rumma.


mmff Samuel Jacobsson.
Born 1803-04-07 in Locknevi, Hallingshult (H). [34]
Died 1884-04-03 in Blackstad (H). [1]
Bonde Skutterstad.


mmfm Maja Stina Jonsdotter.
Born 1812-07-28 in Blackstad, Skutterstad (H). [1]
Died 1869-04-20 in Blackstad, Skutterstad (H).


mmm Christina Augusta Jonasdotter Jonsdotter.
Born 1844-01-22 in Gamleby, Rumma (H). [1]
Died 1914-02-22 in Gamleby (H). [1]
Hemmansägare.


mmmf Jonas Peter Andersson.
Born 1808-02-07 in Gamleby, Rumma (H). [35]
Died 1888-04-26 in Gamleby, Rumma (H).
Brukare Rumma.


mmmm Stina Maja Samuelsdotter.
Born 1802-05-29 in Lofta, Glasbruket (H). [36]
Died 1867-06-11 in Gamleby, Rumma (H).


Biography


1970 gift Nyköping med 3 söner på samma adress
1980 eget hushåll Nyköping
1990 eget hushåll Nyköpings Alla Helgona


Click to open picture, in original size, in a new window


Click to open picture, in original size, in a new window


Click to open picture, in original size, in a new window


Click to open picture, in original size, in a new window


Click to open picture, in original size, in a new window


Click to open picture, in original size, in a new window


Click to open picture, in original size, in a new window


Click to open picture, in original size, in a new window




Spouse(s) and children


Married 1944-04-01 in Oskarshamn (H) [1] Anna Ulla Margareta Karlsson. Born 1923-05-28 in Oskarshamn Nr 193 (H). [37]
Died 2000-02-15 in Frösön Önevägen 130 (Z). [1]
TVT-assistent.

Ulla Birgitta Elisabet Andersson. Born 1943-03-08 in Oskarshamn.
Gymn.lärare / Fritidspedagog.

Håkan Nils Yngve Andersson Drevin. Born 1948-01-17 in Oskarshamn Ugglan 2 (H). [38]

Christer Karl Erik Drevin. Born 1949-12-22 in Oskarshamn (H).

Thomas Karl Lennart Drevin. Born 1963-04-20 in Oskarshamn.

Click to open picture, in original size, in a new window



Sources

  1. Släktutredning Mina Rötter
  2. Bouppt
  3. FB b17
  4. Släktutredning Mina Rötter, Glad AIIa:1 s445
  5. Släktutredning Mina Rötter, DB s27
  6. Släktutredning Mina Rötter/FB s12
  7. Släktutredning Mina Rötter, Sv DB
  8. Släktutredning Mina Rötter/HFB GID 98.9.81300, Fr CI:2 s223, Locknevi AI:9 s168, AI:10 s524a
  9. Lo C:8 s182
  10. Valdy Svensson, Fr CI:2 s373, Lo AI:6b s37
  11. Släktutredning Mina Rötter, Valdy Svensson, Lo C:6 s307
  12. Släktutredning Mina Rötter/HFB GID 54.17.72900/ FB GID 54.29.18500
  13. Släktutredning Mina Rötter, FB s315
  14. Släktutredning Mina Rötter, Gladhammar AIIa:2 s155, s449, AIIa:6 s286
  15. Släktutredning Mina Rötter, Ha C:6 s64
  16. Släktutredning Mina Rötter, Hj F:1 b115
  17. DB s182
  18. Släktutredning Mina Rötter, FB s155
  19. Sv DB
  20. Hj C:3 s219, AI:17 b s395
  21. DB
  22. GID 54.29.17500
  23. FB b39
  24. Släktutredning Mina Rötter, Gamleby AIIa:5 s309, AI:23 s172, Kuddby AI:22 s83, s295, Ö Stenby AI:25 s303
  25. Släktutredning Mina Rötter, FB s45, AI:16 s141
  26. Släktutredning Mina Rötter, AI:10 s151, Gby AI:14 s130
  27. Släktutredning Mina Rötter, Gamleby AI:23 s172, AI:25 s175
  28. fmfm
  29. Släktutredning Mina Rötter, C:5 s31
  30. Släktutredning Mina Rötter, Vä C:2 s57
  31. Släktutredning Mina Rötter, FB s212
  32. DB b63
  33. Släktutredning Mina Rötter, Bl c:4 s201, Ga AI:25 s237, AI:21 s229
  34. Släktutredning Mina Rötter, Bl HFB 1830-1842
  35. FB s165
  36. Lo C:4 s13
  37. FB b18
  38. Släktutredning SVAR
Index of persons       Index of places

Dokumentation i samarbete med Bodsjö Hembygdsförening www.hembygd.se/bodsjo/ Created 2017-05-14 using Disgen version 8.2d.