Pedigree chart Mauritz Rudolf Leonard Jakobsson

1866-1943

Lokomotiveldare, lokförare.
Born 1866-10-15 in Hulterstad (H).
Died 1943-11-16 in Oskarshamn, Storken (H).
Mauritz Rudolf Leonard Jakobsson.
Born 1866-10-15 in Hulterstad (H).
Died 1943-11-16 in Oskarshamn, Storken (H).
Lokomotiveldare, lokförare.

f Jakob August Jakobsson.
Born 1830-09-03 in Kisa, Stubbstugan (E).
Died 1901-06-04 in Oskarshamn (H).
Färgare-fabrikör, lokomotivputsare.


ff Jacob Isaksson.
Born 1797-11-18 in Kisa (E).

Torpare.


fff Isak Samuelsson.
Born 1761-07-06 in Kisa, Stubbstugan (E).

Brukare, bonde Ö, torpare Stubbstugan.


ffff Samuel Jacobsson.




fffm Elin Mattsdotter.




ffm Ingeborg Johansdotter.
Born 1767-05-20 in Kisa, Stubbetorp (E).



ffmf Jon Zachrisson.




ffmm Helena Larsdotter.




fm Brita Stina Jonsdotter.
Born 1800-07-22 in Kisa, Yxfall (E).



fmf Jonas Jonsson.
Born 1753-06-17 in Södra Vi (H).

Sockenskräddare, Bonde.


fmff Jon Pärsson.
Born 1708 in Djursdala (H).

Torpare.


fmfm Brita Svensdotter.
Born 1715 in Horn (H).



fmm Karin Catrina Nilsdotter.
Born 1763-07-31 in Södra Vi, Gallåsa (H).



fmmf Nils Arvidsson.




fmmm Karin Månsdotter.




m Hulda Carolina Ulrika Stockeström.
Born 1842-10-20 in Borgholm (H).
Died 1899-02-19 in Oskarshamn (H).


mf Nils Peter Stockeström.
Born 1817-06-23 in Åby, Vångerslät (H).
Died 1866-07-26 in Gräsgård (H).
Färgerifabrikör.


mff Jon Jonas Andersson Stockeström.
Born 1777-10-18 in Högsby (H).
Died 1863-02-18 in Gräsgård (H).
Komminister (kyrkoherdens medhjälpare), kyrkoherde.


mfff Anders Hemmingsson.




mffm Annika Persdotter.




mfm Anna Margareta Hesslenander.
Born 1787-05-16 in Skåne ?.
Died 1819-03-01 in Åby, Vångerslät (H).


mfmf Niclas Olaus Heslenander.
Born 1747-05-27 in Önnestad (M).
Died 1801-03-11 in Brönnestad.
Kronolänsman.


mfmm Anna Maria Angelin.
Born 1747.
Died 1827.


mm Katharina Gustafva Lomell.
Born 1822-03-23 in Skänninge (E).
Died 1897-04-10 in Oskarshamn (H).
Färgeriidkerska.


mmf Nils Johan Lomell.
Born 1795-09-04 in Döderhult (H).
Died 1843-01-13 in Borgholm, Cuba (H).
Skönfärgare.


mmff Peter Wilhelm Lomell.
Born 1769-10-21 in Skänninge (E).
Died 1817-01-01 in Skänninge (E).
Färgare, skönfärgare.


mmfm Katarina Dahlstedt.
Born 1775-12-07 in Döderhult, Döderhultsvik (H).
Died 1832-11-20 in Skänninge (E).


mmm Ulrika Gustava Zetterstedt.
Born 1795-09-10 in Mjölby, Lärketorp (E).



mmmf Josaphat Zetterstedt.
Born 1743-02-17 in Eneby (E).
Died 1815-05-24 in Mjölby, Lärketorp (E).
Kammarskrivare, sergeant, livdrabant, kornett, löjtnant, lantbrukare.


mmmm Helena Katarina Kumlin.
Born 1761-06-30 in Stockholm (AB).



Biography


1890 ogift hos förädrarna
1900 flyttar från Oskarshamn till Eksjö
1900 gift Lokomotiveldare Eksjö stad
1903 flyttar inom Eksjö stad
1910 gift lokförare Oskarshamn
1918 flyttar från Eksjö till Oskarshamn, inga barn
1943 änkling


Click to open picture, in original size, in a new window



Spouse(s) and children


Married Ida Hildegard Ahlgren. Born 1866-08-26 in Högsby (E).
Died 1918-06-13 in Oskarshamn (H).

Index of persons       Index of places

Created 2020-02-13 using Disgen version 8.2d.