Pedigree chart Anna Margareta Andersson

1924-2013

Born 1924-08-17 in Västrum, Bjulebo (H). [1]
Died 2013.
 Anna Margareta Andersson 1924-2013

 Anna Margareta Andersson 1924-2013

Anna Margareta Andersson.
Born 1924-08-17 in Västrum, Bjulebo (H). [1]
Died 2013.

 Otto Reinhold Andersson 1874-1971

f Otto Reinhold Andersson.
Born 1874-05-02 in Gamleby, Löckerum (H). [2]
Died 1971-02-07 in Gamleby, Lärkv 5 (H). [3]
Hemmansägare, arrendator.


ff Anders Johan Reinhold Andersson.
Born 1831-09-29 in Gamleby, Löckerum (H). [4]
Died 1887-03-26 in Gamleby, Löckerum (H). [5]
Hemmansägare.


fff Anders Petter Jacobsson.
Born 1793-10-26 in Gamleby, Löckerum (H). [6]
Died 1858-09-05 in Gamleby, Löckerum (H). [5]
Hemmansägare Löckerum.


ffff Jacob Andersson.
Born 1769-09-20 in Gamleby (H). [7]
Died 1803-07-26 in Gamleby, Löckerum (H). [8]
Bonde Löckerum.


fffm Anna Cajsa Andersdotter.
Born 1769 in Gamleby (H). [9]
Died 1827.


ffm Stina Cajsa Jaensdotter.
Born 1798-11-14 in Gamleby, Löckerum (H). [5]
Died 1864-05-18 in Gamleby, Löckerum (H). [5]
piga.


ffmf Jaen Johan Jaensson Johansson.
Born 1755-10-18 in Odensvi (H). [10]
Died 1825-07-18 in Gamleby (H). [11]
Bonde Löckerum.


ffmm Stina Andersdotter.
Born 1771-02-22 in Lofta (H). [12]
Died 1820-02-14 in Gamleby (H). [13]


fm Anna Christina Jansdotter.
Born 1835-05-18 in Värna, Wärmantorp (E). [14]
Died 1898-12-31 in Gamleby, Löckerum (H). [15]


fmf Johan Andersson.
Born 1802-08-12 in Bankekind, Märlebro (E). [16]
Died 1889-05-02 in Nartomta Storgård, Askeby, Östergötlands län. [5]
hemmansägare.



fmff Anders Andersson.
Born 1753-11-17 in Grebo, Stämmantorp (E). [17]
Died 1814-02-28 in Bankekind, Märlebro (E). [18]
Rusthållare, bonde.


fmfm Catharina Johansdotter.
Born 1770-05-20 in Vist, Tacketorp (E). [19]



fmm Anna Catharina Larsdotter.
Born 1807-03-07 in Värna Norrgården (E). [20]
Died 1889-01-23 in Askeby, Nartomta Storgård (E). [5]


fmmf Lars Månsson.
Born 1781-11-13 in Vårdsnäs (E). [21]

Bonde Värna Norrgården och Vintergatan.


fmmm Stina Kaijsa Strömerstedt.
Born 1781-12-06 in Landeryd, Hackefors (E). [22]
Died 1832 in Värna (E). [23]


Adda Ada Eda Elvira  Olsson 1882-1926

m Adda Ada Eda Elvira Olsson.
Born 1882-09-06 in Törnsfall, Aveslätt (H). [24]
Died 1926-11-22 in Odensvi, Möcklehult, Nybygget (H). [25]


mf Alfred Olsson.
Born 1842-06-11 in Husby-Rekarne, Räffla (D). [26]
Died 1885-10-29 in Hannäs, Nora (H). [27]
Arrendator, befallningsman.


mff Olof Olsson.
Born 1783-04-22 in Husby (D). [28]
Died 1842-07-19. [29]
Nämndeman.

 
 

mfm Brita Stina Andersdotter.
Born 1796-11-13 in Stenkvista (D). [28]


 
 

mm Augusta Matilda Jansson.
Born 1857-06-19 in Gladhammar, Adelsberg (H). [30]
Died 1936-04-23 in Västervik (H). [29]


mmf Karl Magnus Jansson.
Born 1829-02-18 in Gladhammar (H). [31]

Torpare.

 
 

mmm Gustava Josefina Jönsdotter.
Born 1831-09-09 in Törnsfall, Ljusfall (H). [32]



mmmf Jöns Nilsson.
Born 1793-04-10 in Hallingeberg, Nynäset (H). [33]

Torpare Ljusfall u Sömstad.


mmmm Maja Stina Törnberg.
Born 1796-10-20 in Gladhammar (H). [34]



Biography


1970 0 1980 gift Överum

1924-08-17 Johansson, Anna Margareta Pl 376 Dalhem 590 96 ÖVERUM Mantalsskriven i Dalhem (Västerviks kn, Kalmar län, Småland), fastigheten Larum 2:1. Född 17/8 1924 i Västrum (Kalmar län, Småland). -------------- Källa: Mtl Kalmar län 1981

Click to open picture, in original size, in a new window


Click to open picture, in original size, in a new window


Click to open picture, in original size, in a new window



Click to open picture, in original size, in a new window



Spouse(s) and children


Married 1945-10-27 Erik Gustav Johansson. Born 1919-09-24 in Dalhem (H). [35]
Died 2006-07-09 in Gamleby (H). [3]

Lilian Margareta Johansson. Born 1947-05-27 in Dalhem (H). [35]

Erik Ingemar Johansson. Born 1950-04-13 in Dalhem (H). [35]




Sources

  1. FB b3
  2. Släktutredning Mina Rötter, Gamleby AIIa:5 s309, AI:23 s172, Kuddby AI:22 s83, s295, Ö Stenby AI:25 s303
  3. Sv DB
  4. Släktutredning Mina Rötter, FB s45, AI:16 s141
  5. Släktutredning Mina Rötter
  6. Släktutredning Mina Rötter, AI:10 s151, Gby AI:14 s130
  7. HFB Gamleby 1802-1805 s92, DB
  8. DB s523
  9. Släktutredning Mina Rötter, HFB Gamleby 1805-10 s37, Ga AI:10 s151
  10. Släktutredning Mina Rötter, Gamleby AI:7 s133
  11. http://www.geni.com/genealogy/people/Johan-Johansson/6000000009199446574
  12. Släktutredning Mina Rötter/ http://www.geni.com/genealogy/people/Stina-Andersdotter/6000000009199446558
  13. http://www.geni.com/genealogy/people/Stina-Andersdotter/6000000009199446558
  14. Släktutredning Mina Rötter, Gamleby AI:23 s172, AI:25 s175
  15. fmfm
  16. Släktutredning Mina Rötter, C:5 s31
  17. Släktutredning Mina Rötter, Ba AI:2 s127, s367, FB s561
  18. Ba BI:1 s151
  19. Släktutredning Mina Rötter, Ba AI:2 s127, Vist C:4 s29
  20. Släktutredning Mina Rötter, Vä C:2 s57
  21. Släktutredning Mina Rötter, Vå C:3 s5
  22. Släktutredning Mina Rötter, Vä C:2 s57, La CI:3 s11
  23. http://www.dickwahlin.se/dickbok/0003/8671.htm
  24. Släktutredning Mina Rötter, FB, Västrum AIIa:2 s398, Viksta AIIa:4 s276
  25. Släktutredning Mina Rötter, Sv DB
  26. Tö AI:14 s1, Stenkvista B:4 bild 53, Husby-Rekarne C:3 s175, Hannäs AI:12 s232
  27. Kjell Wistedt, Hannäs CI:6 s95
  28. Husby-Rekarne AI:15 s69
  29. Kjell Wistedt
  30. Sv Bef 1890, Tö AI:15 s20, FB s77, AI:16 s26, Hannäs AI:12 s232
  31. Gladhammar AI:12 s409
  32. Gladhammar AI:12 s409, FB s174, Kjell Wistedt, Törnsfall C:5 s174
  33. Kjell Wistedt, Hallingeberg C:5 s178, Gladhammar AI:12 s409, FB s174, Törnsfall AI:7 s212
  34. Törnsfall AI:7 s212
  35. Sv bef 1970
Index of persons       Index of places

Documentation in cooperation with the local historical society Bodsjö Hembygdsforening www.hembygd.se/bodsjo/ kontakt@hunge.be Created 2018-02-17 using Disgen version 8.2d.